WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Життєвий шлях Т.Г.Шевченка - Реферат

Життєвий шлях Т.Г.Шевченка - Реферат


Реферат
на тему:
"Життєвий шлях Т.Г.Шевченка"
Року 1814 , з 26 на 27 лютого (старого стилю) , темної ночі , перед світом , в селі Моринцях на Звенигородщині , в хаті Григорія Шевченка , кріпака пана Енгельгарда ,
блиснув у вікні єдиний на все село вогник : народилась нова панові кріпатська душа , а в Україні - її великий співець - Тарас Шевченко ...
Минає рік . Батько й мати на панщині . Катерина , са-ма ще недоросла , зв'язана з малим Тарасом , як ланцю-гами : сповивала , колихала , пісень співала , затихала ди-
тячий плач замотаним у ганчірку розжований хліб , по кутку носилася з ним , як з цяцькою . Проте сама - нянь-ка ще дитина , хочеться з подругами в баштана на шля-
ху погуляти , побігати у ворона , в квача . Посадить ма-
лого на вигоні , в ромашках , у ту ямку , що вирили хлоп-ці , граючи в дуки , накаже , посварившись пучкою .
…Згадала про малого тільки тоді , як з поля показалась
череда . Одкрила широко очі , ляснула в долоні . Насилу
пригадала . Вітром полетіла в ромашки до дуки : сидить .
Уже й сліз йому нема - мовчить . Тільки очиці набрякли
від сліз і все личко вивожене в сльози . Тільки побачило
над бур'яном голову Катрі - де ті сльози взялись , - руче-
нята до неї . Мов крилами перелетіло з оруженого дуки
Катрі на руки.
Тепер Шевченка було офіційно зараховано "стороннім учнем" до Академії мистецтв. Український митець з великою жадобою слухає лекції в академії, багато читає, користується бібліотекою Брюллова, пише вірші, відвідує театр, виставки, музеї - швидко здобуває знання. У 1838 році Шевченко знайомиться з художником Штернбергом. У січні 1839 його зарахували пансіонером Товариства заохочення художників. У квітні цього ж року Шевченка нагородили срібною медаллю 2-го ступеня за малюнок з натури. У 1840 році його нагороджено с рібною медаллю 2-го ступеня за першу картину олійними фарбами "Хлопчик-жебрак дає хліб собаці".
Одночасно митця захоплює літературна творчість. У 1837 році булла написана Шевченком балада "Причин-на", у 1838 - поема "Катерина" , елегія "На вічну пам' ять Котляревському", у 1839 - поезія "Тополя" , "До Основ'яненка". У 1 840 році побачила світ збірка творів Шевченка "Кобзар", що містила вісім творів: "Думи мої ...", "Перебендя" , "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч". У 1841 році вийшов альманах "Ластівка", де було вміщено п'ять творів Шевченка : баладу "Причинна", поезії "Вітре буйний", "На вічну пам'ять Котляревському", "Тече вода в синє море...", перший розділ поеми "Гайдамаки" - "Га-лайда", та окремим виданням вийшла поема "Гайдама-ки".
Захоплюючись театром Шевченко пробував свої сили і в драматургії. В 1842 році з'явився уривок з п'єси "Никита Гайдай", написаної російською мовою та булла написана поема "Слепая". У 1843 році Шевченко завершив драму "Назар Стодоля". В 1844 році в Петербурзі окремим ви-данням вийшла поема "Гамалія".
Минуло чотирнадцять років з часу, коли Шевченко виїхав з України. 19 травня 1843 року Шевченко разом з Гребінкою їде на Україну. Зупинився Шевченко в Ка-чанівці, яка належала Тарновському. Із Качанівки поет виїздить до Києва, де виконує кілька малюнків історич-них пам'яток. Під час перебування у Києв і він позна-йомився з Михайло Максимовичем , П.О.Кулішем та з художником Сенчило-Стефановським, з яким вони у 1846 брали участь у розкопках могили Переп'ятихи біля Фас-това . Із Києва Шевченко поїхав до Гребінки в "Убіжище" біля Пирятина , а звідти до Мойсівки (тепер Мосівка Драбівського району на Черкащині), де знайомиться з О. Капністом , П. Я. Лукашевичем. Разом з ним Шевченко побував у Яготині в маєтку Рєпніних . На деякий час Шевченко знову приїздить до Києва , потім відвідує Запорізьку Січ , острів Хортицю , села Покровське , Чи-гирин , Суботів . У серпні 1843 в селі Березівка пись-менник побував у П. Я. Лукашевича. У вересні Шев-ченко відвідує Кирилівку, зустрічається з братами і сес-трами , виконує малюнок "Хата батьків Т. Г. Шевченка в с. Кирилівці". На Україні Шевченко зробив чимало ес-кізів олівцем до задуманої серії офортів "Живописна Україна".
З Кирилівки їде на Березань , де пише вірш "Розрита могила". Деякий час поет живе в Ісківцях у Афан-асієва-Чужбинського , робить спроби перекладати твори польського поета . З жовтня 1843 Шевченко живе пере-важно в Яготині у Рєпніних . Тут Шевченко робить на замовлення дві копії портрета М.Рєпніна , малює дітей В.Рєпніна , автопортрет . Пише поему "Тризна", яку присвячує Варварі Рєпніній . Тут він знайомиться з сест-рами Псьол.
Із Яготина поет їздив у Лубни , Пирятин , Березову Руд-ку, Ковалівку . Залишивши Яготин , Шевченко відвідав Мойсівку , побував у Я. Бальмена у Линовиці, де бачив альбом "Вірші Тараса Шевченка", переписаний латинсь-ким алфавітом та ілюстрований Я. Бальменом і худож-ником М. Башиловим . Побував Шевченко у селі Турів-ці в маєтку М. Маркевича .
Відвідав Київ і на початку 1844 виїхав до Москви . Тут він знайомиться з істориком О.М.Бодянським , Шафари-ком , зустрівся з Щепкіним . Пише поезію "Чигирине, Чигирине..." Із Москви Шевченко виїхав до Петербургу.
У лютому Шевченко повертається до Петербурга , щоб закінчити навчання в Академії мистецтв

 
 

Цікаве

Загрузка...