WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Українська література (курс в питаннях і відповідях) - Реферат

Українська література (курс в питаннях і відповідях) - Реферат

"біжить до сина Україна одганяти знавіснілу смерть".
Поет планетарного мислення, Б. Олійник проблеми України найчастіше поєд-нує із загальнолюдськими проблемами. Та ряд творів поета при-свячено тільки Україні. В далекій Америці приходить до нього поетичний образ білої селянської хати, викликає тугу за Батьківщиною ("Від Білого дому до білої хати"). Духовний родовід народу, його історична пам'ять- важливі мотиви поем Б. Олійника "Рух", "Доля", "Дорога", "Дума про міс-то", "Сковорода і світ" та ін. Сутність людини, її гуманізм, висока порядність завжди беруть початок із рідного кореня. Таку думку стверджує автор у поемі "Рух".
Поема "Дума про місто" присвячена 1500-літтю "матері міст руських" Києву. У ній взаємопов'язане минуле і сучасне. Тільки такий зв'язок, на ду-мку поета, забезпечує ідею єдності народу і дає можливість осягнути вер-шини людської мислі і дії.
Незважаючи на гостре відчуття недолі рідного народу, присвячена Україні поезія Ліни Костенко не звучить песимістично. У ній по-філософськи мудро обгрунтовано думку про велике майбутнє України. Поетеса неодноразово звертається у своїх творах до славного минулого україн-ського народу, з ним пов'язує пекучі проблеми сьогодення. У циклі віршів "Ікси історії" Із книги "Неповторність" вона нагадує сучасникам славетні імена, героїчні події, які перегукуються із сучасністю, кличуть до дій. Сюди ввійшли такі твори, як "Древлянський триптих", "Лютіж", "Князь Василько", "Чадра Марусі Богуслав-ки". Ці твори доповнюють наші знання про ба гату історію українського народу. Численними поетичними творами Ліна Костенко відгукнулася на сучасні пробле-ми України, пов'язані зі станом освіти, культури, зокрема мони, на проблеми її демократичного розвитку.
2.Творчість письменників рідного краю (на прикладі Тернопільщини).
Тернопільська земля славна іменами письменників, творчість яких стала окрасою всієї української літератури. З кінця 80-х років у літературний обіг повернулося ім'я славетного "молодомузівця" Б. Лепкого, який є уродженцем нашого краю. Про своє походження поет згадує у вірші "За-спів" рядочком "колисав мою колиску вітер рідного Поділля". Про міста і селаТернопільщини, людей цього краю писав письменник у своїй прозі. Крегулець і Поручин, Жуків і Бережани, Чортків і Копичинці, Улашківці і Гусятин увійшли в його твір "Казка мойого життя". У своїх романах пись-менник звернувся до історичної теми, зокрема вивів образ Мазепи.
Історичні теми опрацьовували у своїх творах й інші письменники Те-рнопіль-ського краю. Серед них А. Чайковський та Ю. Опільський. Твори А. Чайковсь-кого "Олексій Корнієнко", "Полковник Михайло Кричевський", "За сестрою", "Козацька помста", "На уходах" своєю тематикою сягали часів козаччини. У них оспівано героїзм українського народу (в тому числі дітей), вірність Вітчизні, кращі традиції української суспільності, зокрема - козацькі. Через твори А. Чайковського, крім узагальнених художніх образів, в яких відбилися риси епохи, пройшли й відомі історичні постаті. До них належать Богдан та Юрій Хмельниць-кі, Сагайдачний, Кривоніс.
У творах на історичну тему Ю. Опільський торкався сторінок історії українсь-кого народу, пов'язаних з національно-визвольною боротьбою проти Литви, Польщі, татар. Відомими творами у контексті української історичної прози є "Ідоли падуть", "Сумерк", "Чорним шляхом", "Упирі".
В оповіданнях та творах Т. Бордуляка змальовано життя галицького селянства кінця XIX - початку XX ст., яке спостерігав письменник, будучи священиком у Малому Ходачкові. Це оповідання "Бузьки", "Дай, Боже. здоров'я корові", "Передновок". Розмірковуючи на соціальні теми, Т. Бордуляк гостро ставив морально-етичні проблеми. Вони виразно звучать в оповіданнях "Майстер Федь Триндик", "Ювілят".
Осип Маковей відомий у літературі як поет, прозаїк, літературний критик, видавець. Значна частина його життя пов'язана із Заліщиками. Ха-рактерною ознакою творів письменника є їх сатиричне звучання. Письмен-ник також загост-рював увагу на проблемах національної гідності, яку пов'язував із освітою. Своєю збіркою прози малих жанрів "Кроваве поле" він засуджував братовбивчу війну.
На Тернопільщині народився січовий стрілець, автор численних стрі-лецьких пісень Р. Купчинський. Він автор творів, які вважаються народни-ми: "Човен хитається серед води", "Як з Бережан до кадри", "Зажурились галичанки", "Гей там у Вільхівці", "Ірчик". Новою сторінкою у висвітленні подій першої світової війни на території Галичини є роман у 3-х частинах "Заметіль", який написав Р. Купчинський як очевидець.
За останнє десятиліття в українську літературу повернулася творчість У. Сам-чука, високо оцінена критикою ще у 30-х рр. Тоді ж твір Уласа Самчука "Волинь" був висунутий на здобуття Нобелівської премії. І лише мізерне матеріальне становище, що не дозволило перекласти роман європейськими мовами, стало на перешкоді письменникові отримати цю високу нагороду. Історію України початку нашого століття, голодомор розглянув У. Самчук у творі "Марія". Письменник писав також оповідання, нариси, публіцистичні твори.
По-своєму опрацював історію краю відомий прозаїк Б. Харчук у романі "Волинь". Письменник віддавав перевагу проблемам села ("Кревняки", "Межі і безмежжя" та ін.). Лебединою піснею Б. Харчука називають критики його повість "Вишневі ночі". У цьому творі зустрілися два світи: націо-налісти-підпільники УПА та НКВД-исти. Їх представляють люди, наділені глибокими почуттями. Тому НКВД-ист і зв'язкова УПА закохуються одне в одного. Разом пробують втекти і разом помирають, переживши мить висо-кого кохання.
Одним з перших біографів І. Франка в українській літературі був ви-ходець із Тернопільщини Д. Лук'янович. Його перу належить повість "Франко і Беркут", в якій широко описані стосунки І. Франка з О. Рошкевич. Він також автор повістей "За кадильну" та "Від кривди".
До покоління письменників 60-х належать представники нашого краю Р. Андріяшик, С. Будний, В. Ярмуш. На жаль, С. Будний та В. Ярмуш пе-редчасно померли, так і не розкривши до кінця своїх творчих можливостей. Їхня лірика характеризується романтичним забарвленням, щирістю почуттів до рідної землі, особливо - у зображенні природи. Це яскраво ілюструють поезії С. Будного циклу "Земля" та більшість віршів В. Ярмуша із збірки "Казка про тебе".
Р. Андріяшик у своїх прозових творах ще у 60-х роках по-своєму про-читав сторінки історії України у романі "Люди зі страху", "Полтва" та ін.
Сьогодні в царині літератури, зокрема в поезії, працюють тернополяни Г. Петрук-Попик та ін.
o Білет 24
1.Історія українського народу на сторінках художніх творів.
Історична тема - одна із традиційних, провідних тем в українській літературі. Уже пам'ятка давньої літератури "Слово о полку Ігоревім" відбиває події, пов'язані з походом князя Ігоря проти половців.
У багатьох своїх творах, особливо в поемі "Гайдамаки", Т. Шевченко звертався до звитяжної доби

 
 

Цікаве

Загрузка...