WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Трагічна амбівалентність героя у новелі ладіслава фукса “Пан теодор мундшток” - Реферат

Трагічна амбівалентність героя у новелі ладіслава фукса “Пан теодор мундшток” - Реферат

Таку ж паралель ми можемо провести, коли Теодор працює з ломом, марширує вдома до нестерпного болю в ногах, вибиває собі зуби. Варто зауважити, що саме валізу нами було вибрано недаремно. Важку переповнену валізу сусід Теодора не зміг дотягнути до вагона. Це найбільше вражає Теодора і стає поштовхом до систематичних тренувань з валізою перед дзеркалом. Мундшток навантажує валізу так, щоб аж тріщали ремені, та згодом Теодор від неї відмовиться (точніше від речей, які він хотів покласти у валізу). Цим автор показує стрімку еволюцію екзистенційного героя. Теодорові вже не потрібні речі, які поєднували його з повсякденним життям, тим самим він позбавляється залежності від речей. Адже на думку екзистенціаліста Гайдеґґера: "згадуючи, значить думаючи про річ як річ, ми виявляємо здатність до неї прислухатися. Тоді ми – у строгому розумінні слова – послушні їй. Ми залишаємо поза собою претензію на будь-яку безумовну відстороненість від речей" [4, 325]. Як бачимо, Теодор стає вже настільки сильною особистістю, що здатний не залежати від речей.

Поетика та естетика екзистенціалізму найбільшою мірою відповідала розкриттю антигуманного становища індивіда в умовах тоталітарної держави. Завдяки цьому доля окремої людини і доля окремої нації постає як блукання самітника лабіринтами чужого світу. І лише тоді, коли відчуття рабства стає вкрай загостреним, а усвідомлення його невідворотності трагічним, тоді це стає виходом у свободу. Чеський літературний критик Богуміл Свозіл назвав твір Ладіслава Фукса фантасмагоричним карнавалом, де немає нічого окрім смерті: "...все розпадається і знову складається в абсурдну подобу реальності, де зникає ціна і сенс людського життя" [7, 12].

Перехід до нового стану екзистенції, визначається ще й у тому, що Теодор починає впевнено усвідомлювати себе месією. "Через його посередництво могли б бути врятовані люди" [6, 57]. Новий екзистенціальний етап світогляду героя, сутність якого Фукс прагне розкрити, характеризуючи внутрішні переживання, пов'язаний з ідеєю злиття з вічним Богом. Ось тут Теодор проходить етап перетворення у справжню людину. Ніколо Аббаньяно зазаначає: "людина... повинна зводити рахунки з буттям (самого себе, світу, інших людей), повинна шукати і реалізовувати його, беручи на себе відповідальність та ризик вибору. Людина навіть починає фантазувати, що могла б бути Богом" [1, 40]. Прагнення побачити себе месією – ніщо інше, як намагання заплющити очі на самотню безвихідь чи замаскувати її якимось чином.

Згодом Теодор починає сумніватися у тому, чи справді його вибрано месією і чи взагалі існує Бог, якщо він дозволяє такі знущання у світі. Герой мислить екзистенційно (мислити – означає заново дивитися, керувати своєю свідомістю, оцінювати тверезо ситуації). Адже саме екзистенціалісти стурбовані відсутністю Бога в людській свідомості, оскільки разом із зникненням Бога зникає можливість знайти будь-які цінності в розумному бутті. З іншого боку, якщо Бога немає, ми не маємо перед собою жодних моральних настанов, які б могли виправдати наші вчинки. На думку Сартра, "таким чином, ні перед собою ні за собою – в світловому царстві цінностей – ми не маємо ні виправдань, ні вибачень. Ми одинокі і нам немає прощення. Це і є те, що я виражаю словами: людина приречена бути вільною" [4, 328]. Отже за екзистенційними вимірами, Теодор проходить шлях до свободи вибору: починає мислити і аналізувати усі знаки, які, на його думку, послані саме йому зверху. За Сартром, "людина сама розшифровує знамення, при цьому так, як їй захочеться" [4, 328]. Теодор розшифровує своє рішення боротися за життя як всевишнє знамення, хоча насправді цей вчинок є нічим йншим як абсурд.

Не менш важливою для розкриття роману "Пан Теодор Мундшток" є насиченість твору відповідними символами. Символ перебуває у стихії всезагального і тому розкриття його значення залежить від суб'єктивного сприйняття. З допомоги символів передається лише загальна характеристика руху; буквальне трактування символів призводить до спрощення прихованого плану творів.


 
 

Цікаве

Загрузка...