WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні - Реферат

Радянський режим проти українського національно-визвольного руху в західній Україні - Реферат

Для придушення повстанського руху більшовики проводили великі облави силами бійців НКВС та ЧА. Тільки за лютий — початок березня 1944 року було проведено 52 такі операції'14.У лютому 1945 року відбувся відомий в історії УПА бій із приблизно 3 тисячами бійців НКВС,котрі заблокували одночасно 70 сіл в околицях міста Броди. Проводилися також малі облави — силами районних НКВС.

Більшовиками були створені так звані групи спеціального призначення НКВСта НКДБ (із 1946 року - МВСі МДБ),що діяли у 1944—1953 роках під виглядом повстанців, тероризуючи цивільне населення. 10 січня 1945 року Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову "Про посилення боротьби з українське-німецькими націоналістами в Західній Україні".У ній,зокрема,була визначена необхідність "підсилити боротьбу з українсько-німецькими націоналістами з тим, щоби використати зимовий період для остаточного розгрому і ліквідації банд і підпілля"15. Крім розпоряджень щодо організації пропаганди,агентури,збройної боротьби, постанова зобов'язувала "наркома внутрішніх справ УРСР тов. Рясного й начальників облуправлінь НВКСдо 15 лютого провести в сільській місцевості західних областей УРСР облік жителів у віці від 15 років і вище"16.Отже,всі,хто опинявся поза списками, автоматично зараховувалися до "націоналістів". Крім цього, ЦК ухвалив рішення "створити винищувальні батальйони з місцевого населення в кожному райцентрі...і в великих селах"; ядро цих батальйонів повинно було складатися "з партизанів і інших осіб, що мають досвід боротьби з бандитизмом"17. Передбачалося також створити в кожному населеному пункті групи сприяння винищувальним батальйонам. За даними, посланими М.Хрущовим Й.Сталіну, до лютого 1945 року в таких батальйонах було до 50 тисяч бійців18.

Щоб змусити представників місцевих органів радянської й партійної влади активніше боротися з українськими націоналістами, а також для збору інформації, 22 січня 1945 року в Політбю-ро ЦК КП(б)У була прийнята постанова "Про встановлення щомісячної звітності обкомів КП(б)У Західних областей України про хід боротьби з бандитизмом"19. Незабаром спеціальною постановою від 26 лютого 1945 року був встановлений термін остаточної ліквідації банд — 15 березня 1945 року20. Проте результати боротьби кінця 1944 — початку 1945 років виявилися незадовільними. Отже, постанову не було виконано. Авторитету більшовицького режиму був завданий тяжкий удар. Офіційна влада, відмовляючись визнавати справжні масштаби руху опору, стала говорити про націоналістів, винятково з приставкою "залишки",водночас упровдовж більш як річної боротьби вона виявилася неспроможною ці "залишки" придушити. Не допомогли ні акції залякування з привселюдним повішенням "бандитів", ні виїзди вищого керівництва УРСР у Західну України, ні наради, що регулярно проводив сам М.Хрущов із секрета-рями обкомів і райкомів КП(б)У та начальниками обласних!районнихуправлінь НКВС та НКДБ. На одній із таких нарад, що відбулася 15 травня 1945 року у Львові,М.Хрущов докладно визначив схему організації боротьби з українським опором. Особливу увагу приділив розширенню й удосконаленню агентурної мережі та "очищенню від підозрілих людей" населення, органів влади й державних установ. Для більшої ефективности він вважав за необхідне "якнайбільше розосередити наші війська по населених пунктах, створити рухливі частини,що могли б швидше переслідувати виявлених бандитів"21.Якщо раніше боротьбу вели гарнізони й районні сили НКВС на території своєї юрисдикції, то відтепер "прикріплений до банди" підрозділ був зобов'язаний переслідувати її незалежно від району чи області аж до остаточного розгрому. Державний кордон СРСР перешкодою не вважався. Часто війська НКВС та НКДБ проводили операції проти УПА на території Польщі, використовуючи як допоміжні війська й міліцію цієї країни.

Після провалу однієї з операцій Народний комісар внутрішніх справ УРСР наказом від 20 травня 1945 року встановлює остаточний термін добровільної явки учасників банд — 20 липня 22 (всього за 1945—1949 роки було оголошено чотири подібних "остаточних" терміни), а 24 липня Політбюро ЦК КП(б)У приймає постанову "Про ліквідацію залишків банд українсько-німецьких націоналістів у Західних областях УРСР" із докладними вказівками про організацію боротьби.Зокрема,було наказано: "До 1 серпня розробити по кожному району й області конкретні плани повної ліквідації кожної бандитської групи окремо; начальникам обласних управлінь НКВС, командуючим прикордонних і внутрішніх військ НКВС створити спеціальні військові групи, на чолі яких поставити кращих командирів і політ-працівників. Перед кожною такою групою поставити конкретну задачу переслідувати банду ...[і] не пізніше 1 серпня представити ЦК КП(б)У плани ліквідації... Обкоми КП(б)У через кожні два тижні зобов'язані повідомляти ЦК КП(б)У про результати операцій по кожній банді окремо... Розширити мережу нашої агентури. ... Встановити у кожному гарнізоні район несення патрульної служби...Виявляти бандитів і їх посібників... на зборах у населених пунктах або індивідуально попередити підозрюваних у допомозі бандам (куркулів, торговців та ін.),що якщо в цьому населеному пункті відбудеться якесь злодіяння, то вони будуть негайно заарештовані і засуджені,а їхні сім'ї будуть вислані; роз'яснити на зборах селян про причини таких репресій... систематично проводити мітинги і збори, бесіди і читки, на яких роз'ясняти політичні і господарські задачі, що постали перед нашою країною... виділ йти на всіх підприємствах і в селах агітаторів...,щоб агітатори систематично проводили читку газет..."23.

З закінченням другої світової війни радянська влада одержала можливість кинути на придушення руху опору значно більші сили.Зокрема,були використані деякі частини ЧА, що поверталися після розгрому Німеччини. Ситуація,яка склалася у Західній У країні, погрожувала зірвати намічені на початок 1946 року вибори у Верховну Раду СРСР,що стало б для імперії неприпустимо скандальним прецедентом. Все це ознаменувало початок другого етапу наступу на ОУН—УПА.

Уже 27 листопада 1945 року вийшла чергова секретна постанова ЦК КП(б)У "Про додаткові заходи боротьби з українське-німецькими націоналістами в західних областях УРСР",яка, зокрема, наказувала: "Для дезорієнтації [для захисту агентури] застосовувати практику виклику працівниками органів НКВСта НКДБ для бесіди великої кількості жителів,... штучно створювати умови для виклику нападу бандитів. Протягом місяця грудня зробити ретельне очищення від бандитського елементу населених пунктів, що прилягають до промислових об'єктів і міст у радіусі не менше 15 кілометрів, а також до залізничних і автомобільних доріг не менше як у 10 кілометровій зоні"24. Зі свого боку, Організація українських націоналістів дійсно поставила мету зірвати проведення радянських виборів. Восени 1945 року УПА провела декілька пропагандистських рейдів по території України, в ході яких організовувалися мітинги, роздавалася пропагандистська література антирадянського штибу тощо. Природно, не обійшлося без збройних сутичок із більшовиками, особливо 10 лютого 1946 року — в день виборів, яких, проте, зірвати не вдалося. Радянське керівництво належно підготувалося до проведення виборів, сконцетрувавши в регіоні значні військові сили. В січні 1946 року рішенням Кремля населені пункти Житомирської, Кам'янець-Подільсокї, Тернопіль-ської,Дрогобицької й Закарпатської областей були блоковані військами Прикарпатського і Львівського військових округів, Українського й Закарпатського прикордонних округів та Українського округу внутрішніх військ НКВС.У кожному селі були розміщені військові гарнізони від 25 до 100 осіб і введено "особливий стан". Мешканцям було заборонено виходити з будинків у темний час,усіх,хто порушував наказ,заарешто-вували або розстрілювали на місці. Поставивши собі за мету забезпечити стовідсоткову явку на виборчі пункти, влада влаштовувала місцевому населенню справжній терор, який згодом викликав протести навіть у прокуратурі УРСР.


 
 

Цікаве

Загрузка...