WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → «Тигролови» чи «Людолови»? Тоталітарна система як вона є (за творчістю Івана Багряного) - Реферат

«Тигролови» чи «Людолови»? Тоталітарна система як вона є (за творчістю Івана Багряного) - Реферат

на прогулянки, письменник написав свій перший роман.
Цілодобова праця, лише кілька годин сну - і через два тижні роман було закінчено. Робота захоплювала Багряного: "Мені нічого не треба було вигадувати. Життя товпилося в моїй душіі виривалося, як Ніагара. Країну, про яку я писав, я любив як свою другу: батьківщину, хоч і потрапив у неї невільником. Я люблю її людей. Я люблю її тварин, її зоофауну, орнітофауну, її флору - рослинний прекрасний світ (що тепер, в уяві моїй, був прекрасний особливо). Я знав ту фауну й флору, її географію, як, може, жоден професор, бо я ту географію пройшов власними ногами, а флору й фауну помацав не тільки власними очима, а й власними руками... Я не просто писав, я - жив! І упивався тим життям, повтореним з такою страшною силою, що перевищує силу реальності на багато разів".
У 1944 р. у Львові в Літературно-мистецькому клубі Багряний виступав із доповіддю "Україна біля Тихого океану", у якій поділився своїми враженнями про життя українців на Далекому Сході, зокрема в Зеленому Клині, де він кілька років перебував на засланні. Висловлював жаль, що жоден вид мистецтва художньо не досліджував, "не сказав досі слова правди про їхнє життя й боротьбу проти суворої природи за освоєння земель та національні проблеми тих наших людей..."
На перший погляд, "Тигроловів" можна вважати соціально-побутовим романом про мисливців в Уссурійській тайзі. Проте в основу його було покладено враження письменника від перебування в таборах ДСК (Далекосхідного краю). Тому привертає увагу політичний бік "Тигроловів", ідеологічний конфлікт - зав'язка роману, що бере початок із. радянської молодості Багряного - між людською одиницею та тоталітарною системою.
Сюжетна канва роману побудована на полюванні майора НКВС Медвина - новітнього "тигролова", за гордим, не прирученим тоталітарною системою молодим "тигром" з України, який у тайзі знайшов земляків, друзів, кохання... Зовнішня побудова твору чітка й симетрична, сприяє панорамному розгортанню бою між добром і злом. Роман складається з двох частин по шість розділів, кожен з яких має заголовок і є окремим оповіданням.
Головний герой роману Григорій Многогрішний - нащадок українського гетьмана Дем'яна Многогрішного - "юнак 25 літ, русявий, атлет, авіатор... Суджений на 25 років..." Такий портрет Григорія змальовано в телеграмі-блискавці, що полетіла по всіх прикордонних заставах після його втечі з поїзда - "велетенського двоокого циклопа", який мчав у своїх шістдесятьох рудих домовинах в'язнів з України на Колиму. На кожній зупинці майор Медвин перевіряв присутність Григорія серед в'язнів. Та не підкорився гетьманський нащадок, не змирився зі своїм становищем. Вирізавши у вагоні отвір, він вистрибує з черева страшного дракона й опиняється на волі. Своїм відчайдушним учинком Григорій вселяє в душі в'язнів упевненість у перемозі над світом пітьми, засвідчує, що навіть приречена на смерть людяна нездоланна, коли вона сповідує високу духовність і над усе цінує людську гідність.
У тайзі Григорій знаходить тепло, затишок і кохання в родині полтавських переселенців Сірків. Добрий душею старий Сірко, його лагідна дружина, щира в коханні Наталка відігріли зболене серце й поранену душу колишнього в'язня, повернули його до життя. Однак Григорій знав, що Медвин не залишить його в спокої, буде шукати й у тайзі. Так і сталося. При першій нагоді Григорій поквитався зі своїм кривдником. І не тільки зі своїм. Такі дракони, як Медвин та їх поплічники, нищили мільйони людей, гідно представляючи систему сталінського терору.
Диким і нескореним звіром вгадається Медвину Григорій Многогрішний. І в той час, як вірнопідданий звір радянської системи з усіх сил намагається вполювати такого "цінного екземпляра", Многогрішний, полюючи на тигрів, складає план іншого полювання - битви із системою. На вузькій стежині відбувається двобій Медвина та Григорія, війна світів - національного космосу українця й тоталітарного радянського. Розв'язання конфлікту дозволяє збагнути, хто звір у цьому творі насправді.
Безкінечна віра в людину, возвеличення надії в безвиході й долання екстремальних ситуацій визначають буттєвий оптимізм твору. Для Багряного - людини та художника - головне переконати читача в тому, що за будь-яких обставин людина може й повинна бути людиною. Тому його Григорій Многогрішний переміг. Переміг відчай і безвихідь, фізичну знемогу й підлість сталінських тигроловів, випростався велично й гордо, залишився Людиною, утвердився в переконанні, що людина - найвеличніша з усіх земних істот. Григорій Многогрішний переміг передусім тому, що не визнав себе нулем в історії, не озвірів, не перейнявся озлобленням і ненавистю до людей, зберігу собі людяність, доброту, здатність співчувати, співпереживати та вірити, що людина може й повинна кинути виклик цілій системі - і вистояти. Перемога Григорія над "людоловом" Медвиним символізує боротьбу гордого й волелюбного українського народу проти жорстокого тоталітарного режиму, що калічив людей фізично, але не зміг подолати їх духовність, бо, як говорить один із в'язнів, "ліпше вмирати, біжучи, ніж жити, гниючи!"
Привертає увагу також поетика твору. Багряний-письменник поєднує елементи символізму, неоромантизму, експресіонізму, необароко.
На літературному конкурсі у Львові ця книга вийшла під назвою "Звіролови" (скорочений варіант "Тигроловів"). Роман одразу було перекладено англійською, німецькою та голландською мовами, що свідчить про його популярність за кордоном і увагу іноземного читача до тогочасної радянської дійсності. Як зазначав у 1963 р. критик Ю. Лавріненко, "Тигролови" зробили велике діло. Вони здерли шкуру зека, оста, "совєтського чєловєка" і показали під нею незламну горду людину, повну життєвої снаги, волі до життя і боротьби.
Услід за "Тигроловами" вийшли інші твори, що засвідчують жанрову майстерність і неординарність автора: роман "Люба" (1944 p.), відновлена з пам'яті збірка "Золотий бумеранг" (1946), виспівана в камері смертників повість "Морі-турі" (1947 p.), у котрій розкривається трагічна доля в'язнів сталінських тюрем, комедія-сатира "Генерал" (1948 p.), повість-вертеп "Розгром" (1948 p.), присвячена пам'яті поета Михайла Пронченка, розстріляного фашистами в Кривому Розі в 1943 p., роман "Сад Гетсиманський" (1950 р.)
"Сад Гетсиманський" - не "звичайна біблійна історія", як може видатися на перший погляд, це тюремний роман, в основі якого - документальні факти. Іван Багряний знову кидає людину у вогненну пащу диявола, "обираючи" для цього нелюдського іспиту на людяність молодого хлопця Андрія Чумака. Розповідає про чотирьох синів уже померлого Якова Чумака, який духовно не відходить, а навпаки - живе, зміцнює сили своїх синів, "супроводжує" наймолодшого - Андрія - по

 
 

Цікаве

Загрузка...