WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Життя і творчість Івана Кочерги - Реферат

Життя і творчість Івана Кочерги - Реферат

вічність", "Губенко, командир полку", "Шлях армій", "Адаменко"). Кожна новела - цілком самостійний художній твір і в той же час всі вісім новел-розділів об'єднані в одне ціле спільністю теми, ідеї, системою образів. У центрі роману не історія особистого життя героїв, а події суспільного характеру. У своєму творі Яновський поєднав ознаки жанрів народної думи, героїчної поеми, новелістичного роману.
У романі відтворена широка картина громадянської війни в Україні: запеклі бої в степу під Компаніївкою ("Подвійне коло"), підпільна робота в Одесі серед французьких, грецьких та інших військ інтервентів, рейд робітничого шахтарського загону ("Губенко, командир полку"), бій під Херсоном ("Батальйон Шведа"), боротьба з німцями, денікінцями ("Лист у вічність", "Адаменко"), вирішальна битва на Перекопі ("Шлях армій"). Кожна із цих новел зображує якусь із сторін революційної героїки. В цілому у творі розгортається широка панорама класових битв часів громадянської війни в Україні. Автор не дотримується хронологічної послідовності подій.
Роман розпочинається новелою "Подвійне коло" (коло класових інтересів і родинних) - роздуми митця про непростий час в історії свого народу, коли брат убиває брата. Бій у степу під Компанії вкою символізує всю складну ситуацію в Україні під час громадянської війни. І хоч врешті-решт перемагає інтернаціональний загін Івана Половця, але емоційний акцент зовсім на іншому - автор не підтримує цю криваву різню, хоч вона і заради нового життя.
Махновський загін Панаса б'ється з петлюрівцями, яких очолює брат Оверко. Куля Панаса "вибила Оверкові мозок на колесо, блискавка розколола хмару, слідом ударив грім" - символічна картина. І ось похорон. У його описі виділяється суттєва деталь: "По обличчю Панаса Половця бігли дощові краплі, збоку здавалося, що він слізно плаче коло готової могили. І всього загону текли дощові сльози, це була страшна річ, щоб отак плакав гірко цілий військовий загін, а дощ не вгавав".
І наче не буде кінця і краю дощу, бо "залізна жорстокість" запанувала людьми. Дощ на обличчі Панаса і всього загону - то його цілий докір (автора), бо вголос, відверто він уже не міг висловлювати своїх думок і виражати свої істинні почування.
Після кипіння почуттів, смертельного лютування шабель раптово наступає тиша (розділ "Дитинство"). У "Дитинстві" Яновський змальовує дореволюційне життя, розкриваючи соціальну нерівність між трудящими і експлуататорами, що призвело до революційного вибуху ("Подвійне коло"). Новела "Дитинства" сповнена описів степових просторів, народних звичаїв, пісень. Розповідь про Данилове дитинство.
І в новелі "Шаланда в морі" - образ старого Мусія Половця, який визволяє з тюрми підпільника Чубинка. Психологічна напруженість поділ передається через сприйняття Половчини, стійкість і мужність якої асоціюється з незламною скелею. Через усю новелу проходить образ вітру - трамонтану, що є уособленням життєвих бур, які зустрічаються на шляху подружжя Половців. Мусій уособлює найкращі риси народу - мудрість, людяність, працьовитість, хоробрість. Двобій з крижаним морем - характер героя. Дбайливий голова рибальської артілі, безстрашний побратим Губенка (врятовує його з плавучої французької в'язниці).
"Батальйон Шведа" - пов'язаний з р. "Дитинство". Данило - колишній чабанчук - тепер - комісар. "Товариш Данило веде батальйон босих олешківських морячків, з яких потроху та помалу виростає військова одиниця..."
"Лист у вічність" - автор зіставляє мить героїзму борців за волю з вічністю. Образ листоноші переростає в узагальнюючий образ безсмертя рядового бійця революції. Своїм подвигом, своєю нездоланною вірою в перемогу безіменний партизан передає лист у вічність: "Лист у вічність пішов разом із життям, як світло від давно згаслої одинокої зорі".
Особливе місце в структурі роману новели "Дитинство". Вона оповідає про дитячі літа комісара Данила Чабана, майбутнього письменника. Вихователі Данилка - безкраїй південний степ, повний всілякого зілля, квітів, пахощів, вітрів, сонця, і прадід Данило, старезний "знатник, що знає всі весняні тайни" й таємниці степу. І знову підкреслює письменник силу сім'ї, силу єднання поколінь, силу прив'язання онука і прадіда, сина й батька.
Цей розділ наче довідник за народних звичаїв, обрядів, замовлянь, його джерела, безумовно, глибоко фольклорні. Тут чудові описи народних звичаїв і свят: сорока святих, коли день порівнюється з ніччю, теплого Олекси, вербної неділі, білого тижня, коли білять хати, Великодня, гробків і т.д.
Цитата С.
У мову твору вплетені слова молитви, народні афоризми, замовляння, рядки з пісень, легенди й перекази.
Деякі дослідники (Юрій Лавріненко) вважають, що праобразом Данила Чабана був письменник-драматург Микола Куліш. Він же діє і в новелі "Батальйон Шведа", боа саме Куліш організував півтори тисячі олешківців у "Перший Український Дніпровський полк". Та коли писалися "Вершники" Куліш вже мордувався на Соловках, отже, полк у романі став червоним батальйоном, відповідно до вітру епохи.
Семінарське заняття
1. Розкажіть про життєвий і творчий шлях Ю.Яновського.
2. Які на вашу думку, події особливо вплинули на формування світобачення майбутнього письменника?
3. Що ви знаєте прозначення кіно в творчості Ю.Яновського?
4. Які засоби кіно стилістики використовує письменник у своїх творах?
5. Що можете розповісти про творчу співпрацю Яновського і Довженка.
6. Що спільне, а що відмінне в творах цих двох романтиків?
7. У чому проявляється романтичне світобачення митця?
8. У чому полягає трагедія Ю.Яновського як творчої особистості? Наведіть факти, які підтвердили це. Скористайтеся щоденниковими записами митця, листуванням.
9. Ознайомтеся з поетичною спадщиною письменника. Чи ж Яновський-поет відбувся?
10. За стильово-родовими ознаками Яновський більше поет чи прозаїк?
11. За якими ознаками називаємо "Майстер корабля" романтичним твором?
12. Простежте за роздумами письменника про майбутню долю українського народу, які він висловлює вустами своїх героїв у "Майстрі корабля".
13. Хто ще з митців, окрім Ю.Яновського, є представником романтичної течії в українській літературі ХХ ст.?
14. Як би ви визначили тему "Вершників"? Чи вона така, як у "Чотирьох шаблях"?
15. Який твір на ваш погляд, можна вважати вершинним у творчому доробку Ю.Яновського?
16. Самостійно проаналізуйте новелу "Подвійне коло" за таким планом:
1) проблематика,
2) історичне тло зображуваних подій,
3) місце новели в творчості Ю.Яновського і в українській літературі ХХ ст.
4) характеристика образів новели,
5) жанрові і стильові особливості твору,
6) символічне значення назви. Ваша версія,
7) образ автора в новелі.
17. Що об'єднує новели "Подвійне коло", "Шаланда в морі", "Дитинство".
18. Як ви гадаєте, чому "Вершники" не розпочинаються новелою "Дитинство"? За хронологією подій вона мала б бути першою...
Теми рефератів творів
1. "Юрій Яновський і ВАПЛІТЕ".
2. "Доля українського народу в художньому осмисленні Юрієм Яновським".
3. "Визвольний пафос роману "Чотири шаблі".
4. "Мрія і передбачення Юрія Яновського".

 
 

Цікаве

Загрузка...