WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Дмитро Павличко - Курсова робота

Дмитро Павличко - Курсова робота

пристрасний трибуг, ніжний лірик і гнівний звинувачу усього негативного, непримиренний. До будь-якої фальші - таким є Дмитро Павличко. Для нього найсприйнятна ляклива серединність - він або любить усім серцем, або пекуче ненавидить. Любов і ненависть, сонце і гро0за, пелюстки і леза, червоне і чорне - ось показові образи з доробку поета.
...Стеляться поету дороги - близькі та далекі. І манить його в заобрійні далечі не тільки бажання нове побачити, свіжих вражень набратися, - ні, Дмитро Павичко прагне відчутно, глибоко, зримо довідатися про минуле й сучасне інших народів, пізнати їх життєвий, історичний, естетичний досвід, поширити свої духовні горизонти й заодно творчі контакти з письменниками, й заодно творчі контакти з письменниками, діячами культури налагодити.
В Москві, Узбекистані, Литві - повсюди на радянській землі поет з України друг і брат. У Австрії, на Кубі, в Фінляндії. Сполучених Штатах Америки він - посланець країни соціалізму, член делегації Української РСР на сесії Генеральної Асамблеї ООН, учасник Всесвітніх фестивалів молоді у студентів у Відні, Хельсінкі, Шевченківськиї свят у Канаді...
Поетові дороги покликали до життя книжки "На чатах", "Жест Нерона", "Пальма віть" цикли поезій" "Салям алейкум", "Литовський ліс", "Вірші з Афганістану" і інші.
Поїзди збагачують новими темами, мотивами, образами. Незрівнянною східною мудрість. Виповнені вірші "Білі-ханим", "Саіда".
Читаєш їх - і тебе проймає світла радість від творчого успіху поета, який проник у душу братнього узбецького народу, пізнав його легенди, самобутню культуру. Цей урок Павличка, як і його попередників Тичини, Рильського, Бажана, Малишка, предметний і показовий. Він служить прикладом того, як процес взаємо обміну і зближення духовних цінностей народів обопільно оновлює і збагачує їхню культуру.
"Вірші з Афганістану" - правдива розповідь про те, як народ "путь рве" - бореться імперіалістичними найманцями та внутрішньою контреволюцією, виборюючи право будувати свою долю.
Зростанняталанту Павличка, майстра сюжетної епічної розповіді, особливо помітне в його поемах "Земля", "Вогнище". В поемі "Вогнище" розповідь ускладнена своєрідністю композиції, символічними образами. Прийом сну, відомий в українській літературі ще від Шевченка, дає змогу поетові розширити сюжетні лінії в часі і просторі. Ліричний герой зустрічає рідного брата, розстріляного фашистами в 1944 році. Розповідь ведеться від імені брата Петра. Свідок подій минулого сягає зором значно ширше. В одразі Петра - "невірність у статурі молодій", непохитна воля до боротьби, ненависть до ворогів, зрадників, темних сил фашизму й реакції. Вогонь серця спалює колючий дріт, очищає від усього мерзенного й порочного, активізує роль мистецтва.
"Я вогнищем себе відчув на полі,
Що спалює людські страждання й болі".
Класична довершеність слова, внутрішня боротьба образів символів, глибоке проникнення в духовний світ людини - такі риси поетичної тканини вірша, який став блискучим романсом:
Дзвенить у зорях небо чисте,
Палає синім льодом шлях.
Неначе дерево безлисте,
Стоїть моя душа в полях.
Як надійшла щаслива доля,
Збудила весняну снагу,
Моя душа, немов тополя,
Зазеленіла на снігу.
В основі поезії - пісні "Я стужився, мила, за тобою" - улюблений образ явора та його милої яворини, їхнє безнадійне кохання. Явір оспіваний в народних піснях, стає символом болю, туги, неподоланого любовного почуття:
Я стужився, мила, за тобою,
З туги обернувся мимохідь
В явора, що, палений журбою,
Сам - одним між буками стоїть
Сніг летить колючий, ніби трина,
Йде зима й бескидами гуде,
Яворові сниться яворина
Та її кохання молоде.
Він не знає, що надійдуть люди,
Зміряють його на поруби,
Розітнуть йому печальні груди,
Скрипку зроблять із його журби.
Талант Павличка знайшов потужне творче виявлення, крім поезії, також у літературно-художній критиці, публіцистиці, кінодраматургії.
Василь Земляк у статті "Павличко сьогодні" писав: "Про поета ще можна судити не лише по тому, якою мірою причетний, він до своєї доби, до свого середовища, а й по тому, які у ньому стосунки з іншими епохами світу, що обрав він із світовою загалу для себе, яких вершин здатний торкнутися своєю душею, своїм словом.
Я пригадую, як свого часу гаряче взявся Павличко за Хосе Марті, з якими труднощами він подолав мовну відстань до великого поета. Щоб бодай трохи відчути Марті в оригіналі, збагнути його самобутність й індивідуальність. Павличко "впрягся" у вивчення іспанської х упертістю, що викликала у всіх нас захоплення".
Року 1977-го найголовніші поетичні твори великого кубинського письменника - революціонера Хосе Марті в перекладах Павличка та з його змістовною передмовою вийшли окремим виданням.
Вірую в єдину спільну силу людського роду на земному падолі;
Яка повинна творити добро,
Так висловив своє Кредо революційний болгарський поет Христо Ботев.
Сьогодні Дмитро Павличко в числі тих поетів, хто високо тримає прапор радянської поезії - партійної, правдивої, щирої та ніжної.
Завдяки його творчим зусиллям, до українського читача прийшли поети багатьох народів. Країни Рад. У всього світу. Художні переклади Павличка збагачують українську культуру, літературну мову, розвивають поетичне мистецтво. Вони стоять поруч із перекладацькими досягненнями Максима Рильського, Миколи Бажана.
Знайомити читачів з кращими творами прогресивних письменників зарубіжних країн у перекладах українською мовою, розвивати й стверджувати літературними засобами інтернаціональну свідомість, виховувати почуття братерського єднання - саме цим важливим проблемам багато сил і енергії віддає Павличко й сьогодні.
Поет натхненно працює. По-франківському гартує мудре слово.
ЛІТЕРАТУРА
Новиченко Л. Творчий світ письменника - К. Рад. Школа. 1982. с. 246.
Малишко А. Грані таланту. У кн.: Павличко Хліб і стяг К. 1968, с. 3.
Земляк В. Павличко сьогодні - Літ. Україна, 1977 р. 22 лютого.
Олександр Непорожній - височінь поетового слова. Видавництво "Радянський письменник", 1986 р.
Ільницький М.М. Поезія любові і ненависті. В. кн.: Ільницький М. На вістрі серця і пера. К. Дніпро. 1980 р. ст. 33-91.

 
 

Цікаве

Загрузка...