WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Конспект уроку: Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г.Шевченка - Реферат

Конспект уроку: Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г.Шевченка - Реферат


Реферат на тему:
Конспект уроку: Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г.Шевченка
Мета: Розкрити велич і безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова Т.Г. Шевченка, показавши красу і неперевершеність його творів.
Висвітлити проблеми соціальної нерівності, тяжкої долі України під владою російського самодержавства.
Показати велич і силу народного гніву, зображені Т. Шевченком у творах про славні сторінки історії українського народу, що боровся за свою свободу. Підкреслити місце Т. Шевченка в українському національному відродженні, показати велике значення його творчості в наш час, в час розбудови української державності.
Виховувати в учнів любов і повагу до Великого Кобзаря, до історичного минулого України, до сторінок історії народу, який боровся за свою свободу, шанобливе ставлення до надбань української культури.
Вид позакласного заходу: конференція.
Оформлення класу.
На дошці написи:
"Народ знає Тараса, любить Тараса, співає його пісні, пересилає їх з уст в уста оповіді про нього, як про живого сучасника і учасника нашої дійсності".
(Максим Рильський). "Він був сином мужика - і став володарем в царстві Духа.. Він був кріпаком - і став велетнем у царстві людської культури".
(Іван Франко)
"Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю"
(Остап Вишня).
"Твори Шевченка переживуть віки і вічно будитимуть у серцях людей благородні, великі почуття" (Костянтин Станіславський).
"Шевченко - це голос душі українського народу, його крик, сльози, стогін і разом з тим поклик гніву"
(Браніслав Нушич).
Народні прислів'я про Т. Шевченка:
"Шевченкові твори сяють мов ясні зорі".
"Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став",
"Тарасові слова - то правда жива". Художнє оформлення: Портрет Т.Г. Шевченка, ілюстрації до деяких його творів.
Виставка літератури про Т. Г. Шевченка:
Кирилюк С. Тарас Шевченко. Документи і матеріали. - К., 1963.
Шевченко в документах і матеріалах" - К., 1992. Рильський, О. Дейч "Тарас Шевченко. Біографічний". - К., І964.
Альбом "Тарас Шевченко. Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах". - К..1991. "Кобзар"-К., 1995. "Історія української культури" - Нью-Йорк, 1990. Большаков Л. Повість про вічне життя. - К., 1990.
Довідник Українська література у портретах і довід-К., 2000.
Шаров І. 100 видатних імен України. -К., 1999.
Сценарій позакласного заходу:
Вчитель. Серед великих літературних творців ім'я Т.Г. Шевченка, річницю від дня населення якого ми відзначаєте невмирущою любов'ю і славою. Тарас Шевченко - великий легендарний поет казкового краю, художник-мислитель, палкий захисник соціальних та національних інтересів українського народу, великий борець за волю свого народу, свого краю, обстоював права українського народу на його вільний суверенний розвиток. Його безсмертна спадщина - це вершина людського генія.
Учень. Тарас Григорович Шевченко - непримиренний борець проти будь-якого гноблення людини людиною, поет-гуманіст, глибоко народний поет. Писати вірші почав ще до звільнення з кріпацтва, бо до 24-х років був кріпаком. У 1840 р. вийшла перша поетична збірка Тараса Шевченка "Кобзар". Самою назвою автор намагався показали, що він виступає співцем народу, його прагнень, сподівань, мрій про кращу долю. "Кобзар" 1840 р. пройнятий стихійним протестом проти тієї несправедливості, яка існувала в Україні. З великої любові поета до України, до свого народу виросла правдива, неповторна поезія "Кобзаря"
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що прокляну святого бога,
За неї душу погублю!
Т.Г. Шевченко бачив і збагнув, як тяжко Україні, яку кривду заподіяв їй російський царизм і українські пани: Обідрана, сиротою Понад Дніпром, Тяжко - важко сиротині. А ніхто не бачать - Тільки ворог, що сміється...
З великою скорботою і думою Україну поет пише: Україно, Україно! Серце моє, ненько! Як згадаю твою долю, Заплаче серденько!
Вчитель. Велике значення і вагу для українського національного відродження мають ті поеми Т. Шевченка, де звучить гнів і образа, осуд і нищівна критика, коли поет викриває кривдників народу - царів, панів, тиранів, показує злиденне, важке і убоге життя кріпосного села. Це було рабство цілого народу, його безпросвітні злидні, повний занепад, жахливий стан його духовного поневолення.
...скрізь на славній Україні
Людей у ярма запрягли
Пани лукаві...
Учень. Велике народне горе, несправедливість, убогість й народну кривду побачив Т. Шевченко, коли він після звільнення з кріпацтва відвідав Україну.
Перебування поета на батьківщині було для нього великим випробуванням, адже він побачив Україну пригнобленою, понівеченою, у ярмі кріпацької важкої праці, у запустінні, побачив убоге, безпросвітне життя кріпосних селян, які перебували у суцільній темряві і злиднях.
Поет виступив із протестом проти національного і соціального пригноблення. Більшість поезій на цю тему було написано у 1843 - 1845 pp., які на початку 1846 p. T. Шевченко звів у велику рукописну збірку "Три літа", до якої увійшли такі твори, як "Розрита могила", "Сліпий", "Наймичка", "Сон", "Єретик", "Кавказ", "І мертвим, і живим..." та ін. В часи ув'язнення Шевченка збірку "Три літа" було відібрано у нього, й вона пролежала у департаменті поліції до 1905 року, поки не була передана Чернігівському музею Т. Г. Шевченка.
Учениця. Поетичні "Три літа" є вершиною творчості Т.Шевченка як глибоко народного, національного українського поета. Жахливі картини життя українського села змалював Т.Шевченко. Поет активно заперечує кріпосницьку дійсність:
Чорніше чорної
Блукають люди; повсихали
Сади зелені, погнили
Біленькі хати, повалились
Ставки бур'яном поросли.
Село неначе погоріло,
Неначе подуріли,
Німі на панщину ідуть
І діточок своїх ведуть.
Учень. Поема "Сон" (І844 р.) - це політична сатира на тогочасну дійсність, на самодержавну монархію, на кріпосницький лад. Поет описує фантастичну

 
 

Цікаве

Загрузка...