WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Леонід Глібов - Реферат

Леонід Глібов - Реферат


РЕФЕРАТ
з української літератури
на тему:
ЛЕОНІД ГЛІБОВ
(1827 - 1893)
ПЛАН
Вступ
1. Коротка біографічна довідка
2. Основні риси творчості Леоніда Глібова
3. Основні мотиви байок Леоніда Глібова
4. Реалізм байок Леоніда Глібова
Висновки
Використана література
Вступ
Найвищого свого розвитку українська байка досягла у XIX столітті у творчості Леоніда Глібова. Українська байка піднеслася на вищий ступінь із виходом у світ збірки "Малороссийские приказки" 1834 року. Відомо 107 байок, написаних цим невтомним трудівником, який, за словами Івана Франка, навіть у роки страшного затишку, застою та загального занепаду літературного життя в Україні не випускав із рук пера.
За своє життя Леонід Глібов написав 107 байок. Головна тема його байок - несправедливість суспільного устрою: безправ'я покріпаченого селянства, поміщицька сваволя, продажність суддів, хабарництво чиновників, облудність земства.
1. Коротка біографічна довідка
Глібов народився 4 березня 1827 року в селі Зелений Поділ, колишнього Хорольського повіту на Полтавщині, в родині управителя маєтків магнатів Родзянків.
Початкової грамоти Глібова навчила його мати, Орина Гаврилівна, культурна і освічена жінка, потім хлопця учив місцевий панотець, а в 1840 році його віддали до Полтавської гімназії.
У перші роки перебування в Полтавській гімназії Л.Глібов пробує писати російською мовою. Його творча біографія починається віршем "Сон", написаним у 1841 році. Захворівши Л.Глібов змушений був залишити гімназію. Після одруження і невдалої спроби вступити на медичний факультет Київського університету він вступає в1849 р. до Ніжинського ліцею вищих наук князя Безбородька. В цьому учбовому закладі в свій час навчався М.Гоголь і Є.Гребінка.
З 1855 р. Л.І. Глібов, після закінчення ліцею, працює викладачем історії та географії в дворянському училищі в м.Чорному Острові, Подільської губернії, звідки в 1853 р. переходить на посаду викладача історії та географії в Чернігівську чоловічу гімназію. В цей період і з'являються перші українські байки Глібова - здебільшого вільні переклади з Крилова. В ці роки роки він пише також ряд ліричних віршів в дусі пісенно-романтичної поезії 20-40-х років 19 ст.
Ще в 50-х роках в Чернігові виникає гурток з місцевої інтелігенції. Активну участь у діяльності цього гуртка бере і Глібов з дружиною. Внаслідок зусиль Глібова з липня 1861 р. починає виходити щотижнева газета "Чернігівський листок", у якій вміщувались прозові і поетичні твори Глібова під псевдонімами: "Ив. Кенер", "Простодушный". В газеті висвітлювались питання громадсько - культурного життя України того часу, порушувались питання про діяльність недільних шкіл, про освіту жінок. Зростання популярності "Чернігівського листка" насторожило царських чиновників, які піддали суровій цензурі вміщувані в ньому матеріали. Викриття нелегальної діяльності осіб, зв'язаних тісною дружбою і співробітництвом з Л.Глібовим, вело до розширення слідства. Увесь цей процес привів до того, що царські власті припинили видання "Чернігівського листка". Цей удар тяжко вплинув на Л.Глібова. Він відходить від громадської діяльності й залишає Чернігів. На кілька років Глібов знайшов притулок у Ніжині, де він оселився з дружиною, яка тяжко захворіла.
Поховавши у Ніжині дружину, Л.Глібов переселився до Чернігова, де дістав посаду завідуючого земської друкарні. Навколо Л.Глібова групуються літературні і театральні сили м.Чернігова.
За останні чотири роки свого життя письменник створює українською мовою вдвоє більше, ніж за весь попередній час.
Помер Л.І.Глібов 10 листопада 1893 року на 66 році життя, від астми і хвороби серця. Поховано його в Чернігові, де він прожив половину свого життя.
2. Основні риси творчості Леоніда Глібова
Байкарська творчість Глібова не тільки хронологічно, а й тематично ділиться на два періоди: перший - 50-60-ті рр., другий - 80-90-ті рр.
У байках Глібова першого періоду (1853-1872 рр.) багато уваги приділено зображенню різних сторін самодержавно-поміщицької системи з насильством і розбоєм, цинічно-зневажлевим ставлення до трудового люду ("Вовк і кіт", "Гадюга та Ягня", "Вовк та Зозуля", "Вовк та Мишеня", "Лев та Миша", "Громада", "Вовк та Ягня").
Малюючи картини кріпосницької сваволі, глибокий знавець життя, письменник-реаліст Л.Глібов не міг пройти повз процес руйнування кріпосницького господарства, яке розвалювалось під натиском капіталістичних відносин ("Мірошник").
Правдимим відтворенням взаємин між знедоленим, безправним народом і гнобительско-чиновницьким апаратом Царської Росії є байки "Медмідь-пасічник". "Щука", "Лисиця і Ховрах", "Вівчар", "Вовк та вівчарі".
В байках "Мишача рада", "Квіти" Л.Глібов висміяв кумівство у вирішенні громадських справ. Письменник з неприхованим розчаруванням говорить про царський маніфест 1861 року в байці "Хмара".
В другий період творчості Л.Глібов пише байки: "Ластівка і Шуліка", "Ле на облаві", "Кундель", "Коник - стрибунець", "Цуцик", "цяцькований осел", "Мальований стовп" та інші.
В байках "Сила", "Скоробагатько" Глібов звертається до змалювання руїнницької сили капіталізму.
Наприкінці 80-х рр. Л.Глібов зовсім осліп. Популярність його зростає. Це була нагорода за роки поневірянь і важкої праці.
Помітне місце в поезії Л.Глібова займають ліричні поезії. Це народопісенні поезії "Думка", "Зіронька", "Пісня", "Журба" (покладена на музику М.В. Лисенка).
Слава Л.Глібова як дитячого письменника вийшла за межі України ще за життя поета. Його "Зимня пісенька", "Пташка", жартівливе "Квіткове весілля" увійшли в шкільні підручники як зразки дитячої лірики.
Ще за п'ять днів до смерті поет диктує свій останній твір - байку "Огонь" і "Гай".
Л.І.Глібов по-справжньому знайшов себе в жанрі байки,пісні, якими і обезсмертив своє ім'я.
3. Основні мотиви байок Леоніда Глібова
За своє життя Леонід Глібов написав 107 байок.
Головна тема його байок - несправедливість суспільного устрою: безправ'я покріпаченого селянства, поміщицька сваволя, продажність суддів, хабарництво чиновників, облудність земства.
Уже в одній із

 
 

Цікаве

Загрузка...