WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Коломийки. Пісні літературного походження - Реферат

Коломийки. Пісні літературного походження - Реферат

В.Забіли" Гуде вітер вельми в полі", "Не щебечи, соловейку", тематика яких споріднена з народною лірикою.
Новий етап і для розвитку літератури, і для розвитку усної словесності починається з виданням Шевченкового "Кобзаря", який настільки глибоко був сприйнятий народом, що став частиною його творчості. Відомі і улюблені - "Думи мої, думи мої...", "По діброві вітер виє", "Така її доля", "Садок вишневий коло хати"... не даремно автор цих пісень має визнання народного кобзаря.
Попередники Шевченка в українській літературі, починаючи з Котляревського. Використовували в своїх творах живу народну українську мову, а також скарби усної народної творчості, але це використання було ще обмеженим, відповідно до не досить широких тем і літературного стилю цих письменників. Крім того, вони ще не позбулися діалектних, вузькомісцевих елементів розкрив у Норми української літературної мови, створені на народній основі, дала поезія Шевченка. Основні мовні джерела великий народний поет черпав із скарбів фольклору і живої розмовної мови. Він відібрав від загальнонародної мови все найбільш істотне і яскраве і своїй творчості багатство, гнучкість, красу і милозвучність українського слова.
Співи крізь сльози" видано 1906р. у Львові заходами І. Франка. Тим часом вірші поета були добре відомі в народі, поширювались у рукописних збірках, виконувались як народні пісні, наприклад, "Гуде вітер вельми в полі" та "Не щебечи, соловейку", покладені на музику М. Глинкою. До своїх віршів "Не плач, дівчино", "Голуб", "Човник" та ін. Забіла сам створив мелодії. Джерелом глибокого ліризму його поезії є народна пісня з її образним і мовним багатством. У багатьох віршах("Зовсім світ перевернувся", "Маруся", "Сирота" та ін.) поет порушував тему соціальної нерівності. Йому належать також гумористичні вірші, що є обробкою народних оповідань у бурлескному стилі ("Остап і чорт", "Весілля"), твори на побутову та історичну тематику, послання знайомим. Помер поет в листопаді 1869р. в м. Борзна.І. Франко відзначав помітний внесок В. Забіли у розвиток української поезії і ставив його в ряд найталановитіших сучасників Т. Шевченка
Ні до, ні після Шевченка не було письменника, який би долучився до продовження народної традиції такою мірою, як великий Кобзар. Проте всі наступні покоління поповнювали скарбницю української пісенності. Майже усі відомі поети др. пол.19ст. залишили в ній помітний слід. Серед них варто відзначити С.Руданського. складені ним пісні "Ти не моя, дівчино мила", "Хлопці - молодці", "Серед лісу, серед гаю" та ін. відзначаються особливим ліризмом і глибиною почуття.
Не менше визнання має пісня "Стоїть гора високая", літературним джерелом якої є вірш Л.Глібова "Журба", М.Старицького "Ніч яка місячна, зоряна, ясная" (" Виклик"), М.Кропивницького "На вулиці скрипка грає", П.Грабовського "Зелений гай пахуче поле", В.Cамійленка "Тихесенький вечір на землю спадає", К.Думитрашка "Чорнії брові, карії очі" та ін., ряд пісень невідомих авторів - "Місяць на небі, зіроньки сяють", "Ой, дівчино, шумить гай" та ін.
У період визвольних змагань українського народу національними
гімнами стали поезії О.Кониського "Ой у лузі червона калина", " Боже, великий єдиний", І.Франка "Вічний революціонер" та ін. Тенденція розвитку національно - патріотичної тематики особливо виразно проявилась у ліриці січових стрільців. Відомими письменниками серед них були Богдан Лепкий та Роман Купчинський. Досить поширеними є стрілецькі пісні любовної тематики. Р. Купчинського "Дівчино, рибчино", "Лети, моя думо" та ін., Б.Лепкого "І снилося з ночі дівчині", "Маєва нічка" та ін. Серед них є і жартівливі Р. Купчинського "Мав я раз дівчиноньку чепурненьку", Б.Лепкого "Кладочка" та ін.
У період національного відродження 20-х рр. 20ст. з'явились пісні літературного походження на тексти поетів "Молодої музи". Крім Б.Лепкого слід згадати П.Карманського "Сповнилась міра", В.Пачовського "Забудь мене".
Із літературних текстів цього періоду, що увійшли до скарбниці народної творчості, не можна обійти увагою й поезій О.Олеся на основі яких створені ліричні пісні "Сміються - плачуть солов'ї " і "Коли на крилах ночі". Завдяки вдалому поєднанню слів і мелодії вони до сьогодні не втратили своєї популярності.
Висновки
1. Пісня літературного походження маючи багатовікову історію, пройшла різні періоди шліфування і переробки; зазнала певних змін; ходячи в народну традицію, переносить акценти з побутових тем і конфліктів у сферу людських почуттів і переживань, і тому набуває рис елегійності і медитативності;
2. У піснях літературного походження спостерігається складніша, ніж у народних піснях, ритмомелодика, зазнає змін римування;
3. Цим пісням властивий авторський стиль і що кожна окрема пісня, чи група пісень одного автора, відрізняється стисливими ознаками від інших пісень цього жанрового різновиду;
4. Жанровій переорієнтації української народної словесності сприяли складні історичні обставини на зламі століть;
5. Народні пісні та коломийки глибоко і з різних сторін розкривають життя народу, його історію, його душевну красу і відвагу, працьовитість, ненависть до ворогів і віру у краще майбутнє.
Список використаних джерел:
1. Гордійчук М. Упорядкування - 1991.
2. Дей О. Іван Франко і народна творчість. - К.: Дніпро, 1955. - С.300.
3. Дей О.І. Поетика української народної пісні. - К.: Наук. Думка,
1978.-250с.
4. Дівчина з легенди - Маруся Чурай. - К.: Дніпро, 1974. - 108с.
5. Єрмоленко С. Синтаксис віршової мови. - К.: Наук. думка, 1969. - С. 93.
6. Закувала зозуленька. Антологія української народної
поетичної творчості.-К., 1998. -С.251-499.
7."Історія України" (курс лекцій)
8. Колеса Ф. Українська народна словесність. - Едмонтон,
1983.- с.94-113.
9.Ласло-Куцюк М. Засади поетики. - Бухарест: Критеріон, 1983. - С. 391.
10.Лесин В. Словник літературознавчих термінів. - К.: Рад. шк., 1971. - С.485.
11.Лановик М., З. Лановик Українська народна словесність - Л., 2000.
12.Неділько В. Українське слово. - Т. 2. - К., 1994.
13.Народні перлини. -К., 1971.-с.391.
14.Потебня О. Етика і поетика. Збірник. - К.: Мистецтво,
1985. - С. 301.
15.Правдюк О. Музична Україна - 1986.
16.Пісні літературного походження упор., вступ, ст.. Бойко В.Г., 17.Омельченко А.Ф.- К.: Наук. думка, 1978.- 494с.

 
 

Цікаве

Загрузка...