WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Життя і творчість Григіра Тютюнника - Реферат

Життя і творчість Григіра Тютюнника - Реферат

"шістдесятників", як тепер називаємо цю буйну молоду хвилю, що в часі захопила хрущовську "відлигу" і початок "застою". Але коли прийшов Григір, багатьом стало зрозуміло, що тим шляхом, яким ішов він, уже не міг іти ніхто. Не дивно, що після нього з'явився цілий потік епігонів, який не міліє дотепер. Наслідування відбувається на тематичному рівні, і тільки. Характери сільських дядьків і бабусь виходять невиразними, здебільшого схожими один на одний. З цього приводу варто нагадати один епізод, описаний у спогадах близьким другом митця Петром Засенком.
У 1961 р. журнал "Крестьянка" друкує оповідання Гри-гора Тютюнника "В сумерки", написане російською. Тоді ж він перекладає його українською. Відтоді з рідною мовою не розлучається вже ніколи.
Після закінчення навчання разом із дружиною їде працювати на Донбас, викладає у вечірній школі. Там у них народжується перший син Михайло, названий на честь закатованого свого діда. Але письменника мучить чуже йому російськомовне середовище. Він хоче жити там, де живуть його герої.
З 1963 р. Тютюнник-у Києві, цьому сприяли передовсім А. Дімаров, О. Гончар. Поселяється в невеличкому помешканні на Андріївському узвозі, працює в "Літературній Україні", згодом у сценарній майстерні кіностудії ім. О. Довженка, де пише сценарій за романом "Вир", у видавництвах "Радянський письменник", "Молодь", "Дніпро", "Веселка".
У тогочасних журналах друкуються оповідання Григора Тютюнника. Його доброзичливоприймають і підтримують у своєму товаристві київські письменники. Взагалі про нього скоро почали говорити всі, бо надто вирізнявся. Постать це була яскрава, колоритна. Високий, пишночубий, з чорними очима, "глибокими й розумними", з яких проглядало щось по-шляхетному горде, але й смутне, як згадує Валерій Шевчук. Любив "оживлювати" епізоди своїх майбутніх творів, робив те досить артистично й дотепно.
Десь у ті роки Микола Вінграновський, тоді директор кіностудії ім. О. Довженка, запрошує його на кінопроби фільму за повістю В. Земляка "Дочка Стратіона". "Всі, коли побачили кінопробу на екрані, захоплювалися ним, його талантом, вигукували, що це відкриття, та на тому все і скінчилося: хтось десь комусь подзвонив... Мені рішуче запропонували Григора не знімати, мовляв, нехай краще пише свої новели",-згадує М. Вінграновський.
У 1966 р. виходить перша книжка "Зав'язь", 1968 р.- "Деревій". Однойменне оповідання відзначене премією всесоюзного конкурсу, оголошеного "Литературной газетой". Григір Тютюнник дедалі більше стає кісткою в горлі тим, що хотіли сито і спокійно жити, продукуючи свої безбарвні, заідеологізовані твори. Та й цензура працювала тоді безвідмовно. Редакторські правки часом наче різали письменника по-живому, бо ж кожна деталь, образ так довго виношувався в серці. Так, дуже спокусливо було партійним наглядачам біля літератури приручити гордого і сильного чоловіка, яким був Григір Тютюнник. Для цього йому тихцем отруювалося життя шельмуванням у пресі (наприклад, статтями Л. Санова), гальмуванням видань і публікацій.
А з якогось часу письменник покинув працю по редакціях і видавництвах, цілком віддався власній художній творчості.
У 70-х "застійних" побачили світ його книги новел "Батьківські пороги", "Крайнебо", "Коріння", повісті "Климко", "Вогник далеко в степу", збірки для дітей "Степова казка", "Ласочка", "Лісова сторожка". Трохи перекладав, зокрема В. Шукшина, якого дуже любив.
Тим часом віз фарисеїв, поскрипуючи, котився битим шляхом української літератури. Але дивовижна доба 60-х рр., виявляється, змогла породити і вулканів, які не вмовкали до останньої миті (як Василь Стус) чи кидали виклик усім (як зробив Григір Тютюнник).
Він був справжнім вулканом. Ніколи сам не йшов ні на які компроміси, ненавидів пристосуванців, казав їм у вічі правдиві обвинувачення, примножуючи кодло своїх потенційних опонентів. "На кожного Авеля по три Каїни",-так він характеризує тогочасну моральну атмосферу в Україні. В суспільстві він бачив жахливу прірву між словом і ділом. Біль душі злився зі злістю, що клекотала в ньому, але нічого не змінювала довкола. Душевний біль дедалі поглиблювався. За всієї зовнішньої сили та мужності насправді був він незахищеним дитям на цій землі, вразливим, щирим, чесним.
Розповідають, що за два роки до своєї смерті зустрів у підземному переході на Хрещатику Ларису Письменну. Якраз покінчив із собою поет Грицько Бойко. Григір схопив її за руку і спитав: "Що це-мужність чи боязнь?". Вона відповіла: "Як для кого. Для мене -мужність".
Він ніби запрограмував свій кінець. Незатишно йому жилося ще з юних літ. Завжди почував свою самотність.
У лютому 1980 р. Г. Тютюннику присуджено премію імені Лесі Українки (за книги "Климко", "Вогник далеко в степу"). А 7 березня він заподіяв собі смерть.
Водночас, зовні ніби було все добре. Григір любив товариство, ніколи йому його не бракувало, швидко сходився з людьми, був дотепний, артистичний, твори випробовував "на публіці" -довіряв загалові...
А в глибині душі був пекельний біль, який терзав безперестанно. "І що я в Господа за людина!!! Ні в чому немає мені ані міри, ані втіхи -ні в любові, ні в стражданні, ні в захопленнях, ні в сумі пекельному. Неприкаянний я. Все б вирвати з душі й оновитися, все б спочатку почати, та несила",- так писав у щоденнику.
Дійсність і мрія одночасно співіснували в ньому; перша змушувала думати, страждати, друга постійно вабила, кликала за собою... Його твори або втілювали "едо", або доповнювали його, бо письменнику підсвідомо дуже хотілося вилити в них і свою мрію - мрію про душевну рівновагу, недосяжну в цьому світі гармонію. "Жити в добрій приязні з небом і землею" -ці слова із записника митця призначалися для повісті про Артема Безвіконного, так і недописаної. У них та релігія, до якої прийшов Григір Тютюнник у своєму самопізнанні, але що так і не стало надійним опертям його світобачення.
Ще молодим він зробив для себе висновок: "Життя у творчій свідомості письменника начебто роздвоюється: одна площина-існуюче, друга-бажане. Це єдине джерело творчої енергії"
Використана література:
1) Григорій Костюк, журнал "Україна" 1984р.
Євген Петренко "Критика української літератури ХХ ст.", видавництво "Ірпінь", Харків, 1992р.

 
 

Цікаве

Загрузка...