WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Олег Олександрович Ольжич (Кандиба) –життєвий шлях, літературно-наукова і громадсько-політична діяльність - Дипломна робота

Олег Олександрович Ольжич (Кандиба) –життєвий шлях, літературно-наукова і громадсько-політична діяльність - Дипломна робота

необережно торкнути невдалим судженням, поверховим поясненням, розмивається у пляму.
Упроцесі вивчення життя і творчості Олега Кандиби (Ольжича) ми зробили такі висновки:
1. Про творчість Олега Ольжича написано багато. Проте, окремі аспекти його життя, творчості, світогляду, стосунків з сучасниками, героїчної смерті залишаються невідомими, або слабо висвітленими. У дипломній роботі ми встановили мало відомі факти з життя Олега Ольжича (стосунки з батьком, археологічна діяльність поета, твори, тривалий час приписували його батькові).
2. Вивченню творчої спадщини Олега Ольжича сприяла низка публікацій самого поета, а також публікацій, присвячених йому. Найповнішими доступними нам виданнями творчої спадщини Олега Ольжича є книги: "Незнаному Воякові: Заповідане живим"(упорядник Леонід Череватенко), антологія Яра Славутича "Розстріляна муза", збірник "Празька школа", хрестоматія "Українське слово" та інші публікації. Вони дали нам змогу узагальнити відомості про життя, творчість, наукову та політичну діяльність Олега Ольжича.
3. Великий вплив на формування літературної творчості Олега Ольжича мали його батьки. Довгострокова розлука з батьком, злидні, необхідність забезпечувати сім`ю наклали свій відбиток на перші вірші поета: вони були занадто серйозними, не по-дитячому сміливими ("Корови", "Весна"). Знайомство Олега Ольжича в юні роки з провідними українськими діячами, вченими зробило вплив на його формування як особистості (Леонід Білецький, Вадим Щербаківський, Дмитро Антонович, Дмитро Дорошенко та ін.).
4. Олег Ольжич брав активну участь в діяльності ОУН. Його роботі в цій організації сприяли глибокі знання історії рідного народу, наукове і літературне середовище, а також активна життєва позиція поета. Для нього ОУН була політичною організацією народу, позбавленого власної державності, покликаною допомогти народові збудувати власну державу та відшукати нові форми політичного самовираження. Олег Ольжич працював в ОУН, став одним із провідних діячів цієї організації.
5. Нам, на основі спогадів та рідкісних публікацій, вдалося встановити коло спілкування Олега Ольжича. Він зумів згуртувати навколо Культурної Реферантури низку обдарованих митців, літераторів, журналістів, науковців. З ним плідно співпрацювали такі видатні митці, як Олекса Степанович, Микола Мирський, Євген Маланюк, Михайло Михалевич, Олена теліга, Михайло Мухін та інші.
6. Теми Олега Ольжича лежать у далекому минулому, він освоює облоги різних епох, починаючи від передісторіі людства. Археолог за фахом, він із предмета своїх наукових зацікавлунь бере поетичні ідеї, здатність зв`язати минуле й сучасне. Його творчості притаманне до певної міри ідеалізоване розкриття й уславлення лицарства, честі, воєнної звитяги та самопожертви. Перша поетична збірка "Рінь" присвячена давнім цивілізаціям та та їх прекції на сучасну дабу. Патріотичні мотиви актуалізувалися в ліриці письменника з початком Другої світової війни. Багата на драматургію думки й почуття, лірика Олега Ольжича ощадна в художніх засобах, тяжіє до класично випрозореної форми.
7. Олег Ольжич болісно реагує на суспільно-політичні та революційні події 1939-1942 рр. Аналізуючи причини розколу серед національного руху, він приходить до невтішних висновків, які публікує в праці "Дух руїни". Зауважує, що і в княжу добу, і в період козацтва, і , головне, в чиси Визвольних змагань чітко простежується дві тенденції: конструктивна і руйнівна.
8. Олег Кандиба (Ольжич) прославився не тільки як поет і громадський діяч, який вніс вагомий вклад у розбудову української національної культури у ХХ ст., але і як науковець зі світовим ім'ям, знаний серед спеціалістів-археологів, як фахівець із дослідження європейських старожитностей періоду неоліту-енеоліту. Наявні в нашому розпорядженні матеріали дозволяють стверджувати, що діапазон його наукової діяльності та творчості був широкий і охоплював археологію, історію, історію мистецтва, етнографію, літературу та інші академічні дисципліни. Археологічна, культурна, педагогічна, суспільно-політична та поетична діяльність О. Кандиби були тісно пов'язані міжсобою й творили нерозривне ціле. У багатьох віршах поета відчувається його добре знання своїх наукових проблем, простежується тісний зв'язок з давньою історією, археологією, антропологією та іншими історичними дисциплінами. У поетичній спадщині О. Ольжича є вірші спеціально присвячені його науковим музам. Це вірш написаний в 1933 р. "Антропологія" та вірш, опублікований у збірці "Рінь" в 1935 р. "Археологія". В них у поетичній формі висловлюється ставлення О. Кандиби до своїх наукових устремлінь і відзначається роль цих наук у пізнанні минулого людства. У віршованих рядках вбачається любов поета до археологічної науки, його прагнення глибше віднайти коріння минулого.
9. Олег Ольжич - одна з найсвітліших постатей в українській історії. Він дає нам ключ не лише до розуміння непростого нашого національного єства, а й до розуміння нелегкого нашого національного буття. Українська політична думка ходила в XX ст. багатьма стежками, вона металась на всі чотири сторони світу, борсалась у муках невтоленності, кидалась з однієї крайності в іншу. І всі чотири вітри світової історії підхоплювали її на свої крила і носили по всіх морях-океанах, по всіх п`яти континентах нашої планети. І, мабуть, не знайдеться нікого, хто б присягнув на Біблії, що він не схибив у своїх пошуках Істини і Батьківщини. А проте можемо з певністю сказати: шлях, що його сам обрав і нам пропонує О. Ольжич, є одним з найнадійніших і найоптимальніших. Одним з таких борців, найвірніших синів України і був герой визвольних змагань українського народу Олег Ольжич. Він залишився вірним дитячій клятві служить рідній землі до останнього свого подиху, відважно боровся проти фашистів у Києві, не став перед ними на коліна і в концентраційному таборі в Саксенгавзені.
10. Аналіз життєвого шляху та наукової спадщини Кандиби (Ольжича) показує, що перед нами видатна особистість, епохальна постать в українській науці та поезії. В свої неповні 34 роки він зумів здійснити те, на що іншим потрібні століття. Сьогодні його ім`я повернуте із забуття. Проте про О. Кандибу як науковця, археолога з світовим визнанням відомо набагато менше. Марно шукати його ім`я в бібліографії археологічних праць радянського періоду. Тривалий час на його роботи та ім`я було накладено табу, що пов`язувалось із діяльністю О. Кандиби (Ольжича) в Культурній Реферантурі ОУН і подальшим керівництвом рухом опору в Україні. Сьогодні, в період Української незалежної держави, ми віддаємо шану славному синові свого народу, який поліг у боротьбі за її краще майбутнє.
Література
1. Архівні матеріали, повернуті та передані в Україну у 1993-2004 рр. // webmaster@archives.gov.ua
2. Бабій О. Олена Теліга і Олег Ольжич // Свобода [Джерсі-Ситі, США]. -1960. -23-29 квітня.
3. Баган О., Гузар 3., Червак Б. Лицарі духу: Українські письменники-націоналістн-"вісниківці".- Дрогобич, 1996. -256 с.
4. Бажанський М. Олег Ольжич на творчому шляху // Календар-альманах "Нового шляху" на 1977 р. -Торонто, 1976. -С. 28-32.
5. Буковинський слід Олега Ольжича // Чернівці. -2004. -19 листопада.
6. Вдовичин І.

 
 

Цікаве

Загрузка...