WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Письменники-миколаївці в Україні і діаспорі - Реферат

Письменники-миколаївці в Україні і діаспорі - Реферат

Отож, насамкінець наводимо короткі довідки про тих професійних літераторів, членів Національної Спілки письменників України, які на грудень 2004 р. жили і працювали на Миколаївщині. Це 16 письменників, називаємо їх за алфавітом.

Наталія Білецька народилася 24.12.1981 р. у Миколаєві. Закінчила Миколаївський університет ім. Василя Сухомлинського, нині вчиться тут в аспірантурі. Українська поетеса. Студенткою стала переможцем Міжнародного конкурсу молодих українських літераторів "Гранослов-2002". Автор першої поетичної збірки "З літопису лиманської зорі".

Михайло Божаткін народився 11.11.1920 р. в с. Дубровці Калінінської області, в Росії. Учасник Великої Вітчизняної війни. Закінчив Миколаївський педагогічний інститут, працював журналістом. Прозаїк, пише російською мовою. Автор багатьох повістей, оповідань та нарисів, кількох романів, тематика яких стосується подій війни та сучасності, історії краю.

Валерій Бойченко народився 03.05.1941 р. в с.Снігурівці (нині — місто) на Миколаївщині. Закінчив факультет іноземних мов Львівського університету, викладав англійську мову. Український поет, перекладач, публіцист, краєзнавець. Автор 12 збірок поезій, двох збірок перекладів англійської поезії для дітей, повісті В.Джемса "Димок" та роману Р.Л.Стівенсона "Корабельна катастрофа". Лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. Павла Тичини (2003) та культурологічної премії ім. Миколи Аркаса (1997). Почесний член "Просвіти".

Альберт Вербець народився 18.03.1943 р. в с. Салтиково Пензенської області, в Росії. Закінчив Ростовське-на-Дону училище мистецтв та Вищі літературні курси при Літінституті в Москві. Працював у театрах Вологди, Рязані, Мурманська. Нині — актор Миколаївського російського театру. Драматург, пише російською мовою. П'єси поставлені на сценах багатьох театрів, відзначалися на літературних конкурсах.

Катерина Голубкова народилася 05.11.1946 р. в селищі Пам'яті 13 борців Красноярського краю, в Росії. Закінчила психологічний факультет Ленінградського університету. Займалася проблемами профорієнтації, була заступником головного редактора обласного телебачення, зараз — працівник центру "Наваль-Експерт", веде дитячу літстудію. Поетеса, пише російською мовою. Видала кілька збірок поезій, друкувалася у багатьох журналах.

Світлана Іщенко народилася 30.07.1969 р. в Миколаєві. Закінчила Миколаївське училище культури, Київський інститут культури. Працювала актрисою Миколаївського академічного українського театру. Українська поетеса. Автор кількох збірок поезій, драматичної поеми, пісенних текстів. Зараз живе у Канаді.

Вячеслав Качурін народився 20.01.1942 р. в с. Бик Саратовської області, в Росії. Закінчив Миколаївський педагогічний інститут. Працював учителем та директором вечірньої школи на китобійній флотилії "Радянська Україна". Поет, пише російською мовою. Автор багатьох поетичних збірок, у тому числі для дітей. Виконавець авторських пісень.

Дмитро Кремінь народився 21.08.1953 р. в с. Суха Іршавського району на Закарпатті, закінчив Ужгородський університет, працював учителем у Казанці, згодом — журналістом. Зараз — заступник головного редактора газети "Рідне Прибужжя", професор Миколаївської філії Київського Національного університету культури і мистецтв. Український поет, публіцист, перекладач. Автор 10 поетичних збірок, багатьох публікацій у пресі, текстів для естрадних пісень. Лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, літературної премії ім. Василя Чумака, культурологічної премії ім. Миколи Аркаса.

Анатолій Маляров народився 21.04.1933 р. в селищі ім. Т.Шевченка на Одещині. Закінчив Київський театральний інститут. Працював головним режисером у театрі та на обласному телебаченні. Прозаїк, драматург, сценарист. Пише українською та російською мовами. Видав 8 книг прози. П'єси двічі відзначені на республіканських літературних конкурсах, поставлені в театрах і на телебаченні.

Лариса Матвєєва народилася 09.05.1969 р. в Миколаєві. Закінчила Миколаївський педагогічний інститут. Працювала у школі, в управлінні освіти, нині — начальник бюро комп'ютерних мереж заводу ім. 61 комунара. Поетеса, прозаїк, пише російською мовою. Автор трьох поетичних збірок, драматичної поеми та повісті. За тексти пісень відзначена дипломами двох фестивалів.

Олена Поманська народилася 17.09.1952 р. у м. Чарджоу (Туркменистан). Закінчила Одеський університет. Працювала перекладачем в амбасаді СРСР у Сомалі, на лайнерах Чорноморського пароплавства, викладачем у вищих та середніх навчальних закладах. Український перекладач прози з італійської та англійської мов (твори І.Кальвіно, Л.Піранделло, Л.Мастронарді, О.Гекслі, С.Кінга, Р.Даля, Г.Е.Бейтса). З 1984 р. — постійний автор журналу "Всесвіт".

Володимир Пучков народився 15.07.1950 р. в м. Слов'янську Донецької області. Закінчив Миколаївський педагогічний інститут. Працював журналістом, нині — головний редактор газети "Вечерний Николаев". Поет, перекладач, пише російською мовою. Автор кількох поетичних збірок, перекладає українських поетів.

Анатолій Харланович народився 12.06.1936 р. в с. Кременівці Веселинівського району на Миколаївщині. Закінчив Одеський університет. Працював юристом, нині — викладач Вознесенського коледжу Миколаївського аграрного університету. Український поет, автор кількох збірок поезій. Лауреат культурологічної премії ім. Миколи Аркаса. Живе у Вознесенську.

Людмила Чижова народилася 22.08.1939 р. в с. Піщаний Брід на Кіровоградщині. Закінчила Київський інститут культури. Працювала директором сільських будинків культури, займалася організацією художньої творчості краю в Будинку самодіяльності профспілок та Будинку художньої творчості народної освіти. Українська поетеса. Автор багатьох поетичних збірок, книжок поезій для дітей. Лауреат культурологічної премії ім. Миколи Аркаса.

Вікторія Чорноброва народилася 22.02.1970 р. в селі Романовій Балці Первомайського району на Миколаївщині, де й живе. Навчалася заочно у Московському народному університеті мистецтв. Працює у школі. Українська поетеса. Автор трьох поетичних збірок. Лауреат літературної премії ім. Богдана-Ігоря Антонича. Переможець Міжнародного конкурсу молодих українських літераторів "Гранослов".

Еміль Январьов народився 30.01.1931 р. в Миколаєві. Закінчив Миколаївський педагогічний інститут та Літінститут у Москві. Працював учителем у вечірній школі. Поет, прозаїк, публіцист, пише російською мовою. Автор багатьох поетичних збірок. Лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. М.Ушакова, обласної премії ім. Олексія Гмирьова. Почесний громадянин м. Миколаєва.

Отже, як бачимо, друга половина XX століття добре таки, кажучи словами Павла Тичини, "хлюпнула свіжі лави" з нашого краю до письменницької когорти. При цьому, звертаю увагу читача, у цьому огляді за останнє півстоліття згадані лише ті літератори, які були прийняті до Спілки письменників України (тепер — Національна Спілка письменників України). Звісно, членство в цій творчій організації зовсім не означає остаточної оцінки творчого доробку літератора — на це й існує Його Величність Час, хоч і він, бува, помиляється, й тоді суспільство видобуває із забуття творчі скарби. Та все ж — це певний критерій рівня професійності літератора.

Якщо говорити про поетів, то певне уявлення про розмаїття нашого поетичного саду дає антологія "Миколаївський оберіг" (упорядники — В.Бойченко, В.Качурін, Д.Кремінь). Вона вийшла 2004 р. до 30-річчя Миколаївської організації Національної Спілки письменників України, але представляє поетів-земляків як зрілого віку, так і тих молодих авторів, які вже подають надії на спроможність професійної творчості.

Отже, літературна історія нашого краю заповнює нові сторінки. Полон Слова — він і солодкий, і каторжний. Не всі витримують випробування ним. Але бажаючих піти шляхом творчості не бракує. І навіть проблеми розвитку суспільства не зупинять творчого процесу. Тож нові імена будуть неминуче.

Література

1. Аркас-молодший М. З родинної хроніки. Поезії. Дума про похід... / Упор. та автор передмови Ульяновський В. — Миколаїв, 1993.

2. Бойченко В. Материк Спиридона Черкасенка // Щотижня. — 2000. — 8 черв.

3. Бойченко В. Мати шкіл українських // Краєзнавчий альманах. До 150-річчя з дня народження М.М.Аркаса. — Миколаїв: Атол, 2003.

4. Жадько В. Грек із душею українця: Роман-пошук. — К., 2003.

5. Ковалева О., Чистов В. Очерки культуры Южного Прибужья: Литература и театр. — Николаев: Тетра, 2001.

6. Крижанівський С. Спогад і сповідь з ХХ століття. — К.: Стилос, 2002.

7. Літературна Миколаївщина в особах: Бібліографічний покажчик / За ред. Бойченка В.П.; Склад. Полівода Н.А. — Миколаїв: Ганна Гінкул, 2001.

8. Миколаївщина: Літопис історичних подій. — Херсон: Олді-плюс, 2002.

9. Шкварець В. Ілля Борщак: життя, діяльність, творчість. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2002.

10. Шкварець В. Микола Миколайович Аркас: життя, творчість, діяльність. — Миколаїв–Одеса: Тетра, 2002.

11. Шкварець В., Мельник М. Історія рідного краю. Миколаївщина: Навч. посіб. — 2-е вид. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили; Одеса: ТОВ ВіД, 2003.


 
 

Цікаве

Загрузка...