WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Свято Купала в Україні (опис дійства) - Реферат

Свято Купала в Україні (опис дійства) - Реферат

шукати тирлич-зілля, зілля кохання, а решта йде до своїх хатів…
Купальська ніч
Купальська ніч - це чарівна ніч. У цю, ніч ходить щастя людське по землі, але у цю ніч мають волю всі таємні сили лісу, поля, води, гір, скель та провалля. У цю ніч блукають ці темні й лихі сили, метушаться і в лісі, і на воді, і в полі - це відьми, мольфари, вовкулаки, упирі, мерці, домовики, лісовик, водяний, польовий, мавки, русалки, потерчата… Ходить у цю ніч і Купало, ходить і Ярило, ходить і Марена, ходять добрі духи - Лада - опікуни господарства,опікуни очага, Роду, родини.
У лісі в цю ніч всюди світять ліхтарики потерчат (Йванівські хробачки, що мають властивість світити у темну ніч)…
Лише в цю ніч рослини й тварини "граються", радіють, веселяться, а рослини розмовляють між собою, розмовляють з добрими й лихими духами, та переходять з місця на місце. Роса й вода в цю ніч прибирають чарівних властивостей: вода дзюрчить, наче дзвонить, і в криниці, і в ставку й на річці. Зілля квіти лісові, польові та городні набирають чарівної сили лікувальних та цілющих властивостей, що надають їм у цю ніч добрі духи та сам Купало.
У лісі шум-гам, крики, галас… "Пу-гу! Поховав!" - несеться з усіх сторін лісу…
Відьми у цю ніч злітаються на Лису гору, потім летять на місяць і ховають його. У цю ніч "горять скарби", закопані давно-давно… А злі сили шугають всюди: вони сидять і на деревах, і на землі й у воді. Ці духи счиняють бій з добрими духами, - змагання проходять аж до 3-ох півнів… Таємнича Купальська ніч: і щасливо-надійна й страшна. У цю ніч людина може знайти ту квітку щастя, яку вона шукає віки-віків. Так уявляв народ Купальську Ніч…
Охорона господарства в Купальську ніч
У ніч під КУПАЛА господарі й господині в селі не сплять. Саме в цю ніч шугають лихі сили й можуть натворити лиха в господарстві, можуть зіпсувати коня. Корову чи інші тварини; може лиха сила й оселиться в цю ніч у господарстві… А охоронити господарство саме тепер - добре буде увесь майбутній рік.
Іще за дня дівчата обтикають хату попід стріхи лопухом, а лиха сила боїться лопуха; господар у стайнях та оборах, на пасіці та в інших місцях накидає полину, розкладає осикові гілки, кладе острієм сокиру у воротях та проводить риску крейдою. Господиня ставить на вікнах і в дверях у хаті осикові гілки та кладе ніж на порозі… А як лише смеркне, господиня йде на обору й підкурює корови чарівним минулорічним купальським зіллям, щоб відьма не приступила; дівчата у цей день носять часник за поясом. А, головне, боронь Боже, в хаті чи на обійстю спогадати когось із злих істот - треба й з думки гнати таке…
Квітка щастя (Кочедижник)
Лише в цю Купальську Ніч розцвітає на папороті, серед ночі, чарівна й вогняна Квітка Щастя… Хто її дістане, хто зірве, той усе на світі знатиме, той відімкне навіть зачаровані замки без ключа; дістане без труднощів усі скарби, закопані у землі - матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала Квітку Щастя. Той щасливець причарує найкращу дівчину; матиме найвищий урожай; відвертатиме від своєї ниви град, грім, зливу; не боятиметься лихих сил…
За цю Квітку Щастя завжди буває страшенна боротьба, бо на неї чигають і добрі сили, і лихі сили, й людина. А важко тій людині боротися з лихими силами, яка знайде цю квітку.
Але ось перед людиною загриміло, бахнуло, чудесним духом повіяло й засвітилося навколо: це саме розцвіла на папороті Квітка Щастя. Людина вмить до неї простягає руку… І в лісі враз знявся неймовірний гамір, крик, шум, грюкіт, регіт, завивання, скімлення, пугукання, кігікання - і бозна що!.. Здається людині, що все на неї валиться, і ось-ось придушить.
Але молодик (здебільшого мізинець або позашлюбний хлопець) таки рішуче простягає по неї руку… Усі лихі сили намагаються будьщо перешкодити й собі її вхопити… Лихі сили намагаються перешкодити, відвернути увагу людини. Коли це молодий хлопець (а між іншим, Квітку Щастя може знайти лише молодий, старому ніколи не щастило), то перед ним враз зявиться лиха сила в образі його коханої дівчини, дівчини нечуваної й невиданої краси - вона до нього усміхається, заговорює його… "Чари кохання" так сильні, що молодик і забув про Квітку Щастя… Але дівчина зникає, а Квітки Щастя - наче й не було… Коли б це таки пощастило знайти Квітку старій людині, то лихі сили всунуть їй у руку замість квітки головешку, чи кусок гнилого дерева, гриба, кропиву, чи будяка.
Але ось людині таки пощастило здобути Квітку Щастя… Людина мусить прорізати шкіру мізинця-пальця на лівій руці, і всунути ту квітку під шкіру, - можна іще сховати в шапку на голові або на серці під сорочкою. Далі людина мусить взяти в ліву руку полин або татарзілля й обвести навколо себе крейдою коло. Лише тоді лихі сили неспроможні нічого вдіяти щасливцю. Вони з усіх боків вишкірюють до нього страшні зуби, сміються, загрожують… Потім зявляються до нього мертвяки, відьми, упирі, чарівники… Щасливець жде другиг-третіх півнів, після чого вже зла сила не діє… Лише тоді людина несе Квітку Щастя до своєї хати… А навіть може піднятися в повітря й летіти… Але лихі сили не дрімають і намагаються таки виманити - дорогоцінну знахідку. І людина передчасно чує:
Ку-ку-рі-ку! Ку-ку-рі-ку!
Людина певна, що це вже другі півні, рушає додому й переступає межі крейдяного кола… Зла сила туманить людину: зявляється жид, купець, багатій - починають купувати за великі гроші ту річ, де захована Квітка Щастя - шапку, нижню сорочку чи що інше. Людину заговорюють, вона забуває, що там захована вогненна Квітка Щастя і, злакомившись на гроші, продає ту річ поквапно… І враз усе зникає, а замість великих грошей у руці кістки чи черепки… Людина приходить до свідомості й блукає безпорадна по лісі, чуючи на кожному кроці до третіх півнів "Хі-хі-хі…"
Якою ж народ уявляв собі ту квітку вічного щастя?
(Чи не те ж філософське питання, яке приховане в грецьких міфах - про "Золоте руно", "Золотого баранця" тощо?)
Ця квітка розцвітає раз на рік, або раз на 3-5 років, а для іншого - раз у житті. А розцвітає вона так:
Враз вчується наче постріл, наче грім… Аж людина задрижить, ліс зашумить, загуде… І висока, у пояс людині стрілка вмить виросте вгору; на ній зявиться червона, невиданої краси, вогнева квітка, розквітне, а пахощі підуть по всьому лісі… І добрі душі-духи навколо стануть і радіють… А квітка наче полумям обнята, а всередині наче срібні персні з

 
 

Цікаве

Загрузка...