WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Народний речник перед Богом і Прадід, Миколи 19 грудня. (Передріздвяний Святочний час — символіка Прадіда і Місяця) - Реферат

Народний речник перед Богом і Прадід, Миколи 19 грудня. (Передріздвяний Святочний час — символіка Прадіда і Місяця) - Реферат


Реферат на тему:
Народний речник перед Богом і Прадід, Миколи 19 грудня. (Передріздвяний Святочний час - символіка Прадіда і Місяця)
Українське Різдво-Коляда - це Свято Різдва Світа і хвали Господу-Творцю. В Святах Коляди й Щедрого Вечера є основні складові Староукраїнської культури й реліґії - і на ідеольогії цих Свят стоять інші згадані свята, містерії й реліґійні обряди...
Зазначуючи існування Староукраїнської культури й реліґії, мається на думці не так її безпосередню добу перед поширенням християнства на Україні, як радше праісторична. Хоча в добі введення християнства на Україні вона мусила бути в значній мірі ще та сама, що в праісторичних часах, коли збереглася до сьогодня.
Ідеольоґія Свят Різдва-Коляди й Щедрого Вечера, а особливо їх Пісень, має виразні знамена праісторичности і творить окремий світ думок і вірувань. Його б можна назвати Храмом Старовіцьких Українських ідеалів і загальнолюдських мрій - духовних, реліґійних, суспільних і господарських - що гармонізують з собою і творять цілість і, - можна сказати, - стиль всенародної давньої культурної будівлі серед Саду Божественних Пісень.
Св. Микола (Николай), 19 грудня.
Св. Микола - Николай, Миколай, 19 грудня н.ст., приходить у кінці першого місяця другого, Щедровечірнього, кола Передріздвяного Святочного часу - від св. Михайла 21.ХІ до 20.ХІІ. н. ст. минає місяць (27 днів від Михайла до Варвари 17.ХІІ, дня особливих реліґійних і фільософійних міркувань на теми астрольоґічні, а потім три дні доповняючих місяця).
Свято Миколи, як і Михайла, вдаряє Місячною символікою.
Микола, народний Прадід і речник перед Богом.
Третій від св. Миколи, а вступний нового місяця, - це день св. Анни 21.ХІІ (Непор. Зачаття Пр. Д. М.).
Святочні "полазні" дні: шанування молоді. Оба ці послідні дні є Святочними з Давніх реліґійних мотивів, а саме - оба як "полазні" з шануванням молодника домашньої худоби й молоді, передовсім молодих хлопців, що як нова, молода, твар навідують того дня хати. А св. Микола з шануванням особистим, як виріжнена мітольоґічна постать, - культурний лицар народу (Kulturheros), по всій своїй характеристиці, - це народний Прадід і речник народу перед Богом, якого особисті прикмети анальоґічні до християнського святця Николая.
Але нарід хоче видіти в нім тим більше того, котрого на Свят Вечер особливо величає шануючи Прадіда-Дідуха.
Варення Пива для Святого Збору. Тому день Св. Миколи є призначений ще особливо варенню пшеничного пива - задля Святого Збору в другий день Різдва, бо тоді, у всенароднім, а властиво у великородиннім цім Святі, всі почування народного Збору зв'язані з предками, чи Прадідом.
У Святочнім варенні пшеничного пива видно мотив шанування Прадіда, першого Господаря культуроносця, сівача пшениці. Про Прадіда, а також про значення Святочних напитків буде бесіда опісля.
На Варвари 17.12 зачиняють суміш, а на Миколу 19.12 заварюють. В такий спосіб паруються Варвара і Микола .
Приготоване пиво зберігають до Святого Збору (другий день Різдва 8.01).
Ой в Чистім Поли блисько Дороги
Чомуж так не є як було Давно
Як було Давно а в Преждевіку
Свєтам Николам Пива не варєт
Свєтам Рождествам Служби не служєт
Свєтам Водорщам Свічи не сучєт
Бо уже давно як Правди нема!
Уже сє царі повойовали
Бо царь на царє війско збирає
А брат на брата мечем рубає
Сестра сестрици чари готує
Ой бо син вітцє до права тєгне
Донька на матїр гнїв піднимає
Ой бо кум кума зводит з розуму
Сусїд сусїда збавляє хлїба
Св. Микола символом Прадіда і Місяця.
Оба Свята, - св. Михайла і св. Миколи, - вдаряють Місячною символікою. Постать св. Николая (Миколи) - це образ, схожий до св. Михайла, прикрашений мистецько складеною Місячною символікою.
Ось приклад: у Колядці співають, як Господь посилає послугу свого, св. Петра, встріть Николая, котрого кличе в гостину до Ґазди, де вже сам гостює з св. Петром.
Славен єс Боже по всему Сьвіту
.........................
Малуж годинку перегодивше
Тай и сес иде Сьвйитий Николай
Николай идет тай Весну ведет
Я Весну ведет а Зимку женет
Так Весну ведет Крутим Колачем
А Зимку женет Ясненьким Мечем
Ясненьким Мечем Теплим Вітриком
Теплим Вітриком Дрибним Дожджіком
А на Николї Сьвйита Коруна
А в ручках Йиму Золотий Кубок
.........................
Подібна з повищою оця Колядка:
А в Нашого Дядька да в Його Дому
А в нашего Дядька да в Його Дому
Святий Вечер!
В кінець Стола там стояв Микола
Підперся Мечем під праве плече
А в лівій руці Кубочок держав
А з того Кубочка Сльоза капнула
А з тії Сльози Дунай розлився
А в тім Дунаю Христос купався
Христос купався на муку здався
.........................
Меч в одній руці у св. Николая - це Новий Місяць, Кубок у другій - це Повня Місяця; Теплий Вітрик, Дощик - це атрибути Весняного Місяця, його добродійна Астральна еманація.
Але в першій Колядці можуть бути поєднані Астральні мотиви: Меч, тобто Новий Місяць, його доповненням є символ Повні Місяця - Кубок; Свята Коруна - це Сонце, а Дощик є символом Господа і в деяких Українських мітольоґічних образцях символ Зорі. Це відповідає одному з найкрасших мітольоґічних Колядкових образців, Трійці: Місяць, Сонце і Дощик - сам Милий Господь Бог. Теплий Вітрик можна б також уважати за символ Господа .
Сам св. Николай, на мою думку, - це символ Прадіда і послідовно: уособлення Місяця.
Св. Микола і містична купіль Господа. В другій з повищих Колядок таємна Сльоза з Кубка, з якого Дунай розлився, а в нім Христос купався, - це рівновартність Дощику з Неба.
Цей дуже популярний Колядковий мотив буде окремо обговорено.
Щирість реліґійних взаємин народу з Господом.
З реліґійних проявів Святої Вечері вдаряє в очі велика щирість реліґійних взаємин народу з Господом.
Прихід Бога на Святу, Тайну, Вечерю. Цю щирість виявлює нарід у Колядках про прихід Господа на спільну Святу Вечерю. Лучить свої традиції про Бога Творця з християнською вірою про прихід Ісуса Христа - із того виходять ось які чудові образці:
Коло Пристола Матер Христова
Коло Пристола Матер Христова
Книжку читає Христа благає
Святий Николай за Богом ходит
Тай Бога просит тай Бога просит
Ой Боже Ви наш прийдїт Ви до нас
На Святий Вечер на Вечеречку
Зваримо ми Вам Пшениченечку...
Чудова простота і щирість народу перед Богом. Христос є в очах народу Богом, що перебуває в Небесній Церкві. (Початок Колядки співає про новозбудовану мітичну Церкву). Його як Небесного Бога запрошує на свою бідненьку вечерю Господар. Матер Христова і св. Николай в імени Господаря благають Христа, щоби прийшов до Господаря. Не виключено, що св. Николай є символом Прадіда.
Колядка з Мурахви, Богодух. пов. співає:
Прибирай сі Славний Господару
На Тайну Вечеру
Буде в Тебе Господь на Вечери
Дай Меншиї Гості
Став Півмиски все Оріховії
Став Фляшки-склянки Дорогий Напій
Стели Обруси всі Шовковії
Клади Хлібове все Пшеничнії
?ід Вино Солодке
Буде Господь на Вечери!
Господь і Доля. Шанування Одинокої Зорі. Ось Колядка зо збірника Ходаковського (ч. 333) з шануванням Зорі одинокої, яка належить до рідких примірів давнього Українського шанування, найстаршого з Астрально-мітольоґічних. (Див. уступ про шанування Ночи).
Ця Колядка

 
 

Цікаве

Загрузка...