WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Григорій Ващенко: система дошкільної освіти - Реферат

Григорій Ващенко: система дошкільної освіти - Реферат

органічною часткою її особистості, органічно зв'язують її з оточенням, у якому вона живе, виховують любов до нього - спочатку сти-хійну, а потім і свідому".
Педагог-гуманіст зазначає, що авторитарними методами впливу не можна забезпечити жодної складової частини виховання: "Не заторкнувши живих струн душі, самими лише холодним нотаціями, зокрема зовнішньою дисципліною, не можна зробити виховання моральним, а тим паче прищепити дитині естетичний смак".
Головне ж - авторитарним способом не можна виховати в малого цілеспрямованих рис характеру - ініціативності, самостійності, наполегливості. Особливо це стосується дітей дошкільного віку, яким притаманні емоційність, вразливість, наслідуваність.
Серед найбільш важливих рис характеру, які необхідно формувати в дітей, Г.Ващенко називає життєрадісність і бадьорість. Джерелом розвитку цих якостей він вважає насамперед спілкування з людьми, з природою, ознайомлення з мистецтвом, власну творчість дитини у грі, а також заняття фізкультурою.
З бадьорістю та оптимізмом тісно пов'язані мужність та сміливість, необхідні кожній людині: "Вдумливі міркування і факти з історії доводять, що виховання мужності слід розпочинати ще з раннього дитинства. Перед-умовоюмужності є здібність володіти собою, не піддаватися впливам пристрасті й афектів. Але часто вже у переддошкільному віці дитина може бути так зіпсована неправильним вихованням, стати рабом своїх пристрас-тей, що потім боротися з хибами її психіки дуже важко".
У вихованні характеру дитини дошкільного віку важливим чинником виступає дитячий колектив, адже дитина не може виховуватись ізольовано, вона завжди прагне
спілкуватися з однолітками. (Водночас дитяче товариство може мати й негативний вплив). Тож найкраще виховувати дітей у дитячому садку. Г. Ващенко зазначає, що дошкільний заклад так само потрібний для виховної справи, як і школа.
Для нас надзвичайно цікавими є основні ідеї видатного педагога щодо облаштування дитячого садка. Так, усі приміщення дитсадка та ділянка мають бути гарними, мати затишний вигляд і вабити до себе малят. Будинок слід прикрасити гарними малюнками, живими квітами, а двір має бути справжнім садком з декоративними деревами та гірками чистого піску.
Але рідне довкілля слід постійно розширювати, треба виводити дітей на ширші обрії - у поле, ліс, на річку. При цьому вихователь має дбати про те, щоб серед дітей не було сварок, панували бадьорий та оптимістичний настрій, радість товариської спільноти.
Педагог зазначає: "Приблизно з трьох років життя чітко виявляється потреба дитини в товаристві інших дітей, що має велике значення для розвитку таких рис характеру як солідарність, тактовність у поводженні, організованість, дисциплінованість. Все це дитина може одержати в дитячому садку, але за умови, що педагоги-дошкільники" так само, як і батьки, завжди пам'ятатимуть про велику відповідальність перед дітьми". Звідси постають головні вимоги до педагогів.
Перша вимога - любов до дітей і щире бажання допомагати їм сформуватись у повновартісні особистості: "Людина, що не любить дітей, не може бути педагогом; її дратують дитячий гамір і жвавість; вона виявляє свій гнів у критиці, доганах, іноді навіть у лайці та бійці. Такі педагоги не виховують, а псують дітей, і через це фактично стають злочинцями перед дітьми та суспільством".
Друга вимога - систематична й ретельна праця, спрямована на поглиблення своїх знань у галузі психології та педагогіки дитинства. Дитяча душа для педагога-"дошкільника" має бути розкритою книгою, читаючи яку, він довідується, чим дитина живе, чого вона прагне, які почуття й думки сповнюють її. Ващенко радить усім педагогам вести систематичні записи спостережень за дітьми - це привчає глибше вдивлятись у дитячу душу, ба-чити в ній те, що раніше не помічалося. Крім того, вихователь має студіювати підручники з дошкільного виховання, читати педагогічні журнали, брати участь у конференціях педагогів дошкільної ланки.
Поряд із тим він має систематично працювати над удосконаленням своєї освіти, щоб задовольнити різнобічні інтереси малят, їхню цікавість до всього, що їх оточує. Вихователь має також добре володіти технікою малювання, ліплення, вирізування, знати багато пісень і вміти їх співати. Особливо ж важливо, на думку Г. Ващенка, досконало послуговуватися технікою розповідання - вміти майстерно переповідати дітям казки, оповідання тощо.
А ще педагог має багато працювати над своєю власною вдачею, без чого він не зможе виховати і вдачі дітей. Крім любові до своїх вихованців і до праці з ними, він повинен виховувати в себе душевну рівновагу, здатність володіти собою, бадьорість і щиру життєрадісність. Особливо важливо вміти радіти за дітей і разом з дітьми. Педагог-"дошкільник" має часом ніби перевтілюватися, зливатися душею з дітьми, причому не вдавати із себе дитину, а щиро жити її почуттями.
Творчий доробок Г. Ващенка з питань дошкільного виховання є значним внеском у скарбницю національної педагогічної думки. Його теоретичні положення, педагогічні висновки, методичні поради набувають особливої актуальності у світлі становлення сучасного суспільно-родинного виховання дошкільнят.
ЛІТЕРАТУРА
1. О.Долина "Батьки в дНЗ" "Дошкільне виховання" 1.07.
2. О.Кононко "Сучасний садок, який він" "Дошкільне виховання" 7.06.
3. 3.Л.Блудова "Дитячий садок, яким йому бути?!" "Дитячий садок" 1.07.
4. Н.Гримушко "Роздуми про роботу ДНЗ" "Дитячий садок" 6.07.
5. А.Гаєва "Стиль керівництва - особистісно орієнтований", "Дошкільне виховання" 6.07.
6. О.Коноко. Особистісна орієнтація - пріоритет сьогодення" "Дошкільне виховання" 5.07.
7. Н.Мойсюк. Педагогіка: Навчальний посібник 2001.
8. Григорій Ващенко. Система дошкільної освіти.

 
 

Цікаве

Загрузка...