WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Петро Панч (Петро Йосипович Панченко) – життя і творчість - Реферат

Петро Панч (Петро Йосипович Панченко) – життя і творчість - Реферат

центрі більшості оповідань - вірний чотириногий друг людини - собака. Письменник цінує в ньому розум, свого роду гідність, здатність бути вдячним. Твори про тварин мають повчальне, виховне спрямування, проте цікаві вони і як тонкі спостереження автора над поведінкою тварин (наприклад, оповідання "Брус").
Від спілкування з розумною, доброю твариною і людина стає лагіднішою і в той же час твердою, відданою. В оповіданні "Валет" розповідається про незвичайний випадок. Раптовий прояв собачої самопожертви схвилював людей, дав бійцям мужності й хоробрості, якої Км не вистачало для атаки.
Оповідання в творчості Петра Панча посідають особливе місце.
З них він розпочав свою літературно-художню діяльність, оповідання продовжував писати, вже надрукувавши багато повістей, і серед них усім відомі "Голубі ешелони" і "Олександр Пархоменко", не залишив цього жанру письменник і після створення роману "Гомоніла Україна". Оповіданнями в автобіографічній книзі "На калиновім мості" підвів Петро Панч висновки своєму творчому шляхові.
В малому епічному жанрі виявилась художня майстерність автора, його вміння вихопити з життя, на перший погляд, здавалося б, і незначний конкретний факт, подію, і довести їх до широкого узагальнення людських стосунків, типів, дати читачеві глибоке уявлення про соціальний характер життя.
Тут у пригоді письменнику стали тонке відчуття багатих можливостей мови, вміння стисло, точно і дохідливе висловити свої спостереження, кількома штрихами виразно намалювати неповторні особливі риси зовнішності людини,разом з тим відтворивши найхарактерніше, найтиповіше. "Мова - це дорогоцінний скарб, набутий протягом віків нашим народом, його невичерпне духовне багатство",- писав Петро Йосипович в одній із своїх статей '.
Найбільш вдалі у Петра Панча мовні самохарактеристики персонажів і сатиричні портретні зарисовки. Навіть у невеликому уривку сцени допиту слідчим куркуля Кендюха з оповідання "Гриць і Микола" можна простежити довершеність портретної і мовної характеристики Панчем хитрого, підступного ворога Радянської влади, який прикидається ображеним темним мужиком. На початку допиту в нього зневажливий, глузливий тон нагло впевненого у своїй безкарності злочинця, потім з'являються улесливо-перелякані нотки, серед яких проскакують грубі інтонації й вирази, що викривають справжню хижацьку натуру куркуля.
Іноді Панч вихоплює з життя смішні епізоди і включає в текст, здавалося б, не зв'язані з основним сюжетом комічні сцени. Проте вони надають творові характер конкретної життєвості, неповторної індивідуальності і забарвлюють його колоритом особливого авторського світосприймання.
Нерідко в комічні ситуації потрапляють позитивні герої, як це сталося, наприклад, з Васильком і Грицьком у розвідці ("Син Таращанського полку"). Коли хлопчики поповзли по капустиці, Шарко подумав, що вони граються, і став весело гавкати і хапати їх за литки.
Зустрічаються в творах Петра Панча і в'їдлива іронія, і сарказм.
В оповіданні "Три копійки" письменник висміює закладену в селян постійним примусовим нагадуванням звичку молитися. Але тут можна помітити і співчуття до людей, адже не вони винні в їхній темноті й неосві-ченості.
І вже ніякого жалю немає в художника до тих, хто прийшов в чужу країну, щоб вбивати й грабувати. З гнівом і сарказмом письменник малює зовнішній портрет і внутрішню характеристику ворога.
Розглядаючи поетику Панчевої новелістики, В. Г. Дончик висловив цікаву думку про природу гумору письменника. Дослідник вважає, що слід говорити "взагалі про гумористично-іронічний підхід до дійсності як складовий елемент Панчевої естетичної концепції, його тверезо-реалістичного, з остеріганням зайвої патетики, погляду на людину".
Основною ознакою Панчевих творів є народність.
Змалку заполонили душу майбутнього письменника любов до рідної землі, її чарівної природи, чудових пісень, влучної і мелодійної мови. Скарби ці потім розсипались дорогоцінним намистом по сторінках його творів.
Але найбільше відчувається в творах письменника любов до людей (навіть уже в перших творах - любов до простого, неосвіченого, наляканого життям селянина-незаможника) і віра в людину, в її високі духовні можливості. Від уваги до "маленької" людини до усвідомлення величі народу, багатої історії його героїчної боротьби - такий творчий шлях Петра Панча.
Письменники, критики, літературознавці, яким довелось зустрічатись з Петром Панчем, неодноразово згадували, з якою відповідальністю, серйозністю і вимогливістю ставився він до дитячої літератури. Петро Йоси-пович говорив, що, тільки працюючи над дитячими творами, він вперше з великою гостротою відчув надзвичайну відповідальність за кожну фразу, за кожний образ, за кожне слово.
Письменник поважав в дітях не тільки людей .майбутнього, але й бачив у кожній дитині частку суспільства сьогоднішнього, якій можна і треба доручати важливі справи. Одна з таких справ, на його думку,- берегти історичну пам'ять народу. Петро Йосипович радив дітям записувати "з уст старих, бувалих людей розповіді про своє село, район, місто, про історію краю, сьогоднішні славні діла..."
Стали хвилюючим художнім матеріалом для пізнання історії країни, нашого суспільства і ті життєві спостереження і роздуми, які залишив нам у спадщину Петро Йосипович Панч.

 
 

Цікаве

Загрузка...