WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Конспект уроку: Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г.Шевченка - Реферат

Конспект уроку: Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г.Шевченка - Реферат

- воля,
Бунчуки! Гетьмани?
Учениця. Живі образи козацької сміливості і відваги, вільного, буйного, безтурботного життя дав Т. Шевченко у поемі "Гамалія" (1843 p.).
Розпочинається поема плачем невільників у турецькій тюрмі, які просять вітру, щоб "осушив їх сльози, розвіяв тугу, просять моря, щоб принесло на своїх хвилях козацькі чайки", благають бога "щоби позволив їм ще почути козацьку славу".
Учень. Т.Г. Шевченко - поет-борець, поет-бунтар. Він оспівував свободу в умовах кріпосницької держави, в умовах самодержавства, серед буднів жандармської дійсності. Він змалював нездоланність людського духу і прагнення до свободи, безстрашних борців і співців свободи. І тому:
Встане правда! Встане воля!
Поет любив повторювати:
Де немає святої волі,
Не буде там добра ніколи...
І Шевченко закликає:
Добра не жди,
Не жди сподіваної воді -
Вона заснула: цар Микола,
її приспав.
А щоб збудить
Хиренну волю, треба миром,
Громадою обух сталить,
Та добре вигострить сокиру -
Та й заходиться вже будить.
Вчитель. Кріпацтво ненавидів Т. Шевченко усією душею, а тому захопився ідеями Кирило-Мефодіївського братства і приєднався до нього. Метою радикальної частини товариства було повалення самодержавства, ліквідація кріпацтва, об'єднання слов'янських народів у федеративну парламентську республіку.
Учень. Доля членів Кирило-Мефодіївського братства не минула Т. Шевченка.
Його було ув'язнено у 1847 р. в Петропавлівській фортеці, а потім заслано простим солдатом в Оренбург "за складання революційних і сміли-вих віршів" ("Сон", "Кавказ"), "за зухвалу образу царської родини" ("Сон"). Цар Микола І власноруч на вирокудописав: "Під найпильніший на-гляд із забороною писати й малювати".
Учениця. Серед важких робіт і ще важчих моральних знущань у повній духовній самоті продовжував писати свої вірші. Він весь час думає про свою рідну Україну: Що вона зробила? За що вона гине? За що її діти в кайданах мовчать? Поет не кориться долі, він незламний у своїх поглядах:
О думи мої! О слава злая!
За тебе марно я в чужому краю
Караюся, мучуся... але не каюсь!...
Учениця. З заслання повернувся Шевченко хворим, знесиленим, втомленим, але не скореним. Арешти, переслідування, заслання, солдатська муштра підірвали здоров'я великого поета. Він помер передчасно 10 березня 1861 р. У травні 1861 р. тіло поета перезахоронили в Україні, неподалік від Канева, над Дніпром, на високій горі, як цього бажав він у "Заповіті":
Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій;
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, - було чути,
Як реве ревучий!
Нас захоплює глибина змісту, щирість суму, велич "Заповіту", слова якого покладено на музику, яку написав полтавський вчитель Гордій Павлович Гладкий. Українці Шевченків "Заповіт" завжди слухають стоячи, щоб вшанувати пам'ять великого сина свого народу. (Звучить виконання "Заповіту" Т. Г. Шевченка.)
Вчитель. Поезія Шевченка живе, розквітає! Зі сторінок геніальних творів перед нами постає невмирущий образ великого сина України, яким ми пишаємося, захоплюємося, якого високо цінуємо і любимо. Велика спадщина поета продовжує служити людям, захоплює нас своєю мелодійністю, своїм багатством, красою слова, поетичністю, становить нашу національну гордість і славу. Його поезія, його геній і лава належить українському народу, всім чесним людям на Землі.
Учень. Шевченкові твори - найулюбленіша поезія багатьох українців. Його вірші пронизані вірою у незламність людського духу, в незнищенність людини, в краще майбутнє. Т. Шевченко пророкував торжество майбутнього вільного суспільства, де не буде експлуатації і гноблення: І / на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде маги,
І будуть люди на землі.
У наші дні з великою силою усвідомлюємо велич творчості Шевченка для українського народу, для всієї світової культури. Тарас Шевченко підніс українську культуру на найвищий рівень світової культури і забезпечив її міжнародне визнання. Поет передбачив, що
Встане Україна
І розвіє тьму
Світ правди засвітить...
І ми з гордістю можемо сказати, що він - один із велетнів світової культури, ми пишаєося ним, вивчаємо його творчу спадщину:
І тепер, поете любий,
З сім'ї вольній, новій
Тебе згадуєм з любов'ю
Теплим, щирим словом.
Зараз в незалежній Україні мрії Шевченка поступово, хоч і повільно, здійснюються. Піднявся рівень національної свідомості, відроджується козацька слава, дух лицарства, утверджуються національні ідеали, дух нації, його душевна щедрість, воскресає українська пісня, немає перешкод для утвердження української мови. Актуально в наш час звучать слова великого поета:
Учітеся, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь...
Слова поета звернені і до тих українців сьогодення, яких економічна скрута погнала на чужину, щоб вони пам'ятали:
Нема на світі України
Немає другого Дніпра.
А ви претеся на чужину
Шукати доброго добра.
У наш час полум'яне слово Шевченка нам дуже потрібне. Необхідні його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра, рівності, його політичні переконання, краса і мелодійність його поезій, його велике прагнення свободи, любов до свого народу, до своєї Батьківщини, мрії про майбутнє.
Максим Рильський писав:
Збулись твої слова пророчі,
І час оновлення настав,
І темні просвітились очі
Вчорашній раб всесильним став.
Пророче наш,
Ми віримо, що прийде день -
І трони упадуть останні,
Під звуки громових пісень!
Вчитель підводить підсумок уроку, підкреслюючи, що нам весь час потрібно повертатися до спадщини Великого Кобзаря. Учні одержують завдання - повторити такі питання:
1. Участь Т.Г. Шевченка у Кирило-Мефодіївському братстві.
2.Значення Кирило-Мефодіївського братства для розгортання національно-визвольного руху.
3. Місце Т.Г. Шевченка в українському національному відродженні".

 
 

Цікаве

Загрузка...