WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Cковорода Григорій Савич - Реферат

Cковорода Григорій Савич - Реферат

З творчої спадщини Григорія Сковороди залишились збірка ліричних поезій "Сад божественних пісень", книга "Байки харківські", філософські трактати й притчі. Особливість творів Сковороди полягає в тому, що в ліричних поезіях він філософ, а у філософських працях — лірик.

Ліричний герой збірки "Сад божественних пісень" — у пошуках правди, добра, щастя. Він, як і автор, великий народолюбець, гуманіст, кличе до єднання людини з природою. Найкращим поетичним твором вважається вірш "Всякому місту — звичай і права", в якому Сковорода окремо виділив усіх тих, хто потребує засудження: здирники, бюрократи, пияки, розпусники, підлабузники, ледарі, пани, купці, лихварі, чиновники та юристи, які зловживають своїм становищем. На противагу всім їм герой твору думає не про маєтки й чини, а про те, щоб жити мудро, не заплямити совісті, бо тільки така людина може не боятися смерті:

Знаю, що смерть як коса замашна.

Навіть царя не обійде вона.

Байдуже смерті, мужик то чи цар,

Все пожере, як солому пожар.

Хто ж бо зневажить страшну її сталь?

Той, в кого совість, як чистий кришталь.

Але Григорій Сковорода — не лише талановитий поет-лірик, а й видатний байкар. Він створив 30 прозових байок, оцінених Іваном Франком як у "десять разів глибші і краще розказані, ніж Саадієві (Сааді — великий перський поет), написані гарною, подекуди граціозною мовою". Відтворити істину й висловити критичне ставлення до суспільних явищ — таке, на думку Сковороди, .завдання й призначення байки. Тому деякі його твори гостро сатиричні, наприклад "Олениця та Кабан". Олениця назвала Кабана просто кабаном, не відаючи, що той одержав титул барона. Кабан образився. Вибачаючись, Олениця говорить: "Ми, прості, судимо не за одягом та словами, а за справами". А діла Кабана і після одержання дворянського титулу такі ж огидні, якими були й раніше: він риє землю і ламає пліт, тільки тепер це ще нестерпніше, бо Кабан нібито звеличився над іншими звірами.

Значна частина байок присвячена темі "сродної праці". Кожна людина, на думку Сковороди, наділена певним даром. Треба вчитись розпізнати його. Дехто, знехтувавши природними задатками, вибирає для себе прибутковий фах, але цим шкодить собі й суспільству. "Не змагай до того, що не дано від природи",— повчав він. Саме ця думка покладена в основу байки "Бджола і Шершень". Бджоли збирають мед, тому що "для цього народжені", для них сам процес збирання меду "незрівнянно більша радість від споживання його". Цього Шершень збагнути не може. Як і слід, наприкінці байки алегорія розкривається: "Бджола — се символ мудрої людини, яка у природженому ділі трудиться. Шершень — се образ людей, котрі живуть крадіжкою чужого" і проводять в розкошах паразитичне життя. Мораль байки проста: праця повинна стати для людини природною потребою, "найсолодшою поживою". Тільки тоді життя матиме зміст і красу. А паразитів на зразок Шершня в суспільстві не повинно бути. У праці людина відчуває радість буття, а в безділлі деградує. Байка "Бджола і Шершень" стала популярною за життя байкаря, бо її мораль відображала погляди народу й була спрямована проти суспільства, в якому пани-нероби споживали результати праці мільйонів робітників.

Зображення Григорія Сковороди на банкноті номіналом 500 гривень

У байках Сковороди відчувається вплив його попередників у цьому жанрі, від Езопа до Лессінга, але головне джерело його байок — українська народна казка. І ще одна особливість байок Григорія Сковороди: мораль, яку він називає "силою", є'в кілька разів більшою, ніж основна частина байки.

Спадщина композитора, поета, байкаря і філософа Григорія Савича Сковороди є дорогим надбанням української національної і світової культури. Тому широко відзначаються ювілеї мандрівного філософа, його іменем названо вулиці, школи, заклади освіти та культури, село Іванівна перейменовано на Сковородинівку, там відкрито меморіальний музей, у багатьох містах споруджено оригінальні пам'ятники на його честь, про нього написано чимало книжок і статей (поеми П. Куліша "Грицько Сковорода" і П. Тичини "Сковорода", повість Т. Шевченка "Близнецы", поезії А. Малишка, М. Вінграновського, І. Драча та інших). На кіностудії ім. О. Довженка знято художній фільм "Григорій Сковорода".

ОСНОВНІ ТВОРИ:

Поетична книжка "Сад божественних пісень", збірка морально-повчальних притч "Байки харківські", філософські трактати "Вбогий Жайворонок", "Вдячний Еродій".

Джерела

Ресурси інтернету

 • Григорій Сковорода. Повне зібрання творів у двох томах

 • В. Шинкарук, І. Іваньо. Григорій Сковорода

 • Поезії. Діалоги

 • Юрій Андрухович. Перед часом і вічністю

 • Сад Божественних пісень

 • De libertate

Література

 • Літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди в Переяславі-Хмельницькому. – К.: Мистецтво, 1981. – 64с. (укр., рос.,англ., нім. мовами).

 • Меморіальний музей Г. С. Сковороди: Переяслав-Хмельницький державний історико-культурний заповідник. – К.: Реклама,1980. – 20с.

 • Ніженець А. Г. С. Сковорода. Заповідні місця на Харківщині. – Вид-во Харків, університету, 1962. – 42 с.

 • Ніженець А. Г. С. Сковорода. Заповідні місця на Харківщині. – X.: Прапор, 1969. – 61 с. (укр. та англ. мовами).

 • Ніженець А. , Стогній І. Григорій Сковорода: Пам'ятні місця на Україні. – К.: Наук, думка, 1984. – 94 с.

 • Українська Мала Енциклопедія", проф. Євген Онацький


 
 

Цікаве

Загрузка...