WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Поети “Молодої музи” - Реферат

Поети “Молодої музи” - Реферат

цьому напрямі цікавими спробами, які знайшли продовження в українській літературі.
Нарешті, ще один принцип поетики "молодомузівців" - проголошення культу поезії як краси, як практичної безвартісності, антиутилітарості, поєзії, що не може обмежуватись роллю пропагандиста певної ідеологічної доктрини. Цей принцип сприймався і трактувався часто так, що"молодомузівці" дотримувались гасла "мистецтва для мистецтва".
Знаходили й підтвердження в рядках одного з віршів В. Пачовлького: "Се є штука - я не пхаю тут ідей!" Одначе це була радше реакція на вимогу писати "соціально-програмові", як висловився О. Луцький в листі до Г.Хоткевича, запрошуючи його до участі в альманасі "За красою". І самі учасники цієї літературної групи рішуче заперечили такий погляд.М.Рудницький писав пізніше з цього приводу : "Довго товкли по підручниках і газетних статтях фразу, повторювану й досі , начебто "Молода муза" поклонялася ідеалові чистої краси та начебто цей ідеал був звичайним ідолом - шкідливою примарою "мистецтво для мистецтва". Він рішуче заперечує такий погляд , підкреслюючи, що особисті, суб"єктивні мотиви "не ослабили в них громадських почувань."
Інакше й не могло бути , бо ж учасники цієї групи - вихідці із селянського середовища або сини дрібних службовців, які самі нелегко пробивались у життя , зазнали й далі зазнавали злигоднів, нелегко добуваючи шматок хліба.
"Молода муза" існувала порівнянно недовго - від 1907 року до першої світової війни , отже , якихось сім - вісім років .Але вона вписала свою сторінку в історію української літератури, була певним етапом на шляху її подальшого розвитку.
Водночас треба враховувати й те , що літературний процес творять не тільки і, може, не стільки течії та групи , як творчі індивидуальності.
Кожний учасник "Молодої музи" - людина зі своєю долею і митець із своїм неповторним обличчям .І як митець кожен з них виходить виходить за межіцієї літературної групи , оскільки творчість його не обмежується часом існування .
По-різному склалися долі колишніх "молодомузівців". Найдовше судилось прожити Михайлові Яцківу ( він помер у 1961 р.), йому вдалося чи не найповніше і найяскравіше виразити ідеї "Молодої музи " експресивним стилем , в якому гострота спостереження, точність деталі поєднана з виходом за рамки реальності, а тонка лірична настроєність сусідує із відразливою натуралістичністю , в нього чи не найтісніше поєднані і переплетені бодлерівські ідеал і сплін , і водночас він чи не найорганічніше поєднав фолькльорний символ з модерною технікою письма , що доходить місцями майже до сюрреалістичних образних конструкцій. На жаль, творчість М. Яцківа припинилася невдовзі після першої світової війни, і важго гадати , що дав би цей яскравий талант зе сприятливих обставин.
Серед поетів , безсумнівно , найталановитішим був Петро Карманський. Його перша збірка "З теки самовбивці" є учнівським наслідуванням " Страждання молодого Вертера" Гете та "Зів"ялого лисття" І. Франка . Та в наступних книжках він утвердився як оригінальний поєт зі своїм обличчям.
Здається , в цього поета в крові був потяг до мандрів , і з Італії привіз він у поєзію "молодомузівців" замість шуму смерек та хвиль Дністра аромат кипарисів , хлюпання Тибру. Бодлерівське "де-небуть, щоб тільки поза цим світом " згодом ганяло його світами , та все ж під кінець життя прибило до пристані - хоч не тихої ,а понівеченої - рідного краю . Рання поєзія П. Карманського , сповнена "причинного смутку" . М. Рильський мотиви смутку пояснює як умовами тогочасного життя Галичини , так і особистою вдачею поєта м"якою,вразливою, і тим , "що в колі його творчих зацікавлень були "поєзії" Леопарді , Бодлера , песимістичні сторінки Біблії".
Мотиви смутку й космічного болю, що на думку І.Франка підносять поезію П.Карманського від дрібниць буденщини до проблеми загальнолюдської духовності й етики , конфліктів між добром і злом , домінують у творах "молодомузівського" періоду. Пізніше, в роки першої світової війни, той високий пафос і тон поволі поступаються місцем сатиричним тонам, гротескним образам . Поет тяжко переживає трагедію рідного краю , коли тисячі січових стрільців гинули на подільських полях, а деякі з їхніх провідників спали "під віденьськими перинами".
Біль , драму, силу гніву письменник передав у збірці поезій "Alfresco"(1917), в якій трагізм світосприйняття попередніх років переходить у трагізм історичної долі народу, а самоіронія в сатиру.
Довгі роки перебування автора в Бразилії принесли ниску майстерних пейзажних і ліричних поезій, на жаль , сьогодні майже невідомих нашому читачу , бо друкувались вони на сторінках малотиражних галицьких періодичних видань, до того ж недоступних...
На творчість поета повоєнного періоду наклала свій відбиток суспільна ситуація , яка мало сприяла виявленню таланту. Написав і Карманський немало декларативних віршів,та все ж не припиняв творити інтимну лірику і уклав книжку "Осінні зорі".
А ще - зднійснив справжній подвиг, переклавши "Божествену комедію" Данте. Перед самою смертю побачив виданою першу частину цієї праці.Дві наступні-досі чекають видання...
Не вкладається в "молодомузівські" рамки і поезія Василя Пачовського та Богдана Лепкого, які продовжували літературну працю у 20-30 роки. Один із основних мотивів лірики В.Пачовського - "розсипані перли" сліз ліричного героя від нерозділеного кохання , його плач за втраченою милою, що поступово зливається у збірний образ жіночого ідеалу.
Фольклорною символікою сповнені й драматичні поеми В.Пачовського, зокрема "Сон української ночі", "Сонце руїни", "Золоті Ворота", в основі яких лежить ідея національного відродження .
Серед інших творів В.Пачовського назвемо історичну поему "Князь Лаборець", засновану на легендах і щедро насичену фольклорною символікою і яскравим закарпатським мовним колоритом.
Поезію Богдана Лепкого "молодомузівського" періоду пронизує туга осені, прощання.Вірш "Журавлі" наче концентрує в собі ці мотиви . В кількох строфах про осінній відліт

 
 

Цікаве

Загрузка...