WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → With an overview of the twentieth century” George S.N. Luckyj - Реферат

With an overview of the twentieth century” George S.N. Luckyj - Реферат

досягнення Лесі Українки як драматурга. Вона написала кілька драматичних поем - "Одержима", "Каландра", "Оргія", "На руїнах", "Вавилонський полон", "На полі крові", "У пущі", також п'єси "Блакитна троянда"(1896), "Руфін і Прищілла" (1906), " Бояриня" (1910), "Лісова пісня" (1911), "Кам'яний господар" (1912). Багато вчених вказали, що її теми і предмети від світової історії і літератури. С. Біза прокоментував: "В п'єсах лесі українки два аспекти здається змішані: індивідуальних і національний з одного боку і універсальний з іншого. У драмах не має нічого індивідуального, щоб не мало універсального значення; і більшість близьких національних проблем завжди знаходить близькі паралелі в історії інших націй."
Микола Зеров оцінює її дві останні п'єси відповідно:
"Тільки під кінець життя (Леся Українка) перебуває під владою реалістичної драми. "Кам'яний Господар" і "Лісова пісня" - драми впрямому розумінні слова. У них - глибина ідеї, яскравий діалог, різноманітність тем і мотивів, психологічне звучання характерів витісняється рухом, розмаїттям дій, візуальною красою сцен. П'єси Лесі Українки являються найвищим рівнем розвитку української драми. В усій нашій українській літературі немає нічого більш могутнішого і органічного-гідного ніж "Кам'яний Господар" і "Лісова пісня".
Одна з п'єс лесі Українки "Бояриня", через її сильну антиросійську упередженість була заборонена в радянській Україні і була виключена з публікації до 1989. Леся Українка також залишала деяку літературу критики і чудові збірки приватних листів. У листі до Кобилянської вона "не бажала складати свої руки і відмовитись від неоромантичного прапора."
З жіночих письменників-модерністів найбільш видатною була Ольга Кобилянська (1863-1942). Народилась і виросла на Буковині, вона була під сильним німецьким впливом. Деякі з її ранніх коротких повістей і оповідань ("Вальс меланхолійний", 1898) були переважно модерновими. Її перші повісті "Людина" (1894), "Царівна" (1896). Була феміністкою за духом. Микола Євман так охарактеризував її ранні твори: "У творах Кобилянської нова, ідеальна сфера відкрита для нас, даючи уявлення про нову землю, де людський дух очищує земний пил і знаходить притулок від бурхливих хвиль життя. Ми маємо позбавитись усіх надій і прагнень і тільки одна пристрасть буде у нас: розвиватися навіть вище в рамках вдосконалення, ліпити власну душу так, щоб це могло сяяти красою і горіти горячою любов'ю. Ми відвертаємося від щоденних турбот, що обтяжують нашу душу і починаємо досить слухати внутрішній голос, який там відбиває пульс вічності.
Це приношення в жертву ми не сприймаємо як приниження якості, навпаки, ми щасливі, з того часу, з поваги до ідеалів любові і краси, ми бачимо початок нового царства, коли нове життя почнеться для індивідума з можливостями гармонійного розвитку всіх його духовних сил."
Одним з найбільш оригінальних прозових письменників модерністів був Василь Стефаник (1871-1936). Син селянина з Покутського регіону (повіту).він написав свої короткі новели на місцевому діалекті. Але він справді великий митець в експресіоністичній манері. Його перша збірка коротких новел, деякі з яких справжні мініатюри, була "Синя книжечка" (1899), вміщувала "Кам'яний хрест" (1900), "Дорога"(1901), і "Земля"(1926).
Старший письменник, найбільший український імпресіоніст, був Михайло Коцюбинський (1864-1913). Він починав як реаліст в "Андрій Соловійко"(1884) і "Для загального добра"(!895). поступово, однак, він залишив реалістичну повість на користь коротких імпресіоналістичних психологічних новел типу "На камені" (1902), "Цвіт яблуні"(1902), і "Intermezzo"(1908). Він також автор двох повістей "Fata morgana"(1903-10) і "Тіні забутих предків" (1911). Перша укладена під час повстання селян в селі, друга про гуцулів у карпатських горах.
Письменником, який через його нововведення в роман і драми належить до табору модерністів був Володимир Винниченко (1880-1951). Його перше оповідання "Краса і сила"(1902) виявила його повноважним як спостерігача пролетарських і буржуазних ситуацій. Винниченко також автор декількох романів, найкращий з яких "Записки кирпатого Мефістофеля", 1917.
Іншим вагомим талантом був Гнат Хоткевич (1877-1938), який починався як модерніст з "Поезій в прозі" (1902). Його пам'ятають в основному через його реалістичний твір про середовище гуцулів, "Камінна душа"(1911).
ТРАДИЦІЯ
Величезною фігурою серед цих письменників - є Іван франко, чия літературна кар'єра розпочалася в кінці дев'ятнадцятого століття, але розвинулася добре в двадцятому. Талан Франка був багатогранний: він був відомим активістом у соціалістичних і радикальних колах, він був журналістом, вченим, літературним критиком, і автором у всіх трьох жанрах: поезії, прозі і драмі. Дружній з Драгомановим, він усе таки вірив у волю і незалежність України, цю віру він виклав у "Поза межами можливого" (1900), який радянські редактори виключили з його творів. Син сільського коваля, він сприймав себе "робітником ручки" і працював невтомно, поки в 1908 серйозна хвороба не перетворила його в напівінваліда. Його зібрані твори недавно були видані в п'ятдесяти томах, хоча у сильно зміненій цензурою формі.
В 1900 Франко був визнаним письменником. У 1900 він видав повість "Перехресні стежки", і в 1907 іншу - "Великий сум", обидві вони написані в реалістичному стилі, але з сильними ознаками трипера. У 1095 поява його "Богуславських оповідань" показала його постійне соціальне занепокоєння.
Французький натуралізм не мав ніякого впливу на Франка, коли не з'явилися його перші оповідання і повісті. Навіть, тоді, після ознайомлення з ним, цей вплив не був на стільки сильний, щоб можна було вважати Франка послідовником натуралістів. Франко, особи помітно був залежний від натуралізму в своїх народницьких творах - описуючи соціальний стан. Але Франко сприймав соціальний стан як громадянин, який хоче брати участь і впливати на них. Справжні натуралісти соціальний процес як дослідники, які не хотіли змінювати речі, приймаючи власну участь.
У 1905 Франко видав свою видатну велику поему "Мойсей". Заснована на біблійній темі, вона порушувала у філософських аспектах проблему національного вождя.
Юрій Шевельов ставить поему в контекст творчої діяльності Франка:
1905 рік у житті Франка був роком рахунку між життям і смертю, роком подолання сумнівів і нерішучості, просування за кордонами можливого і просування у невизначеному напрямку, та наданню змісту людині і національному життю і створенню найвищих духовних цінностей. Оскільки приречений Коцюбинський написав у своїх останніх творах про славу життя, теж зробив Франко у своїй поемі "Мойсей", поезія "Сойчиному крилі",

 
 

Цікаве

Загрузка...