WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Олексій Федотович Коломієць - Реферат

Олексій Федотович Коломієць - Реферат

сільського хлопця Сидора і водночас джерела вірності, чистоти йокриленості Катерини, яка виростила свій сонячний сад. Драматург далекий від того, щоб від самого початку надавати Сидорові рис нероби, дармоїда або гульвіси. Ні. Його герой - сумлінний студент. Вдень і вночі сидить він за книжкою в кімнаті гуртожитку, але не може стати справжнім ученим саме через те, що потенційно здатний в якийсь момент життя подумати і зробити хибний висновок: не праця, постійна, невтомна, до запаморочення і самозабуття,-головне в науці, а вміння пристосуватися, кар'єра, здобута будь-яким, навіть най ганебнішим способом.
П'єса порушує дуже важливу проблему, яка, до речі, наявна і в інших творах Коломійця: становлення особистості, вибір молодою людиною власної стежки в житті. Цю стежку кожен - знаходить по-своему: колишня Сидорова подруга Катерина, її приятелька студентка Люба, Сидорові друзі зі студентських років. Ці персонажі Коломійця в чомусь дуже схожі на дещо піднесений, романтичний образ Наталки, яка готова на нечуваний подвиг ("Горлиця", 1969). Вона звершує його у своїй палкій уяві. Схожі й на молодих учених з Коломійцевої "Планети Сперанта" ("Планета сподівань", 1965). Ларіон, Леся Сергій і Павло стоять на порозі подвигу, а Ларіон потай його здійснює "во імя перемоги науки, во імя здоров'я і щастя людини".Дилогія "Планета Сперанта" у програмі вивчається оглядово, але згадаємо і її. Зауважимо: - вступник має звернути увагу на заголовки п'єс Коломїйця, відповідність їх змістові творів.
У першій частині "Горлиці" та "Планети Сперанта" автор торкається суворих часів громадянської та Великої Вітчизняної воєн, а в другій - порушує згадану вище проблему становлення особистості молодої людини. У цьому, до речі, виявляється прагнення драматурга до синтетичного художнього освоєння світу.
"Планета Сперанта"...Чому така назва? Це романтичний плин думок молодих про: "планету Сперанта, на якій усе відбувається так само, як і на землі, лише в очищеному від бруду й ницості варіанті"?
Задум - показати безприкладну духовну єдність поколінь.
Для переконливого художнього втілення свого задуму драматург ставить на порозі подвигу батька й сина, які ніколи не бачили один одного. Ставить . у різний час і в різні умови. Батько загинув на війні. Їх було шестеро в бліндажі, розвідників, людей без імен і біографій (так вимагала інструкція), людей без
минулого (на час виконання завдання). Усі вони один за одним загинули йдучи на небезпечне завдання. Останнім ішов Запорожець, як умовно назвали його товариші. Останнім Чому, що дуже хотів побачити сина, звістку про народження якого тільки-но одержав Та й решта п'ятеро з бліндажа - старші й молодші. сімейні й одинокі - хотіли зберегти його для сипа, якому вони за два кроки від смерті у фронтовому бліндажі спільно придумали ім'я -Ларіон, тобто веселий, радісний. Та не судилося Запорожцеві побачити сина, лишилися в бліндажі шість розвідницьких шинелей, баклажка і лист-трикутник, що долетів за адресою.
Силою авторської фантазії якраз на тому місці, де був колись бліндаж розвідників, молоді науковці потай від свого керівника зібралися, щоб випробувати на собі препарат, від якого залежатиме здоров'я й довголіття людей. Вони мали тягти жеребок, але Ларіон, син невідомого йому батька-розвідника Запорожця, сам приймає препарат, почувши, як "заговорили" окопи. Драма Коломійця вражає не тільки самим сюжетом, а й ще сильніше-тонкою психологічністю образів; передусім безіменних героїв-розвідників Коваля, Бороди, Вусача, Солдатика, Інтелігента, Запорожця, а з молодих науковців - Ларіона
При вивченні п'єс "Голубі олені" і "Кравцов", що вийшли у світ 1973 і 1975 рр. і пов'язані з художніми пошуками, які загалом характеризують шістдесятників, новим питанням для абітурієнтів буде "поетичне кіно", "поетична мова" (див. "Словник літературознавчих термінів"). Пригадайте також гарячі дискусії з приводу українського "поетичного кіно" (роботи кінорежисерів С. Параджанова, Ю. Іллєнка, Л. Осики). Гадаємо, що цикл вищезгаданих ліричних драм Коломійця, а також п'єс "Спасибі тобі, моє кохання" (1967), "Перший гріх". (1970), "Срібна павутина" (1977) Перебувають у контексті саме таких художніх пошуків. Для цих творів характерним є те, що вони містять у собі два художні-плани: реальний і можливий. Це зумовило і їхню структуру, і появу додатків до назв "від автора" ("Повість про кохання", "Повість про вірність"), багатоіменність героїв (Оленка, вона ж Роксолана, Жанна Д'Арк тощо) і деяку умовність сюжету, звернення до метафорики, поетичної символіки.
Переходячи до аналізу п'єс "Голубі олені" та "Кравцов", для абітурієнта важливо осмислити ідейно-художній зміст їх під кутом зору проблеми вірності, а також простежити мотивацію автором дій і вчинків персонажів стосовно даної проблеми.
У колоритних, свіжих образах Оленки, Кравцова, баби Ковалихи; Вічного, Ази, Мишка та інших персонажів ("Голубі олені", "Кравцов") змальовано масовий героїзм наших людей на фронті й на окупованій фашистами українській землі. Водночас автор оспівує велике кохання. Оленки і Кравцова, яке, спалахнувши в суворому 1941 році, зігріло на все життя їхні душі. Доля розлучила їх лінією фронту, вони опинилися в різних Кінцях країни в мирний час, але не зміліла їхня любов. Оленка шукає коханого, її кохання подолало опір часу й простору, власне, в пошуках минуло майже все життя героїні. Зазначимо, що мотивація пошуків коханого в "Голубих оленях" є дуже переконливою. Це невідправлені листи Оленки, плин її думок, самотність героїні в повоєнний час. З другого боку, таке враження, що Кравцов кохану не шукав. Чому? Цьому теж є мотивація у п'єсі "Кравцов".; Думається, що вона слабка. Ідучи на бойове завдання, Кравцов натрапив на згарище села, в якому в 1941 році він зустрів і навіки покохав Оленку. Партизанка Тамара каже Кравцову: "Німці село спалили і людей, до одного. Тут, кажуть, жила баба з онукою, їх теж..." Можливо, але непереконливо. Одним словом "кажуть" автор мотивує загибель o Оленки. Тому Кравцов і не шукав її, хоч пам'ятав усе своє життя "голубі олені на коминах" і залишався вірним одній жінці.
Очевидно, саме цей мотиваційний брак мала на увазі Н. Шейко-Медведєва, коли у згаданій книжці, що вийшла в серії "Шкільна бібліотека", писала: "Правда" про минуле Кравцова, його почування місцями була настільки химерною, що сприймалася як "чиста" казка".
Чи погоджуєтесь ви з таким твердженням? Знайдіть свої .,-, приклади тою, як драматург мотивує дії і вчинки персонажів.
Треба віддати належне поетичним натурам лірично-романтичних п'єс Коломійця, зокрема героїням. Хоч не всі вони вихідці з культурного, середовища, проте наділені поетичною природою. Їхнім душам близька поезія, тому часом вони бувають сентиментальними, чого, як відомо, не цурався український класичний театр, адже в театрі, як і в житті. сльози і радість поруч.
За п'єси "Голубі олені" та "Кравцов" автор був

 
 

Цікаве

Загрузка...