WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Літературний гурт "Молода муза" - Реферат

Літературний гурт "Молода муза" - Реферат

оцінки процесів, які відбувалися на початку ХХ ст. в українській літературі в цілому і на західноукраїнських землях зокрема, потрібно вивчати усі сторони , картину літературного руху в усій його повноті , послухати обидві брати, як то кажуть, pro et contra.
Що ж являла собою "Молода муза" як мистецьке явище? У вислові М. Рудницького, що "молодомузівці" схожі були на подружжя , яке постійно сперечається, але жити одне без одного не може , є глибший сенс.Молодомузівців об'єднувало щось більше , ніж товариські стосунки молодих літераторів ,художників , музикантів, що сходилися в кав'ярні на площі Бернандинів поговорити про мистецькі проблеми. Їх об'єднувало прагнення шукати в мистецтві нових шляхів , визволитися від етнографізму і вкючитися в річище загальноєвропейського культурного розвитку.
Початком цієї групи як мистецької течії можна вважати появу в 1906 р. журналу "Світ", до складу редколегії ввійшли В. Бирчак П . Карманський, О . Луцький та М . Яцків. Сама ж "Молода муза" була створена роком пізніше - в 1907р. Звідки пішла назва -сьогодні сказати важко. М. Рудницький твердив, що її придумав О.Луцький ,у спогадах П . Карманського вона виводиться з новели М. Я шківа "Доля молодої музи ". Дехто приписує її Б. Лепкому. Та річ не так у назві , як у змісті : "Молода муза " була однією з ланок літературних організацій багатьох країн Європи: "Молода Бельгія", " Молода Німеччина " , "Молода Польща", що проголосили своїм гаслом символізм і служіння красі. Так , в одному з номерів журналу "Світ" стверджувалося ,що "Молода муза " репрезентує "відомий в інших народів напрямок декадентський , символістичний , модерністичний, естетичний - і як там його всіляко називають.Мета цього напрямку служити красі". Як бачимо ,в цей час не було ще чіткої диференціації цих термінів, різні автори вкладали у них різний зміст . Так , Леся Українка захищала "прапор модернізму", обстоюючи від вульгаризаторської критики С. Єфремова повість Ольги Кобилянської "Царівна", осуджуючи водночас модернізм польського письменника С. Пребишевського, який полягав у проголошенні " абсолютної свободи митця " від суспільства ". Подібне трактування модернізму знаходимо і в М. Коцюбинського, який у листі до О. Кобилянської писав, що "широкі круги читача ...ще знаходяться під впливом реалізму і сливе вороже ставлення до модерних напрямків літературних". Термін "декаденство" теж вживається часом для означення художньго новаторства.Відомий поет і літературознавецьВ . Щурат тлумачив його як "артистичним змислом ведене змагання до витвору свіжих оригінальних промислів, образів, зворотів мови і форм". Саме на цій підставі він відніс до цієї течії ліричну драму І. Франка "Зів'яле листя ", проти чого автор рішуче запротестував відомим віршем Декадент .
Це сталося ще в 1896 р., за десять років до створення Молодої музи , але ідеї, які лягли в основу цієї групи, вже давно носилися в повітрі. В 1894 р., у Львові читав лекції про бельгійських символістів польський поет і літературний критик Зенон Пшесмицький. І І.Франко у статті "Доповіді Міріама" розглянув основні положення цих лекцій.
Однак і містицизм символістів не всі так глумливо й безоглядно відкинули, як це зробив І Франко. Леся Українка у нещодавній статті "Міхаель Крамер" розрізняє містицизм філосовський і поетичний. "Гаупман був містиком настільки, наскількиїм буває справжній поет ...Ми вчуваємо в ній не порив відійти від життя ,що, можливо , звучить в кількох фразах Міаєля Крамера ,а спробу знайти "визвольне слово ",яке визволяє від вавілонського прокляття "сімейної самотності". "Визвольного слова " шукатимуть і молодомузівці . Втім , родовід цієї літературної групи не слід виводити тільки за однією якоюсь лінією .
Американський славіст Богдан Рубчак у грунтовному дослідженні джерел "Молодої музи"починає її "історію" із США - від Едгара По який по-своєму поєднав у поезії європейський романтизм та його містицизм з американським прагматичним підходом, стверджуючи , що поетична мова - це неспонтанний вияв чуттів , а твердий розрахунок , який бере до уваги психологію сприйняття і націлює на єфект , що досягається алітерацією , ритмічними ходами , строфікою .
Французький поет Шарль Бодлер "у своїх теоретичних міркуваннях" посилив думки По і підніс їх із цілком практичної сфери до містичних висот, надаючи формі поезії священних, навіть магічних властивостей .У своїй поетичній творчості - у безсмертних "Квітах зла" - він ці теорії геніально перевтілив. Немає поета ХІХ століття, який би сильніше впливав би на поезію нашої доби, ніж Шарль Бодлер". Від Бодлера йде пряма дорога до Поля Верлена , Артюра Рембо ,Стефана Малларме, поетів , які й склали основу літературної течії символізму. Характер символізму як течії точно окреслив І.Франко у "Доповідях Міріама ",наголосивши, що символ не алігорія, що є заміною поняття , його образним еквівалентом і має не однозначний характер , а розрахований на багатозначність сприйняття ,розширює часову і просторову перспективу і веде до чогось таємничого й неземного.
Міріам Пшемицький не випадково читав лекції про бельгійську школу символістів. У Бельгії ідеї цієї течії знайшли для свого розвитку сприятливий грунт. З Брюселем пов'язані життя і творчість Бодлера, Рембо та Верлена . Ядро літературного гуртка створеного в Лювенському університеті , склали Еміль Верхарн , Жорж Розенбах , Моріс Метерлінк , які здобули згодом загальноєвропейське визнання . У 1886 р. була створена літературна група "Молода Бельгія", яка передала іншим "молодим" гурткам свою естафету , що через 20 років дійшла й до Львова і втілися в "Молодій музі". Одним з найулюбленіших поетів "молодомузівців" був Шарль Бодлер .Його перекладали і О. Луцький , і М. Рудницький, і М. Яцків. Переклади ці мають сьогодні історико-літературне значення. Над тою "Молодою музою" навис якийсь фатум . Давно вже минули часи , коли Бодлера і Верлена й інших символистів називали занепадниками, переоцінене їх значення і роль в історії літератури, видано твори ,а їхнім українським послідовникам так і лишалися буквально донедавна ці давні догматичні оцінки й характеристики .
Тим часом "Молоду музу " треба розглядати як ланку в системі взаємодії різних течій літературного руху кінця ХІХ - початку

 
 

Цікаве

Загрузка...