WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Старозавітна повістева притча - Реферат

Старозавітна повістева притча - Реферат

Книга Йони не носить історичного характеру, а радше дидактичний, навіть сатиричний характер. У Книзі чимало неймовірних речей: і "велика риба", і місто Ніневія "на три дні ходи" (у ті часи просто не існувало мегаполісів таких розмірів), сумнівним є миттєве навернення моряків, а тим паче величезного міста на чолі з царем (до речі, титул "цар Ніневії" теж малоймовірний, бо не зустрічається більше в жодних пам'ятках). Але автор не потребував зовнішньої правдивості, він створив літературну модель для розкриття правди іншої, глибинної, яка має на увазі етичний принцип оцінки діянь Бога і людини.

У центрі Книги два образи: Ніневія – людське суспільство – і Йона – особистість, яка вступає з ним у конфлікт. З одного боку – гнила мораль грішного суспільства, зло, грабунок, катастрофа, що нависла над цим суспільством і, врешті решт, покаяння: з іншого – людина вищого зразка, пророк – носій високого призначення, від якого він намагається втекти, але до якого вертається силою божественного задуму.

Книга Йони – книга великої надії, адже врешті-решт ще може "велике місто" розкаятися і виправитися, і людина може у кінці шляху, вірна наказам Господа, повернутися до свого призначення і втілити ідеал свого життя. Людина в Книзі Йони набуває саму себе, осягнувши милосердя Бога. Як не дивно, Бог прославлений не через свого посланця, а всупереч цілковитій відмові і непослуху з боку останнього. Непокірний і гордовитий Йона, незадоволений прихильністю Бога до язичників, але задоволений тінню від рослини, а пізніше волаючий смерті, коли рослина засохла, не в змозі чинити опір божественним спасительним намірам, і в цьому головна загадка Книги – не дивлячись на непослух, Йона використаний Богом як знаряддя, причому без жодного осуду і докорів з боку Бога до людини.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Аверинцев С.С. Притча // Софія-Логос. Словник. – К.: Дух і Літера, 1999. – С.146.

 2. Аверинцев С.С. Древнееврейская литература // История всемирной литературы. В 9 т. Т.1. – М.: Наука, 1983. – С.271-302.

 3. Костів К. Словник-довідник біблійних осіб, племен і народів. – К.: Україна, 1995. – 429 с.

 4. Лексикон загального та порівняльного літературознавства. – Чернівці: Золоті литаври, 2001. – 636 с.

 5. Літературознавчий словник-довідник. – К.: ВЦ "Академія", 1997. – 752 с.

 6. Лопухин А.П. Библейская история Ветхого Завета. – Монреаль, 1986. – 402 с.

 7. Мень А. История религии: В 7 т. Т.5: Вестники Царства Божия. – М., 1992.

 8. Синило Г.В. Древнееврейская литература // Древние литературы Ближнего Востока и мир ТаНаХа (Ветхого Завета). – Минск: Экономпресс, 1998. – С.165-384.

 9. Современный словарь-справочник по литературе. – М.: Олимп: Издательство АСТ, 1999. – 704 с.

 10. Сорокин А. Введение в Священное Писание Ветхого Завета. – К.: Пролог, 2003. – 474 с.

 11. Штайнзальц А. Библейские образы. – М.: Шамир, 1995. – 224 с.

1 Койне (ή κοινή διάλεκτος) – грецька мова доби еллінізму, яка виникла на ґрунті класичної давньогрецької мови.

2 Ці питання аналізувалися автором у статті "Література Премудрості: Старий Завіт і давньосхідні літератури" // Мова і культура. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2004. – Вип.7. – Т.VII. Ч.І. Художня література в контексті культури. – С.86–91.

3 Біблійні тексти цитуються за найбільш автентичним на сьогодні україномовним перекладом, здійсненим чином братів-василіян у м.Римі (під орудою о. І.Хоменка) [Святе Письмо Старого й Нового Завіту. – Рим, 1990]. У дужках подається загальноприйнята скорочена українська назва біблійної книги, потім її розділ, а після двокрапки – номер вірша.

4 ТаНаХ – ініціальна абревіатура, утворена від назв трьох частин, на які поділявся юдейський текст: Тора (Закон), Невиїм (Пророки) і Ктувим (Писання).

5 Ім'я Естера має перське походження: це сирійсько-аравійська модифікація слова "satarah" , що означає "зірка"; справжнє ім'я героїні було Гадасса – "мирта" (миртове дерево).


 
 

Цікаве

Загрузка...