WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Свято Івана Купала - Реферат

Свято Івана Купала - Реферат

куточки природи відправляються романтики і… прагматики. Адже купальська ніч, це ще й ніч "вільної любові". А кому мама не дозволяє, можна обмежитися й не менш екзотичним (аж кров у жилах горить) заняттям -- традиційно у ніч на Купала молодь перестрибує через велику (чим більшу - то краще) ватру. А ще у ніч на івана купала цвіте папороть. Здавна були сміливці, що хотіли здобути її цвіт. Вважалося, що той, хто встигне зірвати жовту квітку, здобудечарівну силу, яка допоможе знаходити закопані скарби, передбачати долю людини, лікувати хвороби. Кажуть, природа цієї сили - нечиста. Тому, квітка папороті може зробити людину багатою, але щасливою -- ніколи.
Існує повір'я про цвіт папороті, котрий з'являється в купальську ніч. Згідно легенди: папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку досить важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Страхітливі народні перекази про її витівки використав у своєму оповіданні "Вечір напередодні Івана Купала" видатний український письменник Микола Гоголь.Той, хто має цвіт папороті, може розуміти мову будь-чкого створіння, може бачити заховані в землю скарби. Володар заповітної квітки також міг у ніч напередодні Івна Купала бачити, як ходять лісом дерева й стиха розмовляють між собою. "Але не варто розчаровуватись, незнайшовши квітки - насправді-бо папороть не цвіте". В Україні росте безліч рослин, що можуть подарувати найбільше багатство - силу і здоров'я. Існує повірування, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з "іванівською" росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу. За народними легендами цілющі трави сіють русалки - потоплені дівчата, мавки - душі маленьких нехрещених дітей та інші духи природи. Вони ж доглядають за зіллям і знають, як і коли його вживати.
В народі розповідають, що русалки з'явилися на світ у момент падіння з неба Сатани. Деякі з його однодумців, яких вигнали разом з ним, впали у воду де й почали готувати зло проти людства. На наших же теренах за часів язичництва русалки вважалися не лише річковими богинями, яким приносили чисельні жертви, але й володарками скарбів та чарівницями.
Є декілька версій походження слова "русалка": від слова "русло", або ж від слова "русява", -- адже русалок уявляли з довгим й густим русявим волоссям, що розкішними хвилями спадає з плечей, прикриваючи голе тіло. На Заході ж русалки з'являлися у, так би мовити, пристойнішому вигляді вдягнутими в рибальські сіті. Втім, є версія, що волосся русалок все ж таки зелене. Переважно русалки живуть у воді, але напередодні свята Івана Купала виходять на береги своїх річок. За тимчасове житло вони обирають старі, гіллясті дерева. Як це властиво й їхнім цивілізованим одноліткам, потяг до серйозних і конструктивних занять у них абсолютно відсутній: вони цілими вечорами гойдаються на гілках, розмотуючи пряжу, вкрадену в жінок, що лягають слати без молитви.
Лави русалок безперервно поповнюються. Ними стають мертвонароджені дівчатка або ж немовлята, що померли без хрещення, а також утопленці-самогубці. А ще дівчата, що купалися без натільного хреста (наявність чи відсутність купальників та іншого одягу до уваги не береться). Між іншим. чимало легковажних осіб й самі прагнули приєднатися до русалок: адже ті володіють даром вічної краси та молодості, та ще й мешкають у кришталевих палацах, споруджених на дні озер та річок (неважко здогадатися, що львівська Полтва до цього аж ніяк не надається). Над ними головує цариця, яку призначає (теж із русалок) за безапеляційним принципом водяний цар. Є повір'я, що рядові русалки без вказівки цариці не мажуть ні погубити, ні навіть налякати людину. Ще одна принада русалок -- їхні чарівні голоси.
Оскільки проти їх нападу допомагає полин-трава та хрест, накреслений на землі, деякі практичні чоловіки свого часу робили так: навколо хреста малювали коло й ставали в нього, захищаючись від надокучливих чіплянь чарівних звабниць. Якщо ж ви, власне, й не зовсім проти, спробуйте котрусь із них вхопити за руку й надягнути їй натільний хрест (бажано "рижуху" принаймні так на півкілограма). Усе: якщо, звісно ж, доведете її додому, русалка відтепер, принаймні так твердить фольклор, виконуватиме всю хатню роботу, харчуючись... лише парою.
Щоправда, є й інший -- більш властивий неадаптованому до реалій кінця другого тисячоліття фольклорному світові варіант облаштувати подружнє життя з русалкою. Легенди стверджують, що для цього треба просто дозволити русалці залоскотати себе (не поспішайте вигукувати "так!", доки не дочитаєте слів після трьох крапок!)... до смерті!
Тих же, кого такий варіант не лякає, русалки й справді самі забирають до свого дому (на руках, плечах чи юзом - фольклор не уточнює), себто на дно. Тут обранець благополучно оживає й решту свого життя проводить у розкошах... Русалчині ж весілля відбуваються на горобині ночі.
Тож, дівчата плетуть віночки, щоб пустити їх по воді…
Тепер -- час хлопців. Встигнеш зловити вінок тієї, що впала в око, поки сидів у чагарниках -- маєш усі підстави вимагати у неї як викуп виконання будь-якого твого бажання. Якщо дівчині таки вельми кортить заміж, -- хоче вона того, а чи вдає, що ні, -- мусить виконати твою забаганку! До слова, саме у цей час молодь сходилася на ігрища межи села. що мали любовно-еротичний характер. Тому деякі купальські пісні трактують обрядове дерево як символ дівочої краси, пори дівочості (втім, не забуваймо, що дерево має перед встановленням бути зрубаним -- натяк чи збіг, вже й не знаємо).
Є й ще одне -- давніше й двозначніше трактування купальського дерева, що витікає із праіндійських "Ригвед". Воно символізує світоствореня: мовляв, купальське дерево є небесним й породжує вогонь тертям гілок одна об одну. Це й споріднює дерево з сонцем як із джерелом вогню, а молодь, здатну на аналогії, в обіймах й цілунках.
У деяких народів купальські вогні замінюються спаленням колеса, обв'язаного соломою. Вогняне, воно котиться з пагорба, розсипаючи іскри. Розкладання багаття та стрибання через нього мають на меті звільнення від ворожої сили, хвороб, смерті, злих міфічних істот. Адже на Купала активізуються надприродні сили: русалки, мавки, упирі та відьми. Тому від них охороняються всілякими засобами: кладуть на підвіконня жалку кропиву, в стайнях ставлять осикове дерево. Спалення ж Купайла також має міфічне підґрунтя, по суті -- це обряд звільнення людини від смерті, символ її перемоги над небуттям. Після свята Купала музика замовкає. Наближається гаряча пора жнив.

 
 

Цікаве

Загрузка...