WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Класифікація нотаток як жанру мемуарної літератури. - Реферат

Класифікація нотаток як жанру мемуарної літератури. - Реферат

мемуарні.
Автобіографічні це нотатки, в яких автор пише про себе, про те, що відбувалося з ним; про події, ситуації в яких автор є головним героєм:
19/VI [19]44
Жахливі речі творяться в мені. Я не можу писати статей. У мене в голові ніби обірвались всі абсолютно поводи. І жодна думка не може вилетіти з неї, не може ширяти, не може линути на крилах до читача[3, 68].
Власне-мемуарні це нотатки, в яких автор пише про когось, про події, ситуації, в яких головним героєм є не автор:
5/ІХ 1943
К. сильніший за Гітлера. Гітлера буде знищено спільними зусиллями прогресивного людства… К. лишиться. Я визнаю його за свого переможця [3, 196].
Але тоді поза увагою залишаються художні нотатки, тому, можливо, їх також необхідно виділити в окремий різновид.
Усі ці нотатки відрізняються своєю тематикою. Отже, їх можна поділити на:
1. Літературні нотатки:
1) заготовки для майбутніх книг;
2) поради літераторам;
3) критичні нотатки;
4)нотатки з теорії літератури.
2. Мистецькі нотатки.
3. Політичні нотатки.
4. Особисті (життєві або автобіографічні):
1) нотатки-плани;
2) інтимні;
3) повсякденні.
5. Біографічні нотатки.
6. Релігійні нотатки.
7. Філософські нотатки.
8. Нотатки про освіту.
Літературні нотатки записи, в яких письменник нотує теми, зміст майбутніх книг, дає поради літераторам, ділиться літературним досвідом, висвітлює свою оцінку літературному процесу. Письменник може також занотовувати собі літературу, якою буде користуватися, при написанні твору тощо:
Про "Орисю" П. Куліша.
М. Костомаров. Етнографічні писання. 1930, ДВУ, ст. 279.
"Л[ітература] і М[истецтво]", 7/VIII- [19] 44[р.], 3-я, н-а, ст.
Доповідь Є. Кирилюка…[2, 381].
Критичні нотатки це і записи до майбутніх статей, і висловлення думки щодо певних творів, їх оцінка. Вони можуть бути упорядковані, як літературні статті і довільно, тобто бути лише штрихами до майбутніх літературних творів:
До ст[атті] "Шевченко у моєму житті і творчості".
Двічі був директором Інст[итуту літератури АН УРСР імені Т.Г.Шевченка].
У Мих[айла] Коц[юбинського]: "На горі Тарасовій"…[2, 356].
А ось інші приклади нотаток, які є більш досконалими і майже закінченими, тобто упорядковані, як літературні твори:
Я відкриваю вечір молодих.
Дехто ще з них спотикається, дехто ще несміливо ноти бере, але в деяких я чую вже майбутні владні ноти дужого таланту.
Ви можете не погодитись зі мною це ваша воля, я з охотою посперечаюсь. Але про що тут сперечатись. Коли деякі з нас не знають віршування і покладаються лише на лінивий слух, на удачу, на ура! А де ж виношування задуму поетичного? А де ж перевірка на людях?
Звичайно, хочу додати й таке: неправильним було б кожного із молодих вважати новатором.
Справжній творець якого б віку він не був завжди за всяку ціну хоче якнайповніше розкрити всю могутність свого таланту щоб відобразити неповторну велич нашої епохи…[2, 345].
Критичні нотатки характерні для творчості багатьох письменників, а також літературознавців та критиків. Це своєрідні чернетки, які є дуже важливими у вивченні творчості, життєвого шляху певної особи або того чи іншого літературного діяча. Адже в них відображені його погляди, переконання, сумніви. Написанню одного твору передує цілий ряд нотаток. Зіставлення нотаток з самим літературним твором малює картину творчої еволюції письменника.
Нотатки для майбутніх книг це записи тем, головних думок, ідей, розмов з прототипами, їх характеристика, укладання плану твору, завдання, мети.
Наприклад, "Нотатки до біографії колгоспників Чорнобильського району Київської області" [2, 398], де автор коротко описує біографії прототипів, їх характеристику.
Отже, літературні нотатки це різновид письменницьких нотаток, який має право на своє існування та дослідження.
Мистецькі нотатки це нотатки про мистецтво, які включають естетичні погляди, смаки письменника. Вони дуже подібні до літературних, тому їх можна навіть об'єднати в одну групу літературно-мистецькі нотатки.
Політичні нотатки записи політичного характеру, політичних подій, зустрічей, про хід різних конфліктів, конференцій, роздуми письменника з цього приводу. Політичні погляди письменника проявляються й у ставленні його до певних політичних діячів.
До політичних нотаток наближаються записи політичного характеру, а також про різні політичні події, про стихійні події в країні та за кордоном. Оскільки вони майже не зустрічаються у записних книжках письменників, то виділяти їх як окремий різновид недоцільно.
Автобіографічні нотатки це записи, що стосуються особи самого письменника. Ці нотатки бувають трьох типів:
1) нотатки-плани;
2) інтимні;
3) повсякденні.
Повсякденні нотатки пізніше входять до щоденникових записів; нотатки з датами це нотатки не про майбутнє, а про минуле письменника.
Отже, автобіографічні нотатки це спогади письменника не про когось, а про себе, свої дії, думки, переживання, хоч у них наявні й інші персонажі, крім автора, але сам автор є безпосередньо головним героєм автобіографічних нотаток.
Біографічні нотатки це записи про друзів, знайомих, рідних письменника, їх біографії. Дуже часто вони служать матеріалом для мемуарів спогадів, біографій.
Можна виділити ще різні тематичні види. Це і нотатки про освіту, нотатки на теми селянського життя, робітничі тощо. Зазначимо, що чіткої межі між різновидами немає.
Отже, класифікація нотаток може базуватися на різних аспектах. Вона залежить від форми жанру, мети призначення, способу відбору матеріалів, об'єкта зображення, способу створення твору.
Література
1. Рильський М. Т. Зібр. тв. у 20 т. К., 1988. Т. 19.
2. Тичина П. Г. Зібр. тв. у 12 т. К., 1988. Т. 11.
3. Довженко О. Господи, пошли мені сили. Х., 1994.
4. Довженко О. Тв. у 5 т. К., 1985. Т. 5.

 
 

Цікаве

Загрузка...