WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Чайковський Андрій Якович – життя і творчість - Реферат

Чайковський Андрій Якович – життя і творчість - Реферат

"буржуазно-націоналістичного" керівництва краю. Одразу після Другої світової партфункціонери заборонили виставляти в музеї фото, де 1914 р. у Львові, А. Чайковський був зображений з архикнязем Фридрихом. 1955-го ЦК КПУ видав наказ згідно якого необхідно було очистити музейні виставки, фондосховища од ідеологічно шкідливих речей, які не співпадали з радянською моделлю побудови соціалізму. Благо всі речі вдалося передати на збереження родині Чайковських, зокрема синові Андрію. Свого часу він багато зробив для розвиту бібліотечної справи в Коломиї, однак при сторонніх волів не говорити про батька... Вийняток становив 1958 р., коли у львівському видавництві "Каменяр" вийшла збірка "За сестрою", а 1966-го вперше перевидали "Олюньку" нейтральні, здавалося б твори, та розголосу по обидвох протилежних таборах наробили чимало. Ще далеко було до того, аби крига замовчування таки повністю скресла.
НА ПОРОЗІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Згадується передвечірній час 13 липня 1988 року, коли організована місцевим історико-культурним товариством "Поступ" громада рушила з вінками до могили Андрія Чайковського, аби вшанувати роковини його уродин. Але й там, на цвинтарі було вельми велелюдно, у повітрі витав свіжий вітер перемін. Тут уперше відкрито прозвучало вільне слово, якого спрагло воліла нація. Опісля, ледь не всіх учасників акції переслідували т. зв. правоохоронці. Люди старшої генерації, які біля склепу-усипальниці ділилися з присутніими спогадами, потерпали від принизливих допитів та штрафів. Були серед них актор Ігор Салій, вчитель-пенсіонер Володимира Пригродська..., але ніхто не покаявся за вчинене, а навпаки, ці люди зі своїх потаємних сховків випозичали книжки А. Чайковського всім, хто їх бажав. Так у Покутській столиці виникла перша хвиля піднесення і обурення до властьімущих, яка й змела їх.
Це вже наступного року, з дозволу міськради проводилися вечори пам'яті, а в музеї розгорнуто виставку меморіальних речей А. Чайковського, які чекали свого часу у фондах. Тоді серед багаточисельних відвідувачів була й бережанська делегація, яка на згадку про довгоочікувану зустріч подарувала портрет письменника. 1-2 червня 1991 р. у гості до Самбора зібралися з візитом і коломийці, а до нас все частіше навідувалася ближня і дальня родина Чайковських. Справжнім товаришем музейників став внук письменника, диригент і музикант з Івано-Франківська Андрій Андрійович Чайковський.
Вже без остраху правилися панахиди за упокій його душі, й ставилися вистави, проводилися літературно-наукові читання, та спадало біле полотнище з пам'ятних плит, як це було при великому здвигу людности 16 травня 1992 р. в Коломиї, біля головного входу до музею, де проживав художник слова. Автор проєкту горельєфу С. Топорков. Захід проводив голова міськрайонного Товариства "Просвіта" Василь Глаголюк, вітальне слово мав й голова міськради Володимир Машталер, інші учасники дійства... А в середині цих сивих стін була готова до огляду літературна виставка. Свято завершилося в Народному домі спільним концертом творчих гуртів художньої самодіяльності поставлений силами тутешніх аматорів, а також з Самбора й Бережан, де, до слова, регіональний центр української книги пропонував добрий десяток різних видань творів А. Чайковського, які користувалися підвищеною популярністю.
До 60-річчя сумної дати, з дня смерті А. Чайковського в КМНМГіП мала місце акція, яка стала подією в культурних колах міста та за його межами. Мовиться про першу добротно ілюстровану книжку "Андрій Чайковський: штрихи до портрета на тлі Коломиї" журналіста, літературного дослідника Миколи Васильчука, та багаторічного охоронця фондів Любомира Кречковського, яка вийшла друком 1994 р. у коломийському видавничо-поліграфічному видавництві "Вік". Це також спільна праця музею, та міськрайонного Товариства "Просвіта". За такий подарунок від імені 28 правнуків, коломийській громаді склав подяку о. Гліб Чайковський зі США.
ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ
8 червня 2003 року в КМНМГіП знову урочистості з нагоди відновлення меморіальної кімнати А. Чайковського. В рамках святкування відбулася презентація трьохтомника "Андрій Чайковський. Спогади. Листи. Документи." Вступне слово мала директор музею Ярослава Ткачук. Вітальну промову до присутніх виголосив міський голова Богдан Юращук. Львівський гість, кандиат історичних наук, директор Наукової Бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка Богдан Якимович розповів про те, як йому працювалося над збиранням матеріалів до згаданого видання. Думками з приводу визначної події поділилася директор бережанського музею книги Надія Волинець, голова коломийського товариства "Поступ" Ярослав Полатайчук, онук Андрія Чайковського Андрій Ставничий.
Сьогодні кімната А. Чайковського повністю відтворена за довоєнним зразком, та доповнена меблями, мистецькими виробами з кераміки, заліза, дерева, які відповідали б добі в якій жив і творив Андрій Чайковський, це зокрема:
1. Портрет самого письменника, який був написаний Миколою Анастазієвським 1929 р.;полотно, олія, 68х58 см (інв. № 9589 ).
2. "А. Чайковський на смертній постелі", робота Ярослава Лукавецького, 1935 р.; полотно, олія, 51х41 см (інв. № 9535 ).
3. 80 світлин з похорону А. Чайковського, в рамі, розміром 14х9 см., на твердій, цілісній основі (інв. № 229 ).
4. Світлина А. Чайковського з товариством, 1901 р.; 17х20 см (інв. № 228 ).
5. 4 гусячі пера довжиною біля 30 см (інв. № 227 ).
6. Диплом про закінчення юридичної освіти на ім'я А. Чайковського, писаний на пергаменті, поруч бляшаний футляр від нього; 48х65 см (інв. № 226 ).
7. Настільний годинник з кімнати Чайковських; (інв.№ 225).
8. Світлина зустрічі А. Чайковського з архикнязем Фридрихом у Львові, 1914 р.; 10х16 см(інв. № 248).
9. Крісло-фотель; 65х62х105 см (інв. № 223).
10. Бюрко; 145х85х85 см (інв. № 224).
11. Лавровий вінок, срібло, вага 371 гр, напис:"Вельмишановному Докторові А. Чайковському в 40-літню річницю письменницької та громадської праці українські установи міста Коломиї. 2. 03.1929". (інв.№ 8938).
12. Срібний пірнач; довжина 37 см, вага 280 гр, напис "КошовомуБережанської Січі 26. 04. 1914"(інв. № 8939).
13. Посмертний вінок: червона калина, дакоративні кріси, та шаблі навхрест, без номера.
14. Рама роботи А. Чайковського (фігурна різьба), олійне полотно "Тарас Бульба з синами на Січі" Богдана Лепкого, 110х80 см (інв. № 298).
15. Фотопортрет А. Чайковського: 42х50 см (інв. № 246).
На окремій вітрині, з приватної колекції Івана Вишиванюка, виставлено книжки коломийських видавництв, які побачили світ при житті А. Чайковського: збірка "Корнієнко", "За сестрою", а також "Петро Конашевич-Сагайдачний", "Московський цар Дмитро-самозванець", "Хотинська справа", видавництва "Ряст". "На уходах", "Олюнька", В чужім гнізді" накладом "Рекорд", "Побратими" й реферат Дмитра Николишина "Андрій Чайковський".
?
Джерела:
Бережанщина у спогадах емігрантів.-Тернопіль, 1993.
Чайковський А. Повісті.- Львів: "Каменяр", 1989.-336 с.
Васильчук М., Кречковський Л. Андрій Чайковський: Штрихи до портрета на тлі Коломиї.-Коломия:"Вік", 1994.-29 с.
Андрій Чайковський: Спогади. Листи. Дослідження: У 3 т.-Львів, 2002. Бойки: Альманах, Дрогобич 2005.

 
 

Цікаве

Загрузка...