WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Що означає Святий Збір? (Українська традиція Святого Збору і містика Різдва Світа) - Реферат

Що означає Святий Збір? (Українська традиція Святого Збору і містика Різдва Світа) - Реферат

віпала ми зДаўни Стеженька
Тай та Стеженька тай ДоРоженька
Та иде нею Білий Молодчик
Білий Молодчик то Панї Стрілчик
Ой иде собі тай несе собі
По Правім боцї ўсе Тугий Лучок
По Лївім боцї ўсе Сніпок Стрілок
На Голубоньки ўсе позирає
По Одні Стрілцї ўсе набиває
Та наміряє не докигає
И промоўльиют Два Голубоньки
Ой стій не стріляй Білий Молодче
Та не стріляй нас не погубляй нас
Ой бо ми не є Два Голубоньки
Але бо ми єДва Ангелоньки
Бо ми учера з Неба зіслані
Ой ми зіслані на признаванє
Ци так на Земли як Даўно було
Та Даўно було ис Предовіку
Ци сьвитьит Медку д' Сьвит Вечерови
Ци варьи Пиво д' Сьвитому Збору
Ци сучут Сьвічі д' Сьвиті Водорщи
Шо деж му Богу гидно постало
Гидно постало не так бувало
Не сьвитьит Медку д' Сьвит Вечерови
Нї сучут Трійцї д' Сьвитій Водорщи
Не варьи Пиво д' Сьвитому Збору
Гидно постало не так бувало
Бо по ўсїм сьвітї почьирувано
Ой бо син Вітця до пана зове
А дочка Матїр все проклинає
Та проклинає Бога гнїває
А брат на брата мечем збиває
Сестра на сестру чьиріў питає
Чьиріў питає Бога гніває
Сусїд сусїда хлїба збаўляє
Хлїба збаўляє Бога гнїває
А кум на кума права складає
Права складає Бога гнїває
А за сим Словом були здорови
Від цего Року аж до Другого
Поможи Боже діждати Єго
Нарочно наведено майже всю Колядку, хоч у ній про Святий Збір всього дві стрічки. Бо всі образці, змальовані в ній, свідчать про велику старину з життя і думок Українського народу:
Образ Стрільця з луком і сніпком стрілок належить до пракультурного періоду життя народів. "Біл Камінь" перед Церквою, символом Неба ідеального і Астрального, - це Місяць; а на Камені "Дві Галузоньки і при Вершечку Два Голубоньки" зображують Райське Дерево в Почині Світа.
В цілій Колядці нема й одного слова з Християнської ідеольоґії, а ще й вислів про Білого Молодчика належить Місяцеві. І вислови: "Свят Вечер", "Святі Водорщі" - це також Старовіцькі Українські ідеї, як це чим раз ясніше виходить з нинішнього дослідження.
Тож і Святий Збір належить до Старовіцьких традицій - і безперечно так давніх, як і всі подробиці повищого образця, - і для того виріжнюється як окреме, - етнічне, - Свято з поміж Християнських святих днів.
Святий Збір як політичний ідеал: Що таке Кийовство?
(Київ - осердя Помаранчевого повстання: політична необхідність чи Українська традиція?)
Частина 2.
1. Святий Збір як політичний ідеал: Один епізод з Української преісторії. Що таке Киоство?
Що ж оце таке Киоство? Про Кийоство (властиво - Кийовство, Київство) належало би писати окремий культурно-історичний трактат. Це, на мою думку, синонім дружини Кия, засновця Київської преісторичної держави; дружини, понятої в найширшім розумінні слова. Отже - його княжого роду, династії; його дружини військової найближчої та всього його війська; відтак тих, що політично й віроісповідно з ним держали, отже всього народу Київської держави. Здогад мій ставлю на підставі анальоґій таких політичних уґруповань та їх взаємин в Українськім Київстві і Староіранськім: а властиво на гіпотезі, що Українське Київство вийшло з Староіранського, що Київська держава була заснована первісно Староіранцями (Гл. додаток: з етнольоґічних проблем історії Українського народу).
Ідеольоґія і етимольоґія "Киоства" чисто Староіранська, але прийнялася в Українськім народі: Колись Кий, як Староіранський князь Kavay [в еволюції слова: Kej (так як є у Персів) = король, князь] на чолі інших князів і племен Іранських покинув Іран задля нетерпимости родової й політичної та реліґійної Іранського княза Віштаспа (в добі Заратуштри), та помандрував на Захід, поки опинився над Дніпром. (Чому саме на Україну? Знаючи виняткову реліґійну терпимість і миролюбність Українців?)
Це припадало рівночасно з первісними племінними мандрівками з полудневої Азії на Захід. Осівши над Дніпром, утворив державу, заставши там автохтонів України. Його перший город - оце Київ, його держава Київство.
В Староіранській мові - це звучить kevitat. Суффікс tat, тотожний з Українським - "-ство", або "-тво". Імена і вислови вийняті з Авести.
Це історична гіпотеза, для котрої я маю більше основ, бо зібрав більше матеріялу історичного, культурного й лінґвістичного, - в недрукованім ще дослідженні, на котре однакож мушу тут покликатися. Вислів "Киоство" лиш скріплює мої здогади, там наведені.
А рівночасно він дає тут доказ, що в Українського народу в Святоріздвянім народнім здвизі, в ідеальнім Колядковім Святім Зборі, була в своїм часі свідомість політичної і племінної незалежности. Ця свідомість, - може й на такім самім ідеольоґічнім підкладі, - до нині заховалася, хоч може тільки в малій частині, на Подніпров'ю, - коли Український нарід зберіг там досі останки колишніх політичних висловів.
2. Колядки про Киоство
Знаходжу три старинні Колядки чи Щедрівки про Святий Збір, в яких культово-реліґійні явища належать до великої старини, а суспільні так самож старинні, але прибрані в багато новішу форму, хоч усе таки преісторичну. Головною їх темою є Святий Збір, але технічна назва його змінена: називається він Кіоство.
Записчик Колядок, етноґраф П. Чубинський, поставив при імені "Кіоство" (або "Киоство" - мабуть: Кийовство) питайний знак, ставлячи під питання очевидно його значення або відповідність.
Для мене це ім'я приявлюється одним з тих дорогоцінних етноґрафічних здобутків, що кидають світло на темну Староукраїнську минувшину.
Ишов перейшов Місяць по Небі
I.
Ишов-перейшов Місяць по Небі
За ним Зірочка як острічка
Ой почекай же Місяцю
Ой не чекаю часу не маю
Ой бо від Бога иду я в Послах
Від Бога в Послах до Господара
Чи почекає по Старосвіцьку
Чи ситив Медок на Святий Вечір
Чи варить Пиво до Свято Кіоству (?)
Чи пік Калачи з Ярої Пшениці
Ой дай Боже!
IІ.
Ишов-перейшов Місяць по Небі
Ой дай Боже!
За ним Зірочка як Сестричка
Ой почекай же Місяцю
Ой не чекаю часу не маю
Ой бо від Бога иду я в послах
Від Бога в послах до Господара
Чи починає по Cтаросвіцькому
Чи ситив Медок на Святий Вечір
Чи варит Пиво до Святого Киоству
Чи пік Калачи з Ярої Пшениці
Ой дай Боже!
Обидві Колядки тотожні; з цією лише ріжницею, що перша є закінченням Колядки більшої, оспівуючої, як Бог господарить на подвір'ю у Господаря, який того не помітив, - тому Колядка йому про це звіщає; - друга Колядка співається самостійно і має ще ось яку відміну:
Ой ходить бродить Місяць в Хмарі
Ой ходить-бродить Місяць в Хмарі

 
 

Цікаве

Загрузка...