WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Дмитро Степанович БОРТНЯНСЬКИЙ - Реферат

Дмитро Степанович БОРТНЯНСЬКИЙ - Реферат

вибаглива. Чекати можна було всього. Але "Крент" Дмитра Бортнянського хоча і не мав особливрї слави, але був відмічений.
Хто з відомих артистів співав в опері Бортнянського - невідомо. Також нічого не відомо і про виконавців двох інших опер коипозитора - "Алкід" і "Квінт Фабій", також написаних на античні сюжети. Перша була поставлена уВенеції(1778р.), друга того ж року на сцені театру в Модені.
В той час автором опери вважався автор лібретто, а композитор - лише оформлювачем. Тому вжливо було вибрати лібретто відомого автора. Оперу "Алкід" Бортнянський написав на лібретто неперевершеного Метастазіо. Автором тексту "Квінта Фабія" став Апостоло Дзено - Видатний драматург, лібретист "номер2".
Отже, Бортнянський вчинив, як кожна обдарована людина, що плставила собі за мету служіння суспільству: він вибрав для своїх опер античні сюжети, популярні не тільки по своїй темі, але і важливі з точки зору сучасності.
Алкід, герой однойменної опери, вибирає шлях служіння ідеалам добра, шлях подвигів і звитяг, боротьби за славу вітчизни.
Музика "Алкіда" вже більш зріла, чим в "Креонті". Бортнян-
ський став більш уважним до малюнку характерів персонажів, більш різноманітним в мелодиці, більш розкованим.
"Алкід" - не випадкова тема для Бортнянського. Він ще пам- ятав постановку у Петербурзі "Альцеста" Г. Раупаха, де він виконував одну з головних ролей.
- 17 -
Бортнянський сам, будучи в Італії, і пізніше, все своє життя, на протязі всього свого шляху сходження по придворних сходинках до слави видатного російського музиканта, був прикладом служіння високим ідеалам. Остання його опера - також про це. Полководець Квінт Фабій порушує заборону на воєнні дії, дану йому диктатором Люциєм Папирієм. Він вступає у бій з ворогом і отримує блискучу перемогу. Папирій прощає полководця за порушення. Але Квінт Фабій не задоволений цим "помилувнням", і тоді суддею виступає народ. Він бере під захист Квінта Фабія. Нард кладе останню крапку в цій драмі, тобто він і є головним вершителем доль і справ.
Це було явною відповіддю на відомі слова російської імператриці: "черни не должно давать образования, поскольку… не станут нам повиноваться в той мере, как повинуются теперь."
У 1779р. Бортнянський отримує листа від директора Придвор-
них театрів Івана Єлагіна, в якому його "просять додому ко двору, взявши з собою всі Ваші сочінєнія" і обіцяють, в разі його бажання ще раз відвідати Італію - відпустити.
Що ж, пройшло десять років. В Росії багато що змінилося. Змі-
нився і фаворит Катерини. Григорій Орлов вже не користувався впливом на імператрицю. Його місце зайняв швидко піднімаючийся наверх - граф Потьомкін.
Згадалися і листи Максима Березовського. Його життя на батьківщині склалося невдало. Вже два роки пройшло з дня його смерті.
Але треба повертатися. І восени 1779р. Бортнянський вирушає у дорогу. Шлях був довгим - близько 2,5тис. Кілометрів. По дорозі була зустріч з Андрієм Кириловичем Розумовським, ровесником і земляком по народженню Бортнянського, який їхав у Неаполь до місця свого призначення, схожого на вигнання.
Російського кордону досягли в середині листопада. Ось вона - Росія - засніжена, свіжа, і студена. Що ж чекає попереду?..
- 18 -
Схвальні відгуки КатериниІІ і триумфальний прийом міцно закріпили репутацію Бортнянського як одного з найталановитіших російських музикантів. Але посада, яку він отримав при дворі, здавалась незначною - придворний капельмейстер, яких там раху-
валось немало. Всі головні посади були на той час в руках італійців.
Бортнянський повернувся на батьківщину, де, здавалось би, сама доля повинна би була йому сприяти. І він поринув у роботу. Зранку і ввечері він грає при придворному співочому хорі, а вдень керує роботою хору Смольного інституту шляхетних панночок. Поміж тим встигає створювати власні хорові твори, окремі романси, пісні, багато з яких пізніше стануть частинами його великих опер, також пише авторські духовні твори, як, наприклад, "Херувимська".
Хори Бортнянського, написані ним в той час, співали по цілому Петербурзі, вони вже тоді увійшли в російську музичну скарбницю. Його хори - Відточена музична мова, використання всіх найбільш відомих форм музичної виразності, сміливе включення побутуючих світських жанрів, таких,як марші, менуети, канти. Композитор, в жилах якого текла кров вихідця з української козацької сім ї, зробив зрозумілими і привабливими в самих широких колах свої невибагливі музичні твори. Він був демократичним у своїй творчості і тому користувався успіхом в усіх прошарках російського суспільства.
В той період матеріальне становище композитора було досить скрутним. Єдиним його багатством була колекція картин, що він привіз з Італії. А в загальному він ледь-ледь зводив кінці з кінцями.
Але його тривожила друга проблема: ніде було прикласти свої сили, працювати у великих жанрах.
Композитор час від часу приймає участь в музичних постанов-ках. В якості капельмейстера його мають за честь в урочистих випадках запросити вельми поважні особи. К. Кніппер запросив
- 19 -
Бортнянського для участі в оперних постановках свого камерного "Вольного театру". Цілими днями Бортнянський пропадав у театрі. І все ж таки монотонно, в якомусь заповільненому ритмі проходили дні, роки…
В столиці і по всій країні виникали нові театри. З 1779 до 1787 року відкрились Вольний театр К. Кніппера, що давав вистави у приміщенні Дерев яного театру, новий театр Меддокса - Петровський театр у Москві, театри у Вологді, Тамбові, Рязані, Воронежі, Іркутську, московський Воксал на Рогожському полі, Великий або Кам яний театр в Петербурзі, театр при Московському виховному домі і, нарешті, знаменитий петербурзький Ермітажний театр.
Велику роль в становленні музичного мистецтва зіграли держав-ні міроприємства, проведені КатериноюІІ. 12 липня 1783р. вона підписала спеціальний указ про оперу. Указ по-справжньому регламентував всі діючі в столиці театральні трупи - по їх напрямку і по відповідному грошовому утриманню. По певному розпорядку вказувалось проводити музичні вечори.
Діставав в указі конкретні вказівки і музикант-композитор:"Ка-пельмейстер зобов язаний на кожний рік створювати по одній або по дві опери серйозних і по дві опери комічних з балетами".
Особливістю нового указу було те, що "вихованню музичної зміни з вітчизняних талантів віддається нині перевага".
Цим указом була відкрита широка вулиця для становлення російської опери. І саме головне - " природні росіяни повинні користуватись в тому перевагою перед іноземцями". Це була відчутна зміна для Бортнянського. Саме з цього часу розквітає його оперна творчість.
У

 
 

Цікаве

Загрузка...