WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Образ вовка у фольклорі Українців - Реферат

Образ вовка у фольклорі Українців - Реферат

чином культ вовка почався із шанування звірів, особливо великих і сильних. При цьому звірі ставали вірними покровителями людини, коли з ними вміло складувано умову чи дружбу. Тотемізм розвивався дуже поволі, і залишки його позостались скрізь, а також і в нас, хоч і малі. Тотема не можна було вбивати, - йому треба завжди годити й належно годувати, за що він допомагає, або хоч не шкодить. Шанування звірів було ще й у тому, що поважні люди приймали собі якусь звіринну назву, напр. у "Слові о полку Ігореві" князь зветься Туром, а звіриних прізвищ у нас і тепер дуже багато, напр.: Вовк, Лев, Лисиця, Заєць, Півень й багато інших.
Стародавня стаття: "Толкованіє имен человіческих" подає, що люди часто вживають імена вовчі замість агнчих. Автор погрожує: "Хто приймає вовче ім`я, той "вмісто світа тму удержав, душу свою погубит!" В епоху тотемізму постала велика персоніфікація звірів, щовідбилося і в самій мові; наприклад вирази: лисичка-сестричка, вовчик-братик, дядько-медвідь і т. ін. Це уосібнення звірів ясно вказує і на спосіб життя, - на ліс та на ловецьке зайняття. Крім того у культ тотема входило перерядження тотемом, танці та ігри, якими було в нас ходжен-ня з козою чи медведем Різдвяними Святами; звичайно, це залишок тотемізму стародавніх часів. Досі він зберігся у формі казок, приказок. Крайньою формою вираження підсвідомого є лікантропія - усвідомлення себе вовком, ця хвороба відома ще з середньовіччя, але досі її не змогли гідно пояснити, бо люди ототожнюють себе тільки з вовками і ні з якими іншими тваринами.
Таким чином в цій роботі розглянуто вовка в світлі фольклорного, історичного та релігієзнавчого вивчення. Оскільки джерела вивчення досить обмежені, то дуже важливо консолідувати матеріал що вивчався різними галузями науки, щоб на грані їх поєднання знайти істину.
Вовк - грізний, сильний та швидкий хижак середньоєвропейських просторів. Давні люди, що населяли ці місцевості зробили його своїм тотемним символом, оскільки у обряди входили ритуали перевтілення у тотемного звіра - пізніше у різноманітних ініціальних обрядах ініціацій у соціально-вікові групи широко використовували символіку та обрядовість. З писемних джерел відомо про вовко-, песо-, ведмедьолюдей воїнів. Вони ходили у бій у шкурах відповідних звірів та входячи у бойовий транс перевтілювались чи впускали в себе дух тотемного звіра, що жахало супротивника та додавало співплемінникам сили та натхнення. Варто зазначити, що вживання наркотичних речовин перед боєм є не доведеним, в той час як використання таких під час ініціацій фіксується багатьма джерелами. Пізніми проявами перевтілень є легенди про вовкулаків та січовики-запорожці. Останні за переказами перекидалися вовком чи хортом і в такому вигляді перемагали ворогів. Зокрема загальна назва козаків - сірома корелює з сіроманець - вовк, а прізвисько кошового отамана Івана Сірка - з повсяклюдною кличкою собаки. Таким чином вони продовжували традиції Києворуських князів, що також мали дивну здатність перетворюватись як у "Слові о полку Ігореві". Більше того лінгвісти стверджують, що волхв споріднений до волк, а з останніми волхвами боролися в XIV ст., через V віків після хрещення Русі. Доречі ця дата стала переломною у відношенні до вока серед священнослужителів - християнство, як релігія Пастуха та овець його не могла прихильно ставитись хижака. Відмінність між східною Європою та західною зокрема полягає в різниці християнств - католики підім'яли під себе більшість місцевих вірування, а потім залізною рукою інквізиції викорчували всю єресь. В той час як православні перенесли більшість своїх символів та вірувань у нову віру. Таким чином вовкулака то нещасний хлопець, якого дівка чи чаклунка перетворила на вовка, а вервольф - сам злий чаклун, що вступив у зговір з нечистим та знущається з людей. Аналіз багатьох фольклорних джерел приводить до розуміння, що лікантропія та оборотництво це одна з сторін старовинної медалі - свідомості лісових мешканців стародавньої України. Іншу медаль викарбуємо ми: або знищимо вовків так і не навчившись жити у гармонії з природою чи нарешті візьмемо собі найкращі риси цього лісового мисливця.
Список використаних джерел:
1. Власова М. Русские суеверия: Энциклопедический словарь. - СПб.: Азбука, 2000.
2. "Історія релігії в Україні". Т.1: Дохристіянські вірування; Прийняття християнства. - К.: Укр.Центр духовн. Культури, 1996.
3. Зап. Т. Данилюк і Н. Баран 1990 р. в с. Нуйно. - Поліська дома: Фольклорно-діалектологічний збірник. (Посібник для вчителів) / Упорядкування В. Давидюка і Г. Аркушина. - Вип. І. - Луцьк, 1991. - с. 65.
4. Залізняк Л.Л. Новітні міфи в індоєвропеїстиці Східної Європи //Археологія. - 2002.
5. Залізняк Л.Л. Від склавинів до української нації. - К. Бібліотека українця, 2004
6. Михайло ГРУШЕВСЬКИЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. В 6-ти ТОМАХ. http://litopys.org.ua/hrushukr/hrushe.htm
7. Ссимвол "волк", http://www.canislupus.ru/
8. Афанасьев А.Н. Поэтические воззрения славян на природу: Опыт сравнительного изучения славянских преданий и верований в связи с мифическими сказаниями других родственных народов. В трех томах. Том 1. - М.: Современный писатель, 1995.
9. Элиаде М. ОБРЯДЫ И СИМВОЛЫ ИНИЦИАЦИИ:БЕРСЕРКИ И ГЕРОИ Перевод Д.Громова по M.Eliade. Rites and Symbols of Initiation. N.Y., 1965.
10. Громов Р. О ратном деле и воинском искусстве http://paganism.ru/
11. Ефремов К. Мифы народов мира:Короли и медведи http://www.znanie-sila.ru/
12. Пашинина Д. Оборотничество и оборачивание http://werewolfs.ucoz.ru/
13. Поярков А. Серый волк http://heathen.narod.ru/
14. Петров Ф.Н. Индоевропейская есхатологическая традиція на материале скандинав ской і зороастріческой мифологии. Известия Челябинского Научного Центра , вып . 1 , 2000
15. Балушок В.Г. Обряди ініціацій українців та давніх слов'ян. - Львів - Нью-Йорк: В-во М.П. Коць, 1998. - 216 с.: іл..
16. "Історія релігії в Україні". Т.1: Дохристіянські вірування; Прийняття християнства. - К.: Укр.Центр духовн. Культури, 1996.
17. Іларіон, митрополит. Дохристиянські вірування українського народу.-К., 1992.
18. Давидюк В. Культ вовка на Поліссі. "Берегиня", від 1-2 '95 (4-5). http://silverwolf.lviv.ua/
19. Вагурина Л.М. "Славянская Мифология. Словарь-справочник",
М. изд. "Линор & Совершенство". - 1998.
20. Михайличенко Г.Б. Асиміляція літературно-фольклорного досвіду на прикладі літературної казки. Вчені записки "ТАВРИЧЕСКОГО НАЦИОНАЛЬНОГО УНИВЕРСИТЕТА" Выпуск N 6 (45)

 
 

Цікаве

Загрузка...