WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Формування героїчної особистості, характеротворення героя у романі І.Багряного “Тигролови” - Реферат

Формування героїчної особистості, характеротворення героя у романі І.Багряного “Тигролови” - Реферат

особистості є обранцями Бога, з ними завжди благословення, сприяння, посмішка долі. У "Тигроловах" ця ідея виражена в низці прислів'я, таких як: "Бог не без милості, козак "не без щастя", "Сміливі завжди мають щастя", недарма ж "іноземці вказують на шляхетність та доблесть" як провідні мотиви цього твору. Саме сміливі є елітою, справжньою аристократією. Належність героїв І.Багряного до нової аристократії також базується на твердості їхніх переконань, оптимістичному настрої, видатних особистих якостях.
Важливою рисою сильної, гуманної особистості творів І.Багряного є усвідомлення свого покликання. Призначення. Григорій Многогрішний сприймає себе лідером, провідником мас, будителем національного духу.
Проявом особистісності світовідчуття головних героїв І.Багряного є індивідуалізм. Вони не тільки обходяться без чужої допомоги, але й постійно допомагають іншим, слабшим від себе. Це простежуємо і в романі "Тигролови".
"Справжні" герої І.Багряного не здатні на зраду, із загостреним відчуттям несправедливості. Утікач, аретоант Григорій Многогрішний з "Тигроловів" переконаний, що єдиний злочин. Скоєний ним - крадіжка горіхів у бурундука (герой бере їх після кількох днів виснажливої втечі, переслідування).
Мабуть, він не перестав думати, так і після вбивства свого колишнього слідчого, майора Медвина.
Такою в романі постає і сім'я Сірків, у яких живе Гриць у тайзі. Світ суворості, приниження їм осоружний, вони висміюють і заперечують його . [4; 67-70].
Сірки послідовні в дотриманні власних законів: гостинності, права власності, релігійності, вдячності. Поваги до старших солідарності, працьовитості. Для них компроміс із собою, совістю - гріх. Панує непереборне прагнення душевної чистоти.
У "Тигроловах" письменник розгорнув ідею страдницьких мандрів. Переживши юнацьку віру в національну революцію і чорне розчарування від її ідеалів у 1930-их рр.., він шукав докази невмирущості свого народу, грунту для подальших надій на його світле майбутнє. Саме такими були далекосхідні українці - люди, які зберегли національну гідність. Традиції і загартувалися в двобої з природою . [4; 67-70].
Таким чином, справжній герой І.Багряного - це людина з великої літери, гуманна, героїчна особистість, яка прагну чогось вищого надприродного. Саме таким є Григорій Многогрішний - людина чесна, принципова, вимоглива до себе і оточуючих, це людина, в якої загострене відчуття несправедливості, це людина. Яка не може терпіти зраду. Це людина, яка ніколи, і ні від кого не чекає допомоги, а навпаки намагається допомогти слабшим від себе і в цьому йому Бог допомагає.
РОЗДІЛ ІІ. СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ
2.1. Жанр пригодницького роману у творчості І.Багряного.
Життя І.Багряного сповнене небезпеки і суцільного дискомфорту. Але незламною була віра письменника в перемогу сил добра над силами зла, розбрату. Саме цим світлоносним цілющим оптимізмом пройшла усі його творчість у тому числі роман "Тигролови". Задум твору виношувався під час перебування автора Баклагу, коли, втікаючи з концтабору, він блукав тайгою та переховувався в оселях мужніх далекосхідних мисливців - звіроловів, нащадків вихідців з України. Саме автор згадував: "Охотське море. Тайга. Тундра. Звіроловство. Були там поселення давно осілих наших людей з України. Асе це, сказати щиро, було мені навіть цікаво" . [цит. за 25; 44]. З цієї цікавості, очевидно й народився 1943 року пригодницький роман "Тигролови" (первісна назва "Звіролови")".
Пригодницька повість як літературний жанр має власні. Суто умовні (як, зрештою, у всіх літературних жанрах) формальні ознаки, що з-поміж них на перше місце слід поставити чіткий поділ персонажів на дві категорії: позитивних та негативних, а також обов'язкову кінцеву перемогу доброго начала на злим. [12; 5].
Проте "Тигролови" не повністю вкладаються в жанрове визначення "пригодницька повість": автор сполучає пригодницький сюжет із описами далекосхідної природи, і край образні (пейзажні) дигресії споріднюють його з популярним у 20-их роках канадським прозаїком Дж. О.Кербудом. З Кербудом єднає українського письменника й екзотика, суворого недослідженого краю (у Кербуда - це Далека Північ у Багряного - Далекий Схід) і мотив гонитви (тільки в І.Багряного герой не женеться, а мусить утікати й переховуватися). , і одраз дівчини, що виросла серед незайманої природи та має таку саму незаймано-чисту душу. Обох письменників підносить над рівнем ужиткової пригодницько літератури, вміння малювати природу. Однак, зміст "Тигроловів багатий, ніж зміст повістей Кербуда, однак для Багряного, як, до речі, і для його читачів, багато важить третій - перші два - пригодницький сюжет і пейзажні гресії) аспект повісті - її ідеологічна спрямованість: як позитивні, так і негативні персонажі твору Багряного виступають як носії певних ідеологічних комплексів. Досить сказати, що головний Геро Тигроловів" Григорій Многогрішний - це політичний в'язень, що втік із транспорту, а його переслідувачі - чекісти. [12; 6-7].
На перший погляд "Тигролови" можна вважати соціально-побутовим романом про мисливців в Уссурійській тайзі. Проте в основу його покладено враження письменника від перебування у таборах ДВК "Дальнєвосточного края).
Тому звернемо увагу на політичний бік "Тигроловів", на ідеологічний конфлікт - зав'язку роману, що бере початок із радянської молодості І.Багряного - між людською одиницею і тоталітарною системою. В Романі автор яскраво змальовує людину і величезну тоталітарну систему, пригнобити людську силу та незламність духу. В образі людини в романі постає мужній Григорій Многогрішний, а в образі тоталітарної системи Багряний показує слідчого Медвина та його прихильників. Автор блискавично змальовує перемогу людини над тією системою, тобто перемог добра надзлом.
Захоплююче стрімко розгортаються події роману, напружено розвивається конфлікт. Сюжет "Тигроловів" насичений надзвичайними подіями, несподіваними крутими колізійними поворотами, динамічним їх розгортанням. Читач перебуває у постійній напрузі: втечі, переслідування, атмосфера таємничості, загадковості, сенсаційні випадки чи повідомлення. Сміливі припущення й розгадування поглинають увагу, стираючи гран імідж уявним і дійсним світами.
"Тигролови" І.Багряного за жанром - пригодницький роман. Здоров'я, силу, лицарство і любов до людини та до свого народу - такі риси, знаходить критик Юрій Шерех у "Тигроловах", вважаючи, що письменник цим твором "стверджує жанр українського пригодницького роману, українського всім своїм духом, усім спрямуванням, усіма ідеями, почуттями, характерами. Цим він говорить нове слово в українському літературному процесі" [цит. за 25; 44-45].
Щедра і прихильна критика у німецькій пресі свідчить, що "Тигролови" стали новим і саме українським - словом у пригодницькому жанрі світової літератури.
Як відзначає О.Ковальчук, "Тигролови" вигідно контрастують з намивом бездарної, млявої української радянської прози для підліткового та юнацького віку, яка систематично відбиває у своїх адресатів охоту до читання взагалі.
"Роман чарує справжнім шармом пригодницького жанр: динамічним розгортанням подій, благородством поведінки головних героїв, їхнім умінням знаходити вихід з численних екстремальних ситуацій, торжеством справедливості". [15; 38].
Таким чином, багато вчених, а зокрема: О.Ковальчук, Ю.Шерех та інші вважають, що "Тигролови" І.Багряного без жодного сумніву - пригодницький роман, оскільки "Тигролови" не повністю вкладаються в жанрове визначення "пригодницька повість".
2.2. Особистість і тоталітарне

 
 

Цікаве

Загрузка...