WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Т. Шевченко в зарубіжній літературі - Реферат

Т. Шевченко в зарубіжній літературі - Реферат

слів,
Як приведе нужда важка
В біді до тебе юнака, -
Бо що, коли він син богів?
Верешмарті звернувся за допомогою до товариства робочого люду "Національне коло". Воно фінансувало видання першої книжки Шандора Петефі в 1844 році.
"Кометою злетів він у небо, - згадував сучасник поета, відомий угорський романіст Мор Йокаї, - і, досягнувши зеніту, залишився там, у вишині, не скотився вниз".
Як і творчість кожного великого поета, поезія Шандора Петефі не збірник випадкових віршів, а точний зліпок його великої душі. Петефі - лірик чистої води. В його віршах немає жодного непережитого рядка. На початку чотири стихії, з яких складається його творчість, існують ще кожна окремо: кохання, природа, Батьківщина, воля. Згодом відбувається їх повне злиття - усе палахкотить одним полум'ям.
А в 1847 році у Відні томик віршів Петефі виходить у перекладі німецькою мовою. Гейне від поета в захопленні, порівнює його з Бернсом і Беранже. А ще порівнюють Петефі з самим Гейне, Ленау, Лєрмонтовим, Байроном - найвидатнішими поетами тогочасної Європи. Дуже точно сказав про Петефі Ян Неруда: "Петефі - це діамантова застіжка, яка скріпила угорську літературу зі світовою літературою. У чудової, огняної угорської нації немає більш величнішого сина, ніж він. І в неї не було більш щасливого дня, ніж день, коли народився Петефі... Коли б про цю націю ми не знали нічого і знали тільки вірші Петефі, то цим самим ми доторкнулись би до її найтонших нервів... Як рекомендувати мені вірші Петефі? Поки що я можу сказати тільки одне: якщо хочеш прекрасних романсів
- читай Петефі; хочеш натхненних гімнів Батьківщині
- читай Петефі; хочеш веселих пісень, любовних віршів
- також читай Петефі".
Вчитель, звичайно, не забуде, розкаже і про безпосередню участь Шандора Петефі в березневих подіях угорської буржуазно-демократичної революції 1848 р., а також у боротьбі проти австрійського та російського війська під час захисту завоювань революції влітку 1849 р. Варто сказати й те, що в 1849 р. на Буковині Лук'ян Кобилиця закликав збирати продовольство для угорських революційних військ, із своїми загонами зробив спробу пробитися до угорських революціонерів, серед яких був і батько Петефі, якого поет описав у вірші "Старий прапороносець".
17 травня Шандор Петефі опускає в батьківську могилу й труну з тілом матері. Лихі передчуття не дозволяють йому написати на хресті їхні імена. "Тут спочивають Батько й Мати",- пише він, щоб на випадок поразки революції вороги не поглумилися над ними.
31 липня 1849 року під Шегешваром у зіткненні з російськими козаками армії генерала Паскевича загинув великий угорський поет Шандор Петефі. Місце його загибелі і поховання так і не було знайдено.
На будинку в Марошвашархеї, де Петефі провів останню ніч свого життя, вирізьблено прекрасні слова: "Тут він був ще людиною, звідси вийшов у свій великий шлях, щоб стати зорею. Сяйво її вічне".
Після ознайомлення учнів із життєписом поета можна переходити до другої частини домашнього завдання - до порівняння творів Петефі та Шевченка. Вони були синами однієї епохи, схожого світобачення, і через те не могло не бути спільних мотивів у їхній творчості.
Якщо вчитель працює з класом не перший рік і йому вдалося виховати залюблених у літературу учнів, то їм можна дати завдання підготувати реферати на такі теми: "Образ рідної землі в поезії Петефі і Шевченка", "Лю-бов до Батьківщини в творчості Петефі та Шевченка", "Революційна лірика Петефі й Шевченка", "Петефі й Шевченко: як кожного з них на голос не впізнати?"
Звичайно, в позаурочний час учитель дасть короткі консультації.
Щодо образу землі в поезії Петефі й Шевченка, то тут треба підказати, що обидва поети були закохані у степ. В обох - якийсь особливий потяг до безкрайнього простору. У степу Шевченка - синіють поля як море, чорніють козацькі могили, повіває вітер буйний. У степу Петефі "стугонять копита", "чути свист табунщиків", "довгі батоги лящать несамовито". "Шле мені свій усміх степ широкий, що лежить від Тиси до Дунаю", - скаже поет Угорщини, а в іншому творі признається щиро:
Скільки в тім степу краси для мене!
Тут родивсь я, тут мене любили.
Хай же він мене у мить останню
Заколише вічним сном могили.
Ці рядки прямо перегукуються з Шевченковими, із "Заповіту":
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій...
І ще б не забути: у Петефі, як і в Шевченка, природа сприймається через призму широкої народної душі. В обох є справжні шедеври-ідилії. У Шевченка - "Садок вишневий коло хати". В Петефі - "Зимові вечори", "На Батьківщині". Доцільно дати завдання учням для самостійного порівняння цих творів.
Як і Шевченко, Петефі замилований угорською родиною, тим тихим людським щастям, яке розцвітає в ній під покровом любові і взаємної поваги. У перших двох строфах його "Зимових вечорів" змальовано "рухомий" пейзаж: відійшло літо. Все відійшло: і райдуга, окраса виднокругу, і шум струмка, і метелик з лугу. "Земля, немов жебрачка та, старечі Рядном снігів укрила темні плечі", "Що ж діяти людині в цю сувору Холодну та сумну зимову пору?" А далі - ідилічна картина щасливої угорської родини:
Щасливий той, хто в цю лиху годину
Під теплий дах зібрав свою родину!
Щасливий той, хто жінку й діти має!
Коли родина ввечері збереться
І хмиз сухий у грубі запалає, -
Мала хатина замком нам здається,
А слово, вимовлене в ці хвилини,
Від серця щирого до серця лине.
Щодо патріотичної та революційної лірики Петефі, то варто взяти для порівняння з віршами Шевченка такі твори: "Патріотична пісня", "Алфельд", "Життя і смерть", "Проти королів", "Пізнайте мене", "Угорський дворянин", "Мої пісні", "Я мрію про криваві дні", "Коли ти муж, - будь мужнім", "Палац і халупа", "Поетам XIX століття", "Я мадяр", "Битву я на думці маю", "Героям балачок", "Доки ж спати, краю мій?", "Магнатам", "Національна пісня", "Мадярем знову став мадяр", "1848", "Повісьте королів", "В новорічний день 1849 року" та ін. Звичайно, учень, готуючи реферат, візьме не всі із названого. Головне, щоб він відчув спільність мотивів патріотичної та революційної лірики обох велетнів поезії.
А ось щодо останньої теми, про особливості голосу кожного з поетів, то варто наголосити хоча б на двох яскравих барвах. Шевченко в своїй поезії стриманіший, сумніший, його не покидає шекспірівський трагізм. Шандор Петефі - завжди налаштований на активну дію, на швидкий відгук із сарказмом або гумором, тому окремі його твори нагадують побутові замальовки - легкі, повні життя ("Хортобадська шинкарка", "Вовча пригода", "Клин клином", "Молодий наймит", "Ґазда Амбруш" та ін.). Є щось у Ш.Петефі від філософії східного поета Омара Хайяма...
Другий урок доцільно провести у формі семінарського заняття. Виступи учнів з рефератамислід доповнити читанням віршів Петефі напам'ять. Тоді це буде справжнє свято поезії Шандора Петефі, та ще й у зіставленні з творчістю Тараса Шевченка.

 
 

Цікаве

Загрузка...