WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Драматична творчість Лесі Українки - Реферат

Драматична творчість Лесі Українки - Реферат

У ціроки поетеса виробляє бездоганну техніку діалога, заснованого на залізній логіці розвитку думки. Закінчився період становлення драматурга, відтепер Леся Українка вже виступатиме як зрілий майстер драматургії, кожен твір її становитиме визначне явище в історії української літератури.
Найбільший свій твір - драму "Руфін і Прісцілла" - Леся Українка писала протягом 1906-1910 років. У "Руфіні і Прісціллі" вона розвінчала основи, теорію і практику християнства як релігії упокорення, соціально ворожої прогресові.
Питання, підняті в "Руфіні і Прісціллі", і далі непокоїли думку великої поетеси. Тема великих роздоріж і шукання єдино вірного шляху до соціального визволення певною мірою втілилася і в творах, написаних у період реакції, зокрема в драматичних поемах "На полі крові" і "Йоганна, жінка Хусова".
В драматичній поемі "На полі крові" Леся Українка затаврувала народним презирством зрадників і саму можливість зради, чим рішуче виступила проти тих письменників-декадентів і ренегатів, які силкувалися "виправдати" зрадництво.
1909 року Леся Українка остаточно закінчила розпочату ще 1897 року драматичну поему "У пущі" - трагічну повість про "одважного, вільного і непримиренного, покірного тільки правді і красі" скульптора, талант якого поховано в пущах Північної Америки, повість про "похованого артиста" (один з варіантів назви твору). Цей твір переконливо доводить, що особистої свободи митця не досить для того, щоб його талант зростав і розвивався. Особиста свобода митця в капіталістичному світі ілюзорна, облудна.
Давня мрія Лесі-Українки- написати твір, у якому б вона щедро використала багатства народної фантазії, втіленої в повір'ях, переказах, легендах і піснях, добре відомих їй ще з часів побуту на Волині, була здійснена в геніальній драмі-феєрії "Лісова пісня", написаній влітку 1911 р. в Кутаїсі. У ній втілилася любов поетеси до рідної Волині, її краси, роздуми над долею і безсмертям творчих сил українського народу. Мавка пробуджує в Лукашеві незнані йому, приховані почуття краси, музики, незвичайний талант. Мавчина боротьба за людяне в людині, за людину - вінець досконалості природи - ніби закінчується трагічно. Лихо спіткало людей. Помер дядько Лев - знавець лісових таємниць, втілення народної мудрості; нещасливим було кохання Мавки і Лукаша, а сам Лукаш замерз у лісі. Проте Мавка має в серці "те, що не вмирає". Навесні знову оживе вона зеленою вербицею - і нові люди гратимуть нових пісень, вслухатимуться в мелодії, що виникатимуть у шелесті вербових гілок, у співі сопілки. Життя не можна вбити, як не можна вбити вічно живе прагнення людини до волі, до щастя, до творення краси. В цьому й полягає життєстверджуюча ідея твору Лесі Українки. "Але й зимі на світі є кінець",- закінчиться "осіння казка", оживе в новому світі і Принцеса, і Мавка - постать з іншого, омріяного світу.
Таким, як Мавка, нема щастя в старому світі, де людину спотворюють. Мавки створені для нового життя в світі, в якому людина вільно розвине всі свої таланти, в якому не буде ні заздрощів, ні підлоти, ні підступності. Де людина буде прекрасна фізично і духовно, житиме для людей і в цьому вбачатиме своє найвище щастя. Де її духовне багатство буде таке безмежно велике, що людину засмучуватиме тільки одне - вона не зможе часом всю себе віддати людям - і ближнім, і дальнім. То буде чарівний світ краси - краси людей, краси людських відносин, краси кохання, краси природи, найвищої гармонії природи й людини. Мавка відродиться в тому світі, до якого прийде й Лукаш, назавжди позбувшись всього, що було в ньому від власницької психології. Мистецтво стане невід'ємною особливістю кожного, праця і творчість стануть одним цілим. Мавка й була поетичною мрією про таке життя. Мавці не можна було лише очікувати цього щастя, вона боролася за нову людину вже в старому світі, і її зіткнення з цим світом було трагічне. Така була Мавка, такий був ліричний герой Лесі Українки, і в них поетеса втілила частку самої себе.)
В останньому монолозі Мавки відбито матеріалістичне розуміння світу, думку про вічність матерії, про те, що в житті нічого не зникає, все оновлюється і що настане такий час, коли здійсниться повна гармонія в житті людини:
Легкий, пухкий попілець
ляже, вернувшися, в рідну замлицю,
вкупі з водою там зростить вербицю,-
стане початком тоді мій кінець.
Будуть приходити люди,
вбогі й багаті, веселі й сумні,
радощі й тугу нестимуть мені,
їм промовляти душа моя буде.
"Лісова пісня" - шедевр Лесі Українки. Це твір справді народний насамперед у геніальному відтворенні народних понять про красу, геніальний у любові до прекрасно що заховане в житті і належить трудящій, творчо обдарованій людині, у відтворенні її нездоланного прагнення до краси, до перетворення самого життя у красу. Це твір про силу, життєвість, гармонійну красу і творче безсмертя її рідного українського народу.
Ощадна в образотворчих засобах, тут Леся Українка явила таку гармонію барв, таку красу кольорів української провесни, весни, літа, осені й зими, яких ми не бачили досі в жодному з її творів. Слово здобулось на таку мелодію, яка тільки може бути в звуках і звукосполученнях співучої мови співучого народу. З журбою радість обнялася тут у такому потиску, в якому нездоланний оптимізм трудового народу відтінюється смутком за кращою долею, до якої завжди поривається людина і якої вона гідна.
Леся Українка принесла в українську літературу багатий світ героїв з гострим розумом і палким серцем, з запалом безкомпромісної боротьби з несправедливістю за правду і людське щастя. Дівчинкою вона взяла собі ім'я Лесі Українки. Була гідною дочкою свого народу, втіленням його прагнень і боротьби й мала цілковите право на це почесне ім'я. Тому, що українська література посіла почесне місце серед інших літератур світу, вона завдячує й Лесі Українці. Великий талант, відданий передовій справі, глибоке філософське проникнення в найсуттєвіші питання часу і прозирання в обриси майбутнього світу - все це розвинулося в творах Лесі Українки, поставивши її на чільне місце серед усіх тогочасних поетів світу, зробивши її попередницею нашої сучасної української радянської літератури. Золота пшениця її поезії засіялася в чорнозем і зійшла пишним руном у творчості Олександра Довженка і Юрія Яновського, Максима Рильського і Павла Тичини.
Минають роки й десятиріччя, ударом зрушив комунар бетонно-світові підпори, в небувалій величі звівся Союз Радянських Соціалістичних Республік, а в ньому озорена Радянська Україна. І з кожним роком шириться гурт читачів і шанувальників генія Лесі Українки(Вона в нашій сучасності. В щирій і відданій любові український народ серед найкращих своїх синів і дочок називає безсмертну українку ніжним і рідним ім'ям Леся.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Видавництво "Молодь", Київ 1965 (автор: Олег Бавиш кін) - С. 20-25.
Українка Леся. Досвітні огні. К.: "Веселка", 1975.

 
 

Цікаве

Загрузка...