WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Микола Гурович Куліш – життя і творчість (пошукова робота) - Реферат

Микола Гурович Куліш – життя і творчість (пошукова робота) - Реферат

відбувається в чітко окреслений час: з 1030 до 1036. У драмі діють історичні постаті, яким приділено особливу увагу, й вигадані, другорядні, менш яскраві, але від цього аж ніяк не зайві, бо відтворюють тло часу, історичну епоху. Сам автор зазначав, що деякі історичні події мусив переставити місцями або трактувати зі своєї точки зору, але порушень історичної правди небагато й допущені вони тільки з метою користі самому творові: Єлизавета з Гаральдом одружилася у 1044 році, а в час нападу на Київ половців князя тут не було, він якраз перебував у Новгороді (якщо вчитель чи учні мають бажання про це довідатися докладніше, хай перечитають передмову 1.Кочерги до "Ярослава Мудрого")
Перед тим, як розпочати аналіз композиції та сюжету твору, треба ще раз пояснити учням, що таке драматична поема. Це переважно невелика за розмірами віршована п'єса в якій є драматичне, епічне й ліричне розкриття теми. Виклад матеріалу в такому творі відзначається стислістю. Вся увага автора (а значить, і читачів або глядачів) зосереджується на розкритті якогось одного конфлікту, всі сюжетні лінії сходяться в одній точці, пересікаються на образі головного героя. З цієї причини історичну драму "Ярослав Мудрий" І.Кочерги ще називають монодрамою. Як підкреслював сам автор, п'єса була задумана як історична трагедія. У ній є кілька невеличких сюжетних ліній. Складається п'єса із п'яти дій, кожна з яких має поетичну назву: "Сокіл", "Закон і благодать", "Квітневий сніг", "Каменщик і князь", "Гуслі і меч". Від картини до картини зростає інтрига в драмі, але виклад матеріалу залишається пропорційним і відзначається стислістю й лаконізмом.
Для кращого розуміння образу Ярослава Мудрого учням потрібно поставити ряд проблемних запитань:
- З якої причини князь так часто вживає біблійний афоризм "Раніш закон, а потім благодать"? Чи свідчить це про те, що для Ярослава слова "мушу" і треба" важливіші від "хочу"? Якщо так, то чому?
- Самому Ярославові не подобається його прізвисько Мудрий. Яка причина цього: князь вважає, що це ім'я вигадали підлабузники, думає, що недостойний такого високого імені, є надто скромною людиною? Коли Ярослав змінює свою думку про власне прізвище і чому? Зачитайте цитату.
- Що ви знаєте про шлях цього князя до київського престолу? Згадайте, будучи правителем у Новгороді, Ярослав йде з військом на Київ, щоб відібрати в рідного батька престол. Яка головна причина такого вчинку сина? Як ви думаєте, на чиїй стороні правда - на стороні Коснятина чи на стороні Ярослава? Прочитайте монолог Ярослава про те, що й Святополка назвали б Мудрим, а його Окаянним, якби фортуна поміняла ставлення до обранця. Чи дійсно це так?
- Ярослав наказує колишнього друга й помічника Коснятина ув'язнити, а потім віддає наказ його взагалі знищити. Чому? Боїться, щоб Коснятин не розповів усім про колишнє боягузтво Ярослава, коли він, розбитий Болеславом, готовий був тікати світ за очі? Викриє ще якісь недобрі справи князя? Тому що користолюбний Коснятин вирішив відірвати від Київської Русі Новгород й самому правити в ньому? Тому що Коснятин сіє міжусобиці й підриває могутність держави?
- Ярослав уклав звід законів, за якими зло повинно бути покаране за принципом : "Зуб за зуб, око - за око, смерть - за смерть." За вбивство киянина варяг Турвальд, який посягнув на честь Милуші й убив її брата, повинен був бути скараний на смерть. Князь вирішує за краще, щоб воїн-найманець сплатив виpy - грошовий штраф родичам убитого. Ми прекрасно розуміємо, що вища міра для варяга у цьому випадку була недоцільна з тієї точки зору, що соратники розпочали б у Києві різню, що привело б до великих людських жертв. Коли ж Журейко убиває варяга, то теж за законом "Руської правди"(збірника законів) заслуговує смерті. Чому Ярослав дає можливість йому втекти? Чи розуміє, що Журейкова помста справедлива?
- Історія свідчить, що троє синів Ярослава одружилися з європейськими принцесами, а три дочки стали відповідно дружинами французького, угорського та норвезького королів. Як ставиться Ярослав до своїх дочок у драмі? Скільки їх вивів Кочерга? Чим подібні між собою Анна та Єлизавета і чим відрізняються? Котру з них більше любить мати? А батько? Чи бажає їм Ярослав сімейного щастя? При якій умові обіцяє одружити Єлизавету з Гаральдом? Про що це свідчить: про черствість душі батька чи про переважання рішень державника над рішеннями люблячого родича? Чи схвалює вчинки Ярослава Мудрого простолюдин Людомир, кажучи: "Але в князів потреби, бач, не ті... Хоч доньку жаль, але пильнуй державу"?
- Які стосунки між Ярославом та Інгігердою? Чи спадає вам на думку, що колись, можливо, князь пожертвував своїм щастям заради щастя держави й одружився з дочкою конунга1 Швеції, щоб мати впливового союзника? Як ви розцінюєте таку гіпотезу? Про що свідчить задуманий княгинею переворот? Чому Ярослав зважується відправити дружину в монастир? Як свідчить історія, багато князів і високопоставлених осіб відправляли своїх дружин (згадайте Гільду із "Свіччиного весілля") у монастир, щоб таким чином звільнитися від попереднього шлюбу. Чи з також метою відправляє у черниці Інгігерду Ярослав? Чи забирає її звідти пізніше? Дайте оцінку вчику Ярослава-чоловіка.
- Чому Журейко й Милуша, ризикуючи власним життям, вирішують попередити князя про задум Інгігерди посадити на київському престолі свого родича? Чому, втративши кохану, Журейко не хоче залишатися в Києві, хоча князь прощає йому вбивство варяга як злочин? У яких ще епізодах розкрита тема вождя і народу? Чи можлива повна єдність думок і вчинків правителя й народних мас? - Чи ідеалізує драматург свого головного героя? Чи показує в еволюції? Наведіть цитати.
- Поведінку літнього князя Ярослава у битві з половцями показано очима його сина Володимира? Чому? Чи можна таку грандіозну баталію передати на сцені та ще й виокремити певні епізоди, які стосуються виключно Ярослава?
- Інгігерда в першій половині твору постійно обзивала Ярослава "рабиничем", акцентуючи, що він народжений від князя та рабині-наложниці. Досвід і любов простого народу впевнюють князя, що ганьби у низькому походженнінема, що цим навіть треба гордитися. Проаналізуйте такий монолог князя:
Мені не треба пишних тих казок,
Що предків нам шукають десь за морем.
Народ мій тут, на рідних цих просторах,
Від Києва до Ладоги живе.
І не заброд Ісландії суворих -
Мене своїм він предком назове.
-Загалом, драматична поема "Ярослав Мудрий" написана білим віршем, але у багатьох місцях спостерігається й римування, що підсилює емоційне та ідейне звучання таких рядків. Чи можна сказати, що монолог, над яким ви тільки що працювали, написаний білим віршем? Чому? Знайдіть у тексті твору уривок, написаний білим віршем.
- Чи у хронологічній послідовності відбуваються події у творі? Чи логічно вмотивовані вчинки персонажів?
- Що ви можете сказати про Ярослава Мудрого як збирача найбільшої у той час у світі бібліотеки та фундатора будови храму святої Софії у Києві? Про що свідчать такі пориви душі князя?

 
 

Цікаве

Загрузка...