WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Іван Франко і Коломия - Реферат

Іван Франко і Коломия - Реферат

жодних документальних підтверджень.
ОСТАННЯ ГОСТИНА
У 1911-1912 роках Іван Франко виїздив до різних міст Галичини (особливо до тих, де він бував раніше) для того, аби прочитати свого "Мойсея". У містах, створювали комітети, які організовували ці зустрічі та висилали, запрошення авторові славетної поеми. У Коломиї такий комітет очолив професор української гімназії Леонтій Кузьма.
Стосовно точної дати цієї події нема єдиної думки. До 1989 року вважалося, що читання відбулося навесні 1912. Так писав співпрацівник літературно-меморіального музею Івана Франка у Львові О.Бохенський, який посилався на свідчення Івана Михайлевського, колишнього директора музею народного мистецтва "Гуцульщнна" (Франко в Коломиї //Червоний прапор: Коломия, 1941. - № 70). Тут згадана подія датується 1912 роком. "На сцені ощадної каси, - читаємо в газеті, - за столом сидів поет. Обличчя, як вирізьблене з мармуру, без усміху. Син поета Андрій, перегортав сторінки книжки. Іван Франко читав тихо, монотонно. Видно було, що людина хвора, змучена... Час від часу наголошував важніші слова. Серед присутніх панувало велике пригноблення..."
Подібний опис цієї події подав відомий український письменник Юрій Шкрумеляк, на той час учень п'ятого класу Коломийської гімназії. Він також вважає, що діялося те навесні 1912 року. За його словами, гімназисти, яких очолював професор Леонтій Кузьма, привітали високоповажного гостя на пероні залізничної станції, а відтак Леонтій Кузьма посадив поета у візок і вони від'їхали до будинку професора, розташованого на вулиці. що тепер носить назву Ореста Кузьми, 8. По двох годинах вони приїхали "в трійку" (Іван Франко, його син Андрій і Леонтій Кузьма) до ощадної каси (тепер Народний дім). Каменяр вийшов на сцену, злегка вклонився. Присутні підвелися з місць і привітали дорогого гостя рясними оплесками. Поет сів при столику на краю сцени. У залі стало тихо-тихо. Поет почав читати. Спершу слабим голосом, а згодом оживився і кілька хвилин голос лунав сильніше, а відтак знову притих. Видно, поет стомився. У залі панувала глибока тиша. Листки перегортав Л. Кузьма, що сидів поруч з І. Франком (у попередньому спогаді - Франків син Андрій. Можливо, Леонтій Кузьма й Андрій Франко чергувалися? - І.Б.)
Читання тривало півтори години. Коли поет закінчив, уся зала підвелася, залунали оплески та вигуки "Слава!", Каменяр уклонився і зійшов зі сцени. На вулиці народ не розходився, всі чекали Івана Франка. Коли він з'явився при виході, чоловіки познімали шапки, капелюхи і так стояли до того часу, поки фіякр із гостем і Л. Кузьмою не від'їхав. Переночувавши у щирій оселі Кузьмів, наступного дня Іван Франко з сином Андрієм відбули до Львова". Так переповідав про ці події Юрій Шкрумеляк у коломийській газеті "Червоний прапор" (1956. - № 93). Таку ж дату (весну 1912 року) подають Василь Костащук, Петро Кривоносюк і Степан Ласійчук, колишні учні гімназії.
Львівська газета "Діло" в числі 2 за 193.2 рік повідомляла, що "в четвер 11.1. 1912 р. о 6-тій годині вечора відбудеться в Коломиї літературний вечір др. Івана Франка, який відчитає свого "Мойсея". Слід вважати, що саме цього дня Іван Франко приїхав до Коломиї та відчитав поему в залі ощадної каси. Існує думка, що ця подія відбулася наприкінці грудня 1911 року. Зокрема, краєзнавець Петро Арсенич, покликаючись на канадські часописи, повідомив на святкуванні 90-річчя української коломийської гімназії, що востаннє відвідав Франко Коломию саме в ті дні. Таке розходження пов'язане з різницею між юліанським і григоріанським календарями. Адже, 29 грудня 1911 - це те ж 11 січня 1912 року.
Минули роки. Коломийці не забули великого Каменяра, як, до речі, і його сина Петра; який викладав у Коломийській гімназії, видавав тут книжки. Нині одна з головних вулиць міста носить Каменяреве прізвище, а на фасаді міської ратуші 1955 року встановили меморіальну дошку, яку 1981 року реставрували. Ще далекого 1926 року в селі Слободі польський письменник й етнограф, уродженець цього села Станіслав Вінценз установив пам'ятний знак на честь Івана Франка. Погруддя великому поетові й філософові відкрито 1952 року в селі Товмачику.
З великою повагою ставляться коломийці до пам'яті Василя Симчича - режисера місцевого театру, відомого українського актора, який зіграв роль Захара Беркута в однойменному фільмі за повістю Івана Франка. Стрічку знімав на кіностудії імені Олександра Довженка 1971 року режисер Леонід Осика. А 1972 року у Тбілісі вона одержала приз V Всесоюзного кінофестивалю.
Нині у давньому українському місті над Прутом виношується ідея спорудження величного пам'ятника Каменяреві, славному синові нашого народу, духовному натхненникові нації, доля якого тісно пов'язана з Коломиєю.
ТВОРИ ІВАНА ФРАНКА, ВИДАНІ В КОЛОМИЇ
Іван Вишенський: Руський писатель XVI віку - Накладом редакції газети "Хлібороб", 1882. - 26 с.
Для домашнього вогнища (повість). - 1893.
Етимологія і фонетика в южно-руській літературі. - 1894. - ЗО с.
Що таке поступ. - 1903. - 163 с.
Поезія /Передмова Антона Крушельницького. - 1909.
Вибір поезії /Передмова Антона Крушельницького: Видане філією товариства "Учительська громада" в Коломиї 1910. - 63 с.
Вибір оповідань: Видана філією "Учительська громада" в Коломиї--1910. - XIX. - 63 с.
В поті чола. -,1910. - XVI. - 83 с.
З вершин і низин: Збірник поезій за 1873-1893 роки. - 1920. -720 с.
Захар Беркут. - Ляйпціг-Коломия [1919] - 254 с. Перехресні стежки. Київ-Ляйпціг-Коломия, [1922]. - 477 с.
Мойсей /Передмова автора з 3-4 листопада 1912 року. Четверте видання,- "Чорногора". - 1930. - ,ХХІ. - 63 с.
Захар Беркут. Два комплекти листівок по 10 різновидів. Маляр-Ярослав Пстрак: Галицька накладня Якова Оренштайна. Коломия. - Б. Р.
В П Іван Франко: Відчит для сільських читалень а нагоди 10-річноі річниці смерти поета. - Коломия. Накладом філії "Просвіти" в Коломиї. -1926.- 24 с.
ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ "ІВАН ФРАНКО НА ПРИКАРПАТТІ "
Арсенич П. І. Нижній Березів у житті Івана Франка //Народна творчість та етнографія. - 1986, - № 4. - С. 57-58)
Білинкевич І. Гуцульщина манила його //Жовтень. ~ 1986. - №. 8. - С. 95-101.
Білинкевич І. "Я радо йду на чесне праве діло!" Політичний процес Івана Франка і товаришів у Коломиї 1880. //Жовтень.- 1981. - № 9. - С. 129-131.
Горак Р. Переполох у Коломиї: Про другий арешт Івана Франка // Вітчизна. - 1986 № 8. - С. 190-195.
Калинович В. І. Політичні процеси Івана Франка та його товаришів. - Львів: Вид-во Львів, ун-ту, 1967. - 155 с.
Кубик М. Іван Франко на Станіславщині. - Станіслав, 1956. - С.27.
Куник Я. З Коломийського епізоду Каменяра //Червоний прапор. - 1980. - 5 березня.
Куник Я. Коломийський шупас Івана Франка //Червоний прапор. - 1980. - 23 липня.
Полєк В. Іван Франко на Прикарпатті: Путівник. - Ужгород:
Карпати, 1966. - 64 с.
Полєк В. Каменяр і Прикарпаття. Місто Коломия//Прикарпатська правда. - 1986. - 5, 9, 17, 27 серпня.
Полєк В. Т. Іван Франко і чеське прогресивне студентство //Іван Франко і світова культура. - К.: Наукова думка, 1990.- Кн. І. - С, 409-411.

 
 

Цікаве

Загрузка...