WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Олексій Федотович Коломієць - Реферат

Олексій Федотович Коломієць - Реферат

удостоєний Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1977)
Майже всі п'єси драматурга поставлені в українському академічномутеатрі ім. І. Я. Франка. Тому окремі його твори можна аналізувати після перегляду в театрі. Це, правда, стосується більше абітурієнтів-киян. Інші ж для закріплення знань і навичок можуть використати такі запитання:
1.Чому драматург Микола Зарудний п'єсу "Срібна -павутина" назвав феєрією?
2. Завдяки яким художньо - зображальним засобам досягається індивідуалізація характеру у п'єса х Коломійця?
3.У чому ви бачите зв'язок драматургії Коломійця з творами Котляревського, Квітки-Основяненка, Лесі Українки та інших драматургів-класиків.
Драматичний твір, який у свій, час привернув до себе увагу не лише глядачів, з й багатьох критиків та рецензентів, - "Дикий, Ангел" Олексія Коломійця вивчається в середній школі текстуально. Після уважного прочитання або перегляду п'єси корисно ознайомитися із статтею В. Сидоренка "Урок-бесіда про драму О. Коломійця "Дикий Ангел" (Укр. мова і літ. в шк. 1986, № 3). Гадаємо, полегшить роботу абітурієнта над художнім текстом п'єси "Дикий Ангел" і один з варіантів викладу ідейно-художнього змісту, що наводиться нижче.
Поставлена майже одночасно в кількох українських театрах і відразу ж за межами України, п'єса "Дикий Ангел" була новою не лише для репертуару наших театрів, а й, для самого, драматурга. Хоч, правда, у. Коломійця таких "несподіваних" творів чимало. Автор постійно перебуває в пошуках і сюжетних, і жанрових, і формальних. Театр Коломійця має, як бачите, у своєму активі такі несхожі між собою твори, як "Фараони" і "Планета сподівань", "Горлиця" і "Чистилище", "Голубі олені" і "За дев'ятим порогом", "Кравцов" і "Срібна павутина". У більшості з них у центрі, уваги автора перебувають моральні й етичні проблеми що хвилюють сучасника, проблеми-становлення Молодої людини, її духовної пов'язаності з минулим і майбутнім.
"Дикий Ангел" не становить винятку з цього правила, але ракурс дослідження названих проблем тут трохи незвичний Показуючи одну сім'ю, виховання в ній дітей (які, власне, всі вже дорослі), автор переконливо доводить нерозривність кожної людини зі своєю країною, з потужним ритмом її трудових буднів, з її духовними інтересами.
У центрі драми Коломійця складна, неоднозначна постать робітника-пенсіонера, глави сім'ї, який не тільки сам і досі не знає й хвилини відпочинку (Л і д а: "Петро розказував - ніколи не бачив, щоб батько відпочивав: Усе щось робить"), а й дітей виховує в суворому трудовому ритмі.
У Платона Ангела справді дуже суворі погляди на виховання дітей, яке він розуміє передусім як трудове. його молодший син Павлик під час студентських канікул уже працював на заводі, а тепер батько йому радить записатися "у ті бригади, що на Північ їдуть". Середньому сину Федору він пропонує взяти надурочну роботу, старшого, Петра, навчає: "Зайву годину-дві на роботі побудеш, не злиняєш". Правда, дехто з Платонового . оточення вважає, що все це через його скнарість, через "куркульську вдачу", через любов до грошей. Платон справді дбає про те, щоб діти більше заробляли, адже від цього залежить добробут їхньої чималої сім'ї. Крім того, в нього є своя "економічна теорія": "...жити треба неабияк, а добре, багато,-. вкорінятися в життя, щоб усе. було, і про запас було.., І це не гріх. Заробила моя сім'я на "Запорожця", а державі два "Запорожці" ми заробили; телевізор - їй два телевізори. Більше ми робим - краще державі. Більше труда - міцніша держава".
У п'єсі Коломійця чимало міркувань і про працю, і, про неробство, і про гроші, і про достаток. І це природно; Платон Ангел - людина трудова з діда-прадіда, він знає ціну і праці, і грошам. Але це для нього далеко не єдине сонце, як намагаються витлумачити деякі його опоненти з числа таких, як Крячко, син якого саме через неробство опиняється у виправно-трудовій колонії, чи недолугий фоторепортер Клоков. Особливо виразно це виявляється в історії з Петром. Відвідавши старшого сина, що живе в іншому місті, Платон Микитович переконується, що Петро живе добре. "Здорово ти живеш,. Петре,- каже батько. - Квартира, машина, дача і зарплатня чимала. Держись! Думав, ти непогано влаштувався, а щоб так - і гадки не мав. Держися
Але ось дізнається батько, що син - один з тих багатьох, які дали дозвіл на будівництво житлового будинку в місці, де людям заважатимуть жити гуркіт заводу, шум від міського транспорту і т. ін. 1 він, який годину тому намовляв сина "держатися за таку гарну роботу", вимагає, щоб син написав заяву і визнав свою помилку, бо вона може дорого коштувати майбутнім мешканцям того будинку. А коли син не погоджується, виправдовуючись тим, що не він один вирішував, Платон категорично каже: "...знаєш, хто найбільше шкоди приносить землі нашій, людям, державі нашій? Маленькі временщики. У тобі теж временщик обізвав-ся..." За п'ять років, мовляв, може, мене на цій роботі й не буде. Мовляв, інший буде відповідати - ось і вся філософія временщика. Напакостить, наплутає, грядку свою споганить, потім на іншу роботу сам піде або перекинуть... І сухим з води! За кожен рік, за кожен місяць, за кожну годину своєї роботи - відповідай! Помреш і тоді пам'ять про тебе відповість за діла твої. Інакше-немислимо..."
Автор не розповідає в деталях, що було далі. Але в останній картині п'єси ми бачимо Петра знову удома в батька, дізнаємося, що він працює звичайним інженером і що в нього, "як у Сковороди", тільки книжки. Отже, він таки написав заяву...
Пята (остання) картина драми найемоційніша і найзворушливіша. У батьківській оселі збирається вся сім'я Ангелів. Повертається молодший син Павлик з дружиною Ольгою, яких у першій картині батько випровадив з хати за, те, що Павлик одружився тишком, не подумавши, як буде, утримувати, свою родину., Приходить до Федора Клава, покинувши чоловіка - п'яничку. І знов це заслуга, старого Платона, який навчав Федора не ховатися з любов'ю по закутках, чесно, по правді вирішувати свою складну справу. Приїздить Ліда, яка була покинула Петра, коли, той написав заяву, що зруйнувала його кар'єру. Збирається вся сім'я, але покидає її батько, старий Платон, серце якого після стількох життєвих прикрощів не витримує, мабуть, уже й тягаря великої радості за дітей.
Драма Коломійця, несе в собі потужний морально-виховний заряд, який тільки посилюють оригінальність. вирішення проблемний, своєрідність сюжету твору, його неодномірність, може, навіть полемічність центрального образу п'єси. Автор і театральна трупа були відзначені. премією (1980)
Використана література.
1. Коломієць О. П'єси. - К., 1990;
2. Коломієць О. Вибр. твори: У 2 Т. - К., 1988;
3. Слабошпицький М. Ювілей у світлі рампи//Українська мова і література в школах. - 1979. - №3. - С. 66
4. Олексій Коломієць. Вибрані твори: У 2 т. - К., 1988.- Т. 1.- С. 8.
5. Коломієць О. П'єси. - К., 1990. С. 10.

 
 

Цікаве

Загрузка...