WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Життя і творчість Михайла Андрусяка - Реферат

Життя і творчість Михайла Андрусяка - Реферат

стягнути репресій на його рідню, ні пошкодити справі".
Михайло Андрусяк у своєму дослідженні відкриває сотні імен, прізвищ учасників українського руху Опору, а це нині, в часи нашої незалежності, особливо важливо, бо відходять у вічність вояки УПА, молодше покоління все менше знає про ті героїчно-трагічні події, тому така книжка мусила бути написана. Скільки болю, трагізму і водночас гордості знаходимо в ось цих рядках: "Ціле життя прожив під чужим прізвищем, у чужих краях. Часто мені снилося рідне покутське село, родичі, друзі-ровесники... Але дорога до них мені, гнаному і безправному, була назавжди заказана. Назвавшись енкаведистам у далекому сорок шостому Малковичем, я й прожив ціле життя як Василь Малкович з Березова. Сьогодні заявляю всім, і друзям, і ворогам, що я - політвиховник Української Повстанської Армії друг Теодор - Василь Блясецький із Хлібичина на Снятинщині - вижив, друзям на радість і ворогам на зло!".
Цей твір полонить читача логікою переконань героїв, їхньою цілеспрямованою поведінкою. Письменник, шукаючи людського еталону серед кривавої маси тіл і душ, постійно фіксує, затримує читацьку увагу на шляхетних рисах людської натури: величі, великій офірності, де збирається і виходить у світ велетенська енергія життя, що дає силу протистояти більшовицьким катам, жертвувати собою задля України. Адже кожен із повстанців САМ обирає свій шлях, внутрішньо переживаючи"кінцесвітнє". Межові обставини, страх перед смертю, що є "найбільшим страхом", велика ймовірність втрат створюють кризові умови вибору, але тим величнішим є рішення кожного з героїв твору - залишитися чи стати борцем за Україну.
Із сторінок "Братів грому", із спогадів очевидців постає узагальнений образ тих, хто боровся, страждав, вмирав і переміг московсько-більшовицьких катів, які з вересня 1939 року перенесли на західноукраїнські землі ленінський "експеримент побудови соціалізму". Ліквідація всіх ознак громадянського суспільства, зокрема, політичних партій та культурно-освітніх організацій, масові репресії та депортації, дискредитація УПА шляхом організації бандитських загонів, створення агентурної мережі з місцевого населення, ліквідація греко-католицької церкви - такий далеко не повний перелік результатів цього "експерименту". Ніхто ніколи не буде знати, скільки політв'язнів було вбито, заморено голодом, замордовано у спецтаборах особливого призначення, "психушках", виправно-трудових таборах. Відомо, що у Гітлера, який скопіював структуру ленінсько-сталінських політізоляторів, було 28 концтаборів, у Сталіна - 162. Кожен табір мав свої "лаґ-пункти", колони (Інталаґ, Берлаґ, Воркутлаґ, Колимлаґ...). Про самовідданих, одержимих героїв гулагівських повстань, що відбувалися у таборах особливих призначень протягом 1950-1954 pp., також ідеться у повісті Михайла Андрусяка. Як і про жінок-патріоток, які боролися поруч із чоловіками. Як і про тих мужніх людей інших національностей, які були в лавах УПА, хоча більшовицькі історики зображали її як однорідну етнічну групу лише з українців-західняків.
У творі "Брати грому" наявне постійне протистояння і протиборство двох світів - власне українського і другого, ворожого йому, що уособлює радянську тоталітарну систему, а тому він злий, пекельний, протилежний життю. Ще одна перехресна точка світів - стихія землі. Для українського типу мислення притаманна конструктивна функція стихії землі, що втілена в образі схрону, криївки. Це наявно упродовж всієї повісті. На перший погляд, перебування у схові, у землі, мінімальний життєвий простір, ніби обмежує людину, котра в ній сидить, але і залишає шлях вгору, або до ще більшого заглиблювання. Для українця в даному випадку це продовження звичайного земного світу, але в концентрованих дозах, криївка для нього - це келія для вдосконалення духу. Хоч і під землею, але не могила, а живий світ, омитий підземними водами, зігрітий людським подихом...
Для автора образ криївки, схрону набуває символічного значення, своєрідного вмістилища української життєвої енергії, опозиції до більшовицького режиму, та виростає до ознаки нової України з оновленими в криївках людьми.
Юним вояком Української Повстанської Армії присвятив Михайло Андрусяк також документальну оповідь "Грані болю". Біль, який іноді допікає людині, нерідко витісняється іншим, ще дошкульнішим. Найпекучіший біль для героїв повісті - душевний. Він заполонив єство молодих повстанців, які стали до оборони рідного краю від кровожерних наїздиеів. Адже ці сміливі молоді люди не можуть залишатися байдужими до долі рідного краю, адже вони волю цінять понад життя.
Твори Михайла Андрусяка - це правдиві розповіді пpo тe, як жили і вмирали за незалежність України герої без почестей і відзнак. Його художньо-документальні повісті змушують кожного українця збагнути та усвідомити свій історичний обов'язок перед рідним народом, бо відродження нашої всеукраїнської духовності залежить нині від кожного з нас.
Використана література:
1. "Жито на камені" Твори письменників Івано-Франківщини. Книга друга. Проза. Видавничо-поліграфічне товариство "Вік". Коломия 1996 р.
2. "Від Карпат до Опілля". Твори письменників Івано-Франківщини. Видавничо-поліграфічне товариство "Вік". Коломия 2001 р.
3. "Коломийська хвиля" "Вільний голос", 2000.
4. Михайло Андрусяк "Грані болю" Видавничо-поліграфічне товариство "Вік". Коломия 1994 р.
5. Михайло Андрусяк "Студені милі" Івано-Франківськ облвидав "Галичина" 1991 р.
6. М.М.Васильчук "Коломийський азбуковник" Бібліографічний словник. Коломия "Вільний голос" 2000 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...