WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Герой пригодницького роману у “Тигроловах” Івана Багряного - Реферат

Герой пригодницького роману у “Тигроловах” Івана Багряного - Реферат

Кожний член родини Сірків є особистістю абсолютно природною, такою, що живе у злагоді з собою та з найближчими людьми. Та природа, в якій їм випадає жити, при всій своїй екзотичності є настільки жорстокою, що людина, яка залишається з нею сам на сам, змушена боротись за своє виживання. І в цій боротьбі Сірки відчувають себе – десь на рівні підсвідомості – переможцями. Вимушено поселившись у непрохідних пущах Сіхоте-Аліня,Сірки – з діда-прадіда нащадки хліборобів – стали прекрасними мисливцями. Є щось символічне у назві "тигролови", що стосується родини Сірків. Тигр – один з наймогутніших і найнебезпечніших звірів, які тільки є в природі. Здобути його живцем – найвище мисливське мистецтво. Думається, що Багряний змінив назву твору зі "Звіроловів" на "Тигроловів" власне з метою підкреслити фізичну та моральну силу Сірків, їх здатність перемагати найважчі обставини. І саме тому у творі стільки описів полювань, погонь за тваринами, що, до речі, також є однією з рис пригодницького роману.

Родинне життя Сірків навдивовижу гармонійне – в сім'ї існує атмосфера повної взаємоповаги і взаєморозуміння між її членами. Батько – Денис Сірко – глава сім'ї, основний працівник. Ще фізично сильний, кремезний, щоправда, з уже дещо уповільненою, та все ж іще не втраченою мисливською реакцією. Мати у родині Сірків є, у повному розумінні цього вислову, справжньою берегинею сімейного вогнища. Вона багато в чому визначає ту атмосферу добра, злагоди, взаємоповаги, що існує в родині Сірків. Гриць Сірко (Сірченко) активно переймає величезний життєвий – практичний і моральний – досвід своїх батьків. І нарешті – Наталка як центральний, поряд із Григорієм Многогрішним, образ роману. Любовна лінія введена як обов'язковий елемент пригодницького жанру. Наталка є настільки яскравою особистістю, що завдяки їй "Тигролови" сприймаються як твір, сповнений світлої емоційної тональності. Образ виписаний письменником дуже ретельно. Відчувається, що письменник милується нею і нас, читачів, привертає до цього ж.

Наталка – на диво багатогранна особистість. У неї вроджена і яскраво виявлена жіночність. Ключ до розуміння її характеру, здається, треба шукати в досить рідкісному поєднанні її жіночності з тими якостями, які вона набула, поділяючи разом з батьком та братами усі труднощі мисливського життя. То було все-таки життя на виживання, воно потребувало фізичного та морального гарту, завойовницького, наступального характеру. І таке життя впливало на формування Наталки як особистості. Треба тільки взяти до уваги, що її батько і брати оберігали Наталку, брали на себе головні труднощі тайгового мисливського життя. Саме це та ще постійне спілкування з матір'ю, у якої вона була за добру помічницю, і дозволило їй не огрубіти, не втратити свою жіночу сутність, а, навпаки, посилити її, надавши їй якогось особливого, дуже привабливого відтінку [9].

Для глибшого розкриття образу Наталки письменник знайшов ефективний прийом –часто дає змогу читачеві дивитись на дівчину очима Григорія. Останній поступово відкриває для себе Наталку як особистість. Разом з ним і читач починає повніше розуміти героїню твору. Ось перше враження Григорія від неї: "Якесь дивне поєднання надзвичайної дівочої краси і суворості. Гнучка, як пантера, і така ж метка, мабуть, а строга, як царівна" [2, 61]. Під час цієї розмови Григорій багато чого дізнався про Наталку, про родину Сірків, про їх спосіб життя. Помітив, що вона гордиться старовинним прізвищем, своєю приналежністю до давнього роду [2, 62]. Таким чином, вважає Г. Клочек, уже на початку роману у нашій уяві постає досить цілісний образ Наталки. Письменник виразно окреслив його загальні контури. Надалі він покаже Наталку в подіях, у різних обставинах, тобто покаже її в життєвій конкретиці – і тоді загальні контури наповняться живими напівтонами.

Як уже зазначалося вище, образна система твору І. Багряного формується згідно із законами пригодницької літератури. Персонажі в романі групуються навколо головного героя –Григорія Многогрішного, який є типовим героєм пригодницького твору, нащадком козака Дем'яна Многогрішного, і тому лицарство в нього в крові. Риси характеру Григорія розкриваються через протидію з лиходієм – Медвиним – антагоністом образу Многогрішного, через стосунки з Наталкою (при цьому любовна лінія розвивається на фоні низки пригод).

Проаналізувавши роман "Тигролови", ми з'ясували, що в ньому наявні такі елементи пригодницького твору: ідеальний романтичний головний герой, любовна лінія, персонаж-антагоніст, пригоди, динамічний розвиток сюжету, елементи фантастичного, казкового тощо. Отже, можемо підсумувати: "Тигролови" є справжнім пригодницьким твором. Головні героїроману – люди сильної волі, змушені обставинами все життя боротися за своє існування, отож і перемога їх у фіналі є цілком закономірною. Напружена, захоплююча інтрига поєднується у творі з розлогими ліричними відступами, мальовничими пейзажами Далекого Сходу, котрі переходять у ліричні роздуми героя. Читача зацікавлюють інформативно насичені описи звичаїв далекосхідних українців-звіроловів, детальні розповіді про умови життя та особливості полювання в нетрях приамурської тайги. Образна система роману охоплює широкі кола населення тогочасного СРСР. Тут ми бачимо політв'язнів та злочинців, поселенців з України та корінних мешканців Сибіру, представників влади та шукачів пригод. Поруч з образами людей представлені яскраво зображені образи тварин (ізюбрів, тигрів, кішок, собак), які допомагають увиразнити характери головних героїв через зіставлення тих чи інших суттєвих рис поведінки тварин та людської вдачі.

На нашу думку, пригодницький елемент у романі "Тигролови", хоча й є досить суттєвим, але використовується автором для кращого розкриття головного задуму твору, як і у В. Винниченка в його не менш відомих "Покладах золота". Водночас пригодницький характер роману І. Багряного дозволяє сприймати надзвичайно серйозні проблеми, що вирішуються у творі, через легкий і динамічний сюжет. Завдяки цьому твір користується популярністю й у сучасного читача.

Література

 1. Бернадська Н.І. Український роман: теоретичні проблеми і жанрова еволюція: Монографія. –К.: Академвидав, 2004. – 368 с.

 2. Багряний І. Тигролови; Морітурі. – К.: Наукова думка, 2001. – 368 с.

 3. Балаклицький М. "Нова релігійність" Івана Багряного: Монографія. – К.: Смолоскип, 2005. – 167 с.

 4. Балаклицький М. "Тигролови" Івана Багряного: хроніка народження героя // Від Бароко допостмодерну. – Харків, 2002. – С. 25-30.

 5. Білецький О.І. Міжнародне значення української літератури // Літературна газета. – 1946, 28 березня. – С. 8.

 6. Введение в литературоведение Литературное произведение: Основные понятия и термины: Учеб. пособие / Под ред. Л.В.Чернец. – М.: Высш. шк.: Академия, 1999. – 556 с.

 7. Войчишин Ю. Іван Багряний: Літературно-бібліографічна студія. Серія: Література, ч.10. – Вінніпег; Оттава: Українська Вільна Академія Наук, 1968. – 87 с.

 8. Галич О., Назарець В., Васильєв Є. Теорія літератури: Підручник / За ред. О. Галича. – К.: Либідь, 2001. – 488 с.

 9. Клочек Г.Д. Романи І.Багряного "Тигролови" і "Сад Гетсиманський": Навчальний посібник. – Кіровоград: Степова Еллада, 1998. – 77 с.

 10. Кожинов В.В. Происхождение романа: теоретико-исторический очерк. – М.: Советский писатель, 1963. –440 с.

 11. Лотман Ю.М. Массовая литература как историко-культурная проблема // Лотман Ю.М. Избранные статьи. В 3-х тт. – Т.3. – Таллин, 1992. – 468 с.

 12. Михайлов А.Д. Французский рыцарский роман и вопросы типологии жанра в средневековойлитературе. – М., 1976. – 351 с.
 13. Мошенская Л.О. Жанры приключенческой литературы. Генезис и поэтика: Автореф. дис.... канд. филол. наук: 10.01.08. – М., 1983. – 24 с.

 14. Світло українського романтизму: Інтерв'ю з доктором філологічних наук, професором Т.В. Бовсунівською // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2002. – №2 –С. 8-9.
 15. Сподарець М.П. Іван Багряний – письменник і громадянин. – Харків, 1996. – 104 с.
 16. Ткаченко А.О. Мистецтво слова: Вступ до літературознавства: Підручник для студентів гуманітарних спеціальностей вищих навчальних закладів. – 2-е вид., виправлене і доповнене. – К.: ВПЦ "Київський університет", 2003. – 448 с.
 17. Шугай О. Іван Багряний, або Через терни Гетсиманського саду. – К.: Рада, 1996. – 482 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...