WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Рефлексії урбаністичного способу буття в книзі Анатолія Дімарова Боги на продаж - Реферат

Рефлексії урбаністичного способу буття в книзі Анатолія Дімарова Боги на продаж - Реферат

Рефлексії урбаністичного способу буття в книзі Анатолія Дімарова Боги на продаж

Інтенсивність процесу зростання і розвитку міст позначилася на розвитку світоглядних та психологічних орієнтацій як суспільства загалом, так і людини зокрема. Зростання міського населення, зосередження в містах різноманітних видів виробництва та діяльності людини сприяють загостренню як соціальних протиріч, так і втраті загальнолюдських ціннісних орієнтацій особистості. Різноманітність тенденцій глобальної урбанізації, які можна ідентифікувати і в Україні, спонукають письменників до відтворення різноманітних проблем, пов'язаних з бурхливими урбаністичними процесами, а також до осмислення і з'ясування сутності сучасного рівня урбанізації. Відомий літературознавець В.Агєєва зазначає, що „з початком ХХ століття акценти все очевидніше зміщуються на урбаністичну тематику, а зображення міського простору потребувало і нової точки зору, точки розташування оповідача, і нових засобів для передачі вражень та спостережень"[1,97]. Характерні ознаки впливу урбаністичного способу буття на людину яскраво відтворені Анатолієм Дімаровим у книзі „Боги на продаж: Міські історії". Автор прагне, щоб читачі його повісті „сприймали як житейські історії, як щось невигадане, кимось переказане – десь у під'їзді, у дворі чи в міжміському автобусі"[5,117].

Мета даної статті – висвітлення суперечностей впливу урбаністичного способу життя на людину, її залежність від соціуму, адже в місті забезпечення потреб людини пов'язане із штучно створеним міським середовищем. Штучність середовища та засобів досягнення потреб людини виступає однією із головних ознак урбаністичного способу буття.

Літературний матеріал досліджується нами у різних напрямах і аспектах, з урахуванням робіт В.Агєєвої, Ю.Бондаренка, Ю.Безхутрого, М.Слабошпицького, Г.Штоня та інших, у яких розглядається причини втрати моральних цінностей людини в міському соціумі. Відомий дослідник сучасного літературного процесу Г.Штонь у статті „Анатолій Дімаров" зазначає, що „феномен дімарівського стилю має дві виразні ознаки: глибоко народний психоколорит і пов'язану з ним оповідність вираження через слово і в слові. Недарма найулюбленішим жанром письменника в роки творчої зрілості стали узаконені ним у прозі „історії" – сільські, містечкові, міські, - себто художні структури, де авторство розчиняється в матеріалі"[6,13].

Наукова новизна розвідки полягає у зверненні до проблеми багатоаспектного впливу урбаністичного способу буття на людину, її моральні та духовні цінності, а також на дії та вчинки у книзі А.Дімарова „Боги на продаж: Міські історії".

Письменник зосереджує увагу не лише на внутрішніх чинниках формування і розвитку світоглядних засад людини, які впливають на ціннісні орієнтації, на її дії та вчинки, основну увагу у своєму творі він зосереджує на урбаністичному способі життя, який вплив воно має на духовність та моральність людини – на ті якості, які роблять людину людиною. З огляду на це досить яскравою є повість „Квартира", де читача одразу насторожує двоїстість початку твору, бо за радісною подією отримання квартири приховується якась невизначеність чи то у байдужому ставленні головного героя до батьків та дідуся, завдяки якому й отримали молодята трикімнатну квартиру у місті, чи у надто відвертому меркантилізмі, який виявляється у всьому, а особливо під час придбання подарунку друзям на новосілля, який врешті-решт придбали „в комісійному бра – за двадцять карбованців, в магазині це бра коштувало значно дорожче, але це чи то мало якийсь малопомітний дефект..."[3,9]. Письменник зазначає, що все почалося саме з цього новосілля, де молоде подружжя найбільше вразив новий паркет, який став межею їх життя „до" і „після". Як слушно зауважує М.Слабошпицький, „у „Квартирі" Дімаров навіть не дає імен своїм персонажам – Він і Вона – дві соціологічні формули. Імена тут просто не мають значення"[5,120]. Письменник порушує глобальну проблему урбанізованого способу буття – „як живе людина, у якому оточенні?" тощо. У цьому випадку йдеться про взаємодію між різними групами людей у тісному зв'язку із способом життя, соціумом – тобто виникає певна метасистема, яка певною мірою впливає на діяльність і поведінку людини.

Головний герой повісті стає заручником власної квартири, дружина, яку він вважає „найкращою у світі", не витримує напівголодного існування та служіння квартирі, змушена поїхати до батьків, щоб народити доньку. Для героя все відходить на інший план: смерть дідуся проходить непомітно, адже треба впорядковувати щойно отриману квартиру, мати померла „тоді, коли вони клали паркет", самотність і страждання батька не викликають ні співчуття, ні простого людяного ставлення, адже існує лише вона, квартира.

Новий період „служіння квартирі" у молодят починається з жорстокої економії і напівголодного існування, дружина намагається протестувати, але чоловік свій вибір зробив, і на „читачевих очах відбувається прискорений процес його деградації, розпад совісті"[5, 121].

На перший план виступає категорія потреб, яка висвітлює сутність людини, її характер. У цьому випадку потреби головного героя руйнують його особистість, моральність, призводять до тотальної самітності, бо „які там подруги! Друзів вони давно повтрачали: просто знайомі по службі"[3,23]. Пославши паркет, господар змінює шпалери, а, побачивши у знайомого чорну ванну та унітаз, прагне за будь-яку ціну поставити їх у своїй квартирі.

Сім'я перестає існувати, просто живуть „двоє чужих людей у спільній трикімнатній квартирі", а повідомлення дружини про свою вагітність не об'єднало подружжя, а навпаки лягло нездоланною прірвою між ними. Героїня замислюється над своїм життям у місті, вона задає собі питання: „Що вона в тому місті забула?"[3,26]. Повагавшись, вона їде до батьків на село народити дитину. Звістка про народження доньки не порадувала героя, навпаки „вона просто-напросто перестала існувати для нього"[3,33]. Повідомлення дружини про розлучення та поділ квартири штовхає героя на найстрашніше: прагнення вбити дружину і немовля, йому здається, що „вся квартира, до предмета останнього, весь час нашіптувала: „Ти її вб'єш. Мусиш убити!" „Ти її вб'єш!" – шипів газ на кухні. „Ти її вб'єш!" – клекотіла з-під кранів вода. „Мусиш убити!" – вимагав унітаз. І він не міг не прислуховуватися до того шепоту: вбирав його в себе, ним тільки жив"[3,38].

Герой цілеспрямовано вибирає знаряддя вбивства, місце, де він сховає вбитих, розраховував усе до останнього кроку, і нічого не ворухнулося в його душі, інших думок, почуттів не було. Фінал повісті вражає своєю трагічністю – дружина і донька гинуть в авіакатастрофі, формально героя судити не можна, і „він торжествує, бо переміг – зумів одгородитися своєю квартирою від усього світу і втішається відчуттям, що існує „сам, один, за сотні, тисячі парсеків од усього людства. Разом із квартирою, яка єдина його не осудить, з якою він давно вже став одним цілим, злившись душею і тілом. Для якої не пожаліє нічого. І через усе переступить..." [3, 21]. Йому начхати на весь білий світ і на те, що цей світ про нього думає. Бридко й моторошно це читати, але саме такі відчуття читача і прагнув пробудити автор"[5,121].

Після авіакатастрофи герой дізнається, що йому держава сплатить компенсацію за загиблих, ця звістка підняла йому настрій, він навіть усміхнувся, бо одразу вирішив, що „він придбає чеський гарнітур. Як тільки одержить страховку, так і придбає"[3,45]. І лише єдиний персонаж – місто засуджує і не вірить герою, який прагне переконати самого себе у своїй невинності, дивлячись у вікно, він бачить, що „місто переблимувалось, місто переморгувалось – колючими, підозрілими вогниками: „Так ми тобі й повірили! Розкажи комусь іншому!" [3,46]. Цілком слушно, що в фіналі й сам герой стає предметом квартири: „Ступив на те місце, де мав стояти торшер. І застиг. Засвітився торшером"[3,46].

А.Дімаров акцентує увагу на те, що місто диктує герою форму поведінки, ментальність, навіть формує особливий стиль життя, який характеризується прагненням фетишизму, бо „звичайна кооперативна квартира поволі стає фетишем, як бажання не відстати „від Лубенків", спотворює психіку героя, змушує постійно щось діставати, переплачувати"[2,179]. Ментальність городянина є часткою менталітету суспільства та суспільної свідомості. Тенденційно ментальність городянина формується, зберігається та передається із покоління в покоління.

У своїй книзі А.Дімаров піднімає актуальну у всі часи проблему виховання підростаючого покоління. Так, повість „Дітям до шістнадцяти" починається стислим описом частини міста, у якому відбувається подія. Тут стоять невеликі приватні будиночки, і на відміну від мешканців багатоповерхівок, усі знайомі, знають про справи один одного, життя тече спокійно і розмірено. Якось увечері колишня вчителька Олена Степанівна заскочила у своєму сарайчику юнака та дівчину – цей випадок позбавив її спокою. „Впізнавши" сусідську дівчину Люду, вона прагнучи „врятувати" від „загибелі" юну школярку, насправді сприяє самогубству дівчини. Штучність моральних цінностей колишньої вчительки, яка вважає, що це „святий обов'язок Олени Степанівни рятувати людину навіть тоді, коли ця людина опирається порятункові"[3,314], створюють навколо Люди напружену емоційну ситуацію, яка штовхає її на самогубство.

Усі, кого любила дівчинка, засуджують її, і ніхто не вірить у її невинність, жодна людина, навіть батьки не прийшли їй на допомогу. У розпачі дівчина блукає вулицями рідного міста, де поруч багато людей, але вона залишається на самоті із своїм болем і стражданнями. Її єдине бажання „пошвидше вибратись із міста, подалі від оцих усіх людей, які так жорстоко повелися з нею. Та місто все не кінчалося, місто не випускало її з кам'яних обіймів, місто впивалося її болем і розпачем, огортало безвихіддю"[3,324]. Вражає байдужість учителів, які прагнуть одного – не зіпсувати імідж школи. Ніхто і на хвилину не засумнівався в словах Олени Степанівни, збільшивши таким чином ризик для Люди.


 
 

Цікаве

Загрузка...