WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Вивчення творчості П.Куліша в середній школі - Дипломна робота

Вивчення творчості П.Куліша в середній школі - Дипломна робота

Г.Гейне, В.Шекспіра, над якими працювавособливо багато ("Король Лір", "Ромео і Джульєтта", "Гамлет", "Макбет"), інші всесвітньовідомі шедеври.
У 1897 р. вийшла Кулішева збірка перекладів "Позичена кобза". Залишив Пантелеймон Куліш і переклади та переспіви з священних писань, здійснив переклад "Нового завіту".
Минає 180 років з дня народження Пантелеймона Куліша. Його творчий доробок - помітне явище в нашій історії. цілком слушно пише М.Олійник: "І хай не все, далеко не все з того доробку влягається в прокрустове ложе нинішніх наших розмислів та критеріїв, схилитися перед пам'яттю митця маємо доземно. Не шельмувати за гріхи та огріхи, не підтасовувати до власного, буває і вузьколобого розуміння, а самим вклонитися, вдарити козацьким чолом - за подвижницький труд, вічний пошук істини буття, за велику синовню любов до вітчизни".
Окрім уроку - лекції можливий і інший організаційно - структурний різновид уроку вивчення життєвого і творчого шляху письменника - урок-семінар. На ньому, звичайно ж, домінуючим буде метод самостійної роботи учнів - підготовка, виклад і обговорення рефератів. Варто зауважити, що урок - семінар вивчення біографії Куліша можливий тільки в класі, де контингент учнів академічно сильний, оскільки не кожен учень спроможний розібратися у перипетіях життя і діяльності П.Куліша.
До семінарського заняття учитель заздалегідь (за два тижні) дає учням завдання підготувати реферати (їх теми учні можуть обирати самі), визначає рецензентів рефератів, рекомендує відповідну літературу, проводить групові й індивідуальні консультації.
Урок - семінар розпочнеться вступним словом учителя про роль Пантелеймона Куліша в літературі другої половини ХІХ ст. Потім учні викладатимуть свої реферати, рецензії на них, візьмуть участь у їх обговоренні.
Реферати можуть бути такої тематики:
1. Дитинство і юність Панька Куліша.
2. Біля життєвих джерел.
3. Куліш і Шевченко.
4. У пошуках істини (суперечливість суспільних поглядів Куліша).
5. Куліш - людина всебічного обдарування й багатющої діяльності, виняткової працьовитості.
6. Літературний доробок Куліша.
7. Куліш в оцінці його сучасників і нащадків.
8. Останні роки життя письменника.
Після викладу учням рефератів та їх обговорення учитель підсумовує й оцінює роботу учнів.
Розділ ІІ.
Вивчення прозових творів Пантелеймона Куліша у школі.
Знайомство учнів з прозовою творчістю Пантелеймона Куліша починається з 6 класу, де вивчається (інтелектуально) оповідання "Орися" (крім цього, для самостійного читання рекомендуються оповідання "Гордовита пара", "Січові гості", "Степ опівдні").
"Орися" (1844) - найпомітніший твір романтичної малої прози письменника. Фабульною основою оповідання - ідилії стало своєрідне зрощення античного міфа й українського фольклорного переказу - легенди. Вже цим автор підносив патріархальний побут і звичаї багатого українського козацтва на рівень гармонійного гомерівського світу. Ідеали старовини виступали еталоном національного способу життя, втілення "духу нації, які в незайманій частоті мають передаватися від покоління до покоління."
Разом з тим, і в "Орисі", і в інших романтичних оповіданнях Пантелеймона Куліша над фольклорною барвистістю панують суб'єктивність і умовність авторського стилю, що обертається з театральністю й сентиментально-дидактичною повчальністю.
Домінуючим на уроці вивчення цього твору буде, звичайно метод бесіди, а основний методичний прийом - прийом творчого (виразного) читання з використанням різноманітних видів роботи.
Нижче пропонуємо один із можливих організаційно-структурних різновидів уроку вивчення оповідання "Орися".
Тема: Старожитна Україна і українці в оповіданні П.Куліша
"Орися".
Мета: Ознайомити учнів з джерелами та метою написання
оповідання, дати поняття про жанр ідилії.
Виховувати зацікавлення минулим рідного народу, бажання ближче впізнати його.
Удосконалювати вміння виразно читати за дійовими
особами.
Тип уроку: комбінований з елементами інсценізації.
Методичне забезпечення, обладнання уроку:
підручник з української літератури для 6 класу, словник "Літературознавчі терміни" В. Лесина, видання творів П. Куліша, портрет письменнника; стіл, застелений скатертиною, вишитою в давньому українському стилі.
(Учні вдома читають оповідання, роблять малюнки, підбирають вишивки, які б передавали зміст та настрій твору).
Хід уроку
І. Інсценізація вечора в українській сім'ї.
За столом сидить мати, запнута хустиною, і дівчина (жінка) років 12-15, вишивають. Обидві у вишивках (бажано давніх). До них тулиться хлопчик (синок).
Мати починає співати пісню, донька підспівує їй:
Стоїть явір над водою, на воду схилився;
Сидить козак у неволі, тяжко зажурився.
Не хилися, явороньку, ще ж ти зелененький;
Не журися, козаченьку, ще ж ти молоденький!
"Не рад би я хилитися - вода корінь миє;
Не рад би я журитися - само серце мліє".
Десь у тебе, козаченьку, не рідная мати,
Ой що тобі дозволяє тутки пропадати?
Мабуть, тебе, козаченьку, дівчинонька лає,
Ой що тобі молодому фортуни немає?
Ой з-за гори, з-за крутої чорний ворон кряче,
А на Вкраїні далекій дівчинонька плаче.
Плаче вона та й журиться, ще й тяжко голосить:
"Продай, тату, та сірії воли
Та викупи козаченька з тяжкої неволі!"
Пісня стихає, а хлопчик присувається до сестрички і просить:
- Лесю, сестричко, розкажи про ту гору...
- Ну гаразд, слухай, - відкладає дівчина вишивку і починає розповідати легенду про Турову гору.
ІІ. Після такої своєрідної преамбули учитель повідомляє тему уроку і його завдання.
- Отак не раз бувало в оселі Олександра Куліша, у родині, де народився й виростав Панько Куліш, майбутній письменник, культурний діяч, вчений. Змалку він був дуже допитливим. Усе почуте складав у своїй голівці, а потім, ставши дорослим, взявшись за перо і перенісши все почуте на папір, вплівши у свої прекрасні твори.
Вдома ви ознайомилися з одним із його оповідань про нашу прадавню Україну, над змістом якого ми сьогодні працюватимемо. Оповідання "Орися" (1844) справедливо вважається кращим серед Кулішевих романтичних творів: "Дівоче серце", "Гордовита пара" та ін., що позначені етнографічною вірогідністю, романтичним зображенням життя, близькістю художньої манери до народнопоетичної творчості.
Сюжет оповідання навіяний шостою піснею Гомерової "Одисеї". Чистими, свіжими барвами змальована сотниківна Орися - цілком у дусі народної творчості: "Співають у пісні, що нема найкращого на вроду, як ясная зоря в погоду. Отже, хто бачив дочку покійного сотника Таволги, той би сказав, може, що вона краща й над саме сонце..." - так починається оповідання.
Робота над твором починається з бесіди за низкою запитань до класу.
А. 1. Які враження справив на вас твір?
2. Що вам найбільше запам'яталося?
3. Яка слава йшла по Вкраїні про Орисю?
4. Як ви думаєте, чи
Loading...

 
 

Цікаве