WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Українська тематика в творчості Захер-Мазоха - Реферат

Українська тематика в творчості Захер-Мазоха - Реферат


Реферат на тему:
УКРАЇНСЬКА ТЕМАТИКА
В ТВОРЧОСТІ ЗАХЕР-МАЗОХА
Українські германісти чи літературознавці, що займаються німецько-українськими літературними зв'язками, досі не звернули уваги на видатну постать німецької літератури другої половини XIX століття, у творчості якої українська тематика займає досить значне місце. Що більше, сам цей письменник себе зачислював до української нації, а німецька тодішня критика його називала "малоросійським Турґенєвим". Ідеться про Leopold-а Ritter-а Sacher-Masoch-а, що походив з мішаної німецько-української родини. Він народився 1836 р. у Львові і помер 1895 р. у Німеччині в містечку Ліндгайм. Мати письменника була українка з Винник, дочка професора. На жаль, літературні довідки, які нам були доступні, не подають дівоче прізвище матері, але не виключено, що в родині були священики, бо письменникові почасти відомі реалії священичого побуту та роль українського духівництва в національному відродженні Галичини. Мабуть під впливом русофільства галицьких "русинів", але можливо, що і під впливом лектури Карамзіна, Гоголя, Турґенєва та спільности назви "руський", автор вживає для галичан окреслення "Kleinrussen", "Russen", а не "Ruthener", як звучала офіційна назва галицьких українців під час панування Австро-Угорщини. Однак при цитатах ми перекладатимемо його вирази, коли йдеться про українську людність, як "українець", "український".
Захер-Мазох - син високого австрійського урядника. Його батько був у першій половині XIX ст, президентом поліції у Львові і мав, як це довідуємося з його мемуарів, що їх видав син-письменник [1], також до справи з опришками та вербував серед них охоронну службу, що діяла в інтересах поліції. Молодий Захер-Мазох прожив у Львові до 1848 р., поки його не послали до празької німецької гімназії. У Празі та Граці він студіює, здає тут докторат, габілітується і працює до 1860-их років як "приват-доцент". Відкривши в собі письменницьку жилку, Захер-Мазох кидає наукову кар'єру і стає письменником. Він багато подорожує, в 60-х роках перебуває довший час в Галичині, де, мабуть, і зібрав багатющий матеріал, що послужив йому для цілого ряду прозових творів з життя українців (селян і шляхти), євреїв та поляків (переважно шляхти та революціонерів).
Творчий шлях Захера-Мазоха починається в кінці 50-х років, коли він зацікавився політичними подіями в Галичині. Переживши дитиною заворушення 1846-48 рр., він повертається раз у раз до соціальних причин, що їх викликали, протиставить польській шляхті українське та польське селянство, якому належать його симпатії. Під цим оглядом Захер-Мазох вплинув на К.Е. Францоза (1848-1904), відомого австрійського письменника єврейського походження, родом з Чорткова, що присвятив цій тематиці кілька творів. Захер-Мазох змальовує в своїх творах життя галичан, революційні події і звертає увагу на соціальні та національні взаємини в Галичині. Він пише: "Eine galizische Geschichte" (1858), "Graf Donski" (1864), "Der Emissaer" (1863) та цілий ряд популярно-історичних творів з австро-угорської історії.
Від 70-х років Захер-Мазоха починає щораз більше захоплювати патологічний вид кохання, що сьогодні відомий під назвою "мазохізм". Це на підставі його пізніших новел австрійський психолог Крафт-Ебінґ у своїм творі "Psychopathia sexualis" назвав цю душевну хворобу мазохізмом. Перверсія психічного сексуального життя, що її подає Захер-Мазох, полягає в тому, що деякі люди почувають себе тоді щасливими, коли жорстокий і психічно сильніший партнер їх мальтретує й упокорює. Автор створив цілу ґалерею жорстоких красунь, що знущаються над своїми коханцями, які себе почувають прещасливими у ролях останніх рабів. Німецька критика, що в 70-х роках так щиро вітала Захер-Мазоха, називаючи його то українським, то німецьким Турґенєвим, починає дистансуватися від нього, закидати йому натуралізм і поверховість. Однак авторові усміхаються дальші успіхи в Франції та в Америці.
Тло цих оповідань та новел залишається у великій частині українським або польським чи єврейським, тому, незважаючи на різні варіанти улюбленої теми - більш чи менш жорстока красуня ущасливлює свого раба, поставивши йому сап'янець на потилицю чи застосовуючи інші упокорювання - в цих творах знаходимо цікаві етнологічні чи соціальні аспекти тодішнього галицького життя.
Саме за такий показ народного життя критики порівнювали Захер-Мазоха з російським письменником Турґенєвим, бо він, мовляв, не тільки перебрав його техніку, але також погляд на життя і літературу. "Прив'язаність його людей до рідної землі, що керується інстинктом, сильне підкреслення соціальних та кліматичних впливів, відсунення фабули на дальший план на користь опису характерів - там він цього навчився, це все риси, що відповідали його талантові" [2].
Під впливом А.Шопенгауера, що був улюбленим філософом і російського письменника, Захер-Мазох показує жінку як знаряддя демонічної сили для упокорення і мук чоловічого роду.
Комплекс української тематики в творчості письменника не можна вичерпати в одній статті. Вона виступає в нього в різних аспектах, і ми застановимося тільки над загальною характеристикою цієї тематики. Українська тематика не увійшла б, може, так широко у коло зацікавлень письменника, який вирішальні роки свого духовного розвитку провів уже в німецькому оточенні, якщо не вплинула б під цим оглядом на нього українська нянька, що його вибавила і казками, піснями та оповіданнями про народне життя, збудила його творчу фантазію. Цей момент підкреслює в багатьох творах сам автор, його ж повторюють і критики та біографи [2].
Цій галицькій Ганнусі завдячує він своєю "слов'янською душею", як це часто згадується, а її чіткий образ, що перейшов згодом в уяві в "русявого ангела", Захер-Мазох проніс через ціле життя.
Ще молодим хлопцем Захер роз'їжджає верхи по селах довкола Винників, товаришує з українськими фірманами та дітьми єврейських корчмарів [3].
Може під впливом цього оточення і також домашнього, де, напевно, панувала певна настороженість щодо польської шляхти, що була ворожа до австро-угорської держави, постав і її образ, близький до того, що був поширений серед народу: польська шляхта жорстока, з погордою до нижчих, негосподарна, живе понад свої спроможності й залежна від єврейських орендарів. Куди кращий вийшов у письменника образ української шляхти, яку він явно ідеалізує та представляє, як жертву поляків, що її змайоризували ("Малий Адам", "Саша і Сашка", "Василь Гимен", "Сераф", "Рай над Дністром" та ін.) [4].
З 1869 р. Захер-Мазох розпочав цикл новел про людські пристрасті та мету людського існування. Вони наробили багато шуму серед німецьких критиків, і сам автор зібрав зауваження своїх критиків та вклав свої думки до задуманого циклу в окремій папці [5].
Ми не будемо входити в деталі окремих новел, але згадаємо, що перший цикл під заголовком "Заповіт Каїна" [6] містить три новели з українського народного життя. Перша новела "Дон Жуан з Коломиї" була одноголосненастільки позитивно сприйнята німецькою критикою, що відомий німецький новеліст і теоретик новели Пауль Гайзе (1830-1914) передрукував її із вступним словом в 24 томі свого відомого збірника "Der Deusche Novellenschatz". У цій новелі, якої дія відбувається в середовищі галицької шляхти, автор розвинув тему любові в тому напрямку, що подружжя, побудоване тільки на почуттях, веде до закріпачення і згодом до відчуження та ворожости партнерів. Коломийський Дон Жуан розказує авторові свою любовну і подружню історію в придорожній корчмі, куди обох "панів" в підозрінні, що вони польські "інсургенти", замкнули українські дядьки, що стерегли дороги під час зворушень в Галичині.
Друга новела цього першого циклу містить трагічну любов українського хлопця, якого польський пан віддає на 12-річну службу до війська, щоб забрати йому дівчину. Дівчина зраджує свого хлопця заради кращого життя: "Капітулянт" Барабаш має нагоду помститися за обох, але він цього не робить, бо переконався, що жіноче поріддя невірне і користується тільки корисливими моментами в житті. Третя новела

 
 

Цікаве

Загрузка...