WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українське Свято Воведення Передріздвяний Святочний час - Реферат

Українське Свято Воведення Передріздвяний Святочний час - Реферат


Реферат на тему:
Українське Свято Воведення
Передріздвяний Святочний час
Українське Різдво-Коляда - це Свято Різдва Світа і хвали Господу-Творцю. В Святах Коляди й Щедрого Вечера є основні складові Староукраїнської культури й реліґії - і на ідеольогії цих Свят стоять інші згадані свята, містерії й реліґійні обряди.
Святий Вечір є по думці народу містичною добою Різдва Світа, коли-то і людина народилась. Думка про присутність Господа на Святій Вечері горує понад усіми іншими. Є оця Тайна Вечеря найбільшою реліґійною дією Українського Різдва...
Хоч зараз велика частина Українського народу, особливо нове покоління, що виросло на повоєнних руїнах, не здає собі справи з провідних думок цих Свят, але інтуіційно відчуває повагу і святість давніх традицій, і все-таки увесь нарід держиться досі старовіцьких святочних звичаїв і поведінок. Цю інтуіційну свідомість чогось величного й святого, переказаного предками і зв'язаного з старовіцькими обрядами, піддержують злучені з святочним часом пісні, - ось як: Колядки, Щедрівки, Гаївки і т. д., - і у них-то найбільше міститься народних традицій, як реліґійних, так господарських і суспільних, поданих у мітичній формі...
Воведення у Передріздвяні Святощі, 4.ХІІ.
Чотирнадцятого дня після св. Михайла, - т. є. 21.XI. ст. ст. (4.ХІІ. н. ст.), - приходить головне Свято Передріздвяне:
" Cтароукраїнське Воведення: містичне уведення народу у Передріздвяні Святощі - зачинається містеріями з вогнем і водою,
" Християнське "Воведення в храм Пр. Діви Марії".
Три дні опісля приходить кінець біжучого містичного місяця (на св. Катерини, 7.ХІІ), а за місяць слідує Святий Вечер перед Різдвом.
День cв. Юра (Дмитра), 8.ХІ, зачинає Український Hіздвяний час, - а Воведення кінчить перший місяць, що відноситься до Різдва.
Свято Воведення є 27-им днем Різдвяного місяця і одним з найважніших у Gередріздвяній містиці. По нім Свято Катерини, 30-ий день, - це день окремих містерій з особливими мотивами, еротичними. Вага цього дня Катерини є ще у тім, що він має своє тижневе відбиття у дні св. Андрія (Калета, 13.ХІІ. н. ст.) з містеріями на таких самих мотивах. Також день св. Варвари, - як 27-ий другого тижневого кола, - є днем особливих реліґійних і фільософійних міркувань на теми астрольоґічні, а за ним слідує третій день, св. Николай, - та третій від св. Николая, а вступний нового місяця, день св. Анни (Непор. Зачаття Пр. Д. М.).
Українське Різдво як Свято Різдва Світа.
Було сказано, що день св. Юра (Дмитра), 8|ХІ, зачинає Український Різдвяний час, - а Воведення кінчить перший місяць, що відноситься до Різдва.
Українське Різдво це Свято Різдва Світа і хвали Господу-Творцю. Варто цю тезу розвинути.
Передріздвяні містерії з худобою.
На св. Юра відбуваються містерії з худобою, але вони хоч у відмінний спосіб відбуваються і в грудні і то аж у трьох грудневих Святах: Воведення, св. Николая й св. Анни. Це свідчить, що їх в'яже одна ідея, а саме - шанування Худоби. А що в Іранськім календарі ми ствердили в цім самім часі Свята на пам'ятку Сотворення Худоби, то мимоволі виринає думка, що мабуть і в Українських Передріздвяних містеріях криється така сама реліґійна ідея святкування пам'ятки Сотворення Худоби. Це врешті виходить з розгляду тих містерій.
Оце, на Воведення досвіта вводять у хату молоду худобу, - наприклад лошака, бичка, молоду ялівку, - і беруть це як ворожбу, що худоба через те обновиться, буде множитися, вестися. Колиж припадково увійде в хату досвіта молодий хлопець, або молоде дівча, то це вважають щасливою ворожбою для рідні; насупротив, колиб увійшов хто з старіючихся людий, то це вважалобися ворожбою знидіння, зведення роду. Такі самі містерії з худобою повторюються відтак на св. Николи і св. Анни.
Тут очевидно проглядає ідея щасливости від молодого роду, молодої худоби. В чім же зазначується тота ідея молодости? Чи це будуче відродження, поновлення роду й приховку худоби, - чи може радше - це спомин їх молодости в Первопочині звіринного й людського життя, їх Первісної сили, здоровля, плодючости, а заразом молитвенне побажання, щоб усе це вернулося?
Містерії Створення Світа на Воведення.
Всі останні містерії Свят Воведення, - які будуть наведені понизше, - свідчать за другим вибором: спомин молодости в первопочині звіринного й людського життя, первісної сили, здоровля, плодючости, а заразом молитвенне побажання, щоб все це вернулося. Подібно засвідчать це містерії інших Українських Святочних днів Передріздвяного часу. Бо містерії Свята Воведення є всі чистими натяками на Створення чи Почин Світа - на творчі начала та сили природи, нове Астральне Небо, Нову Землю та Перші земноплоди, а в послідовності й на Сотворення Звірини та Людини. Це проявлюється в цих містеріях наглядно і є дуже поважно обдумано.
Вогонь і Вода як Світотворчі начала.
Воведенські містерії з вогнем і водою. І так - є дуже поважною містерією і будить глубоке застановлення Воведенська містерія з вогнем і водою та особливе шанування кожного з цих начал зосібна і разом в їх сполуці.
Як покажеться понизше, нарід вважає їх сполучених за Світотворчу силу та захоплюється ідеєю їх Сотворення і Первопочатку.
В день Свята Воведення жадає нарід від християнського духовенства освячення води в церкві по богослуженні, хоч це не має ніякого зв'язку з християнською ідеольоґією Свята; а вечером перед Воведенням святить нарід воду, - у себе, - в ориґінальний спосіб: беруть її в такім місці, де сходяться три води, проливають через полум'я підставляючи миску і держать відтак цю воду як цілющу на всякі хвороби та від уроків.
Спогад великої містерії Різдва Світа. Вважаю цю дивну містерію освячення води через сполуку вогня з водою за спогад великої містерії Різдва Світа, в котрій, - після думки народу, - були головними творчими чинниками Вогонь та Вода; до їх чудодійної творчої сили нарід тут відкликується й рівночасно віддає їм почесть. А стверджу це на

 
 

Цікаве

Загрузка...