WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Григорій Ващенко: система дошкільної освіти - Реферат

Григорій Ващенко: система дошкільної освіти - Реферат


Реферат на тему:
Григорій Ващенко: система дошкільної освіти
Григорій Ващенко: система дошкільної освіти
Видатний педагог любив українську молодь і / 1Э докладав чимало зусиль до її виховання в національному дусі. На увагу сучасних освітян заслуговує порушена ним значна кількість проблем виховання, навчання та освіти українського юнацтва.
Система дошкільної освіти Г. Ващенка ґрунтується на конкретних принципах, з-поміж яких найважливішими вважаємо такі:
? принцип народності, який полягає в органічному поєднанні виховання з національною історією та традиціями, у збереженні та збагаченні духовності українського народу;
? принцип демократизації та деідеологізації виховання, який передбачає незалежність педагогічного процесу від будь-якого втручання партійних ідеологій; він має ґрунтуватися на загальнолюдських та національних цінностях, бути спрямованим на розв'язання завдань свого часу з використанням кращих здобутків зарубіжних систем виховання;
? принцип індивідуалізації виховання, сутність якого полягає в тому, щоб усі його методи, форми і засоби відповідали природним фізичним та духовним можливостям кожної дитини;
? принцип гуманізації виховання, згідно з яким основне місце в дошкільному закладі має посісти позитивний психолого-педагогічний мікроклімат - уважне, доброзичливе ставлення до малят, урахування їхніх особливостей.
Важливе значення в системі педагога мають також положення щодо взаємозумовленості виховання, необхідності його зв'язку з життям, емоційності виховного процесу, природовідповідності, наочності.
Створена Г. Ващенком система виховання української молоді перейнята атмосферою тисячолітньої української духовності. За межами України широко відомі його підручники "Виховання волі й характеру" та "Ви-ховання любові до Батьківщини". Аналізуючи помилки у виборюванні українським народом права на самостійність своєї держави, Г. Ващенко зводить їх до однієї- недостатньої любові до Батьківщини: "Без жертовної любові до Батьківщини, що єднає весь народ - як керівників, так і народні маси, державної самостійності здобути не можна". Саме тому виховання патріотичних почуттів у юних Григорій Ващенко вважає за найголовніше завдання освітньо-виховних закладів та суспільства. А починатися цей процес має з перших років життя дитини.
Педагог зауважує, що в дітей дошкільного віку любов до своєї Батьківщини здебільшого ще несвідома, стихійна. Дитина органічно "зростається" зі своєю родиною, природою, мовою, світоглядом, традиціями та звичаями рідного краю, а тому неусвідомлені почуття щодо рідного довкілля стають підґрунтям справжнього патріотизму. І далі зазначає: українська дитина вже у 3-4 роки має знати, що її Батьківщина - Україна; в найпростішій формі варто з'ясувати з нею, що українці мають свою мову, відмінну від інших народів, а також власну історію та культуру.
Специфічними засобами формування патріотизму в українських дітей Г. Ващенко називає друковане та живе слово, зокрема народні українські казки, історичні бувальщини, легенди, народні ігри та свята.
Він також переконує: життєвий шлях цілого ряду видатних історичних постатей потребує, щоб вдумливий педагог розповів про них дітям: "... Треба знайомити дітей з героїчними постатями минулого нашого та інших народів. Слід прагнути того, щоб постаті Святослава Хороброго, Володимира Мономаха, Данила Галицького, Богдана Хмельницького, Северина Наливайка, Івана Богу на, Івана Мазепи та інших славетних стали взірцем для нашої молоді. Перші кроки до цього мають зробити родина і дитячі садки, а продовжити - школа й молодіжні організації".
Григорій Ващенко адресував свої праці не лише вихователям, а й батькам. Він вважав, що родина, сімейний уклад мають першорядне значення у формуванні особистості дитини.
Найближчою для дитини істотою є мати. Любов до неї є початком усілякої любові, а тому поведінка матері, її ставлення до малого важливі у формуванні особистості. Мати не повинна, як тварина, любити своє дитя: її любов має бути розумною, інстинктивний бік має поступатися перед духовним. Г.Ващенко застерігає матерів від палких поцілунків, нестримних "чугикань" дитини, які збуджують нервову систему й часто-густо викликають неприємні емоції. Мати має любити дитину ніжно й водночас оточувати її атмосферою радості. Потужним джерелом приємних переживань малюка є колискова. І нехай дитина ще не розуміє її змісту, але добрий настрій, любий мамин голос залишаються в душі на все життя як джерело найшляхетніших переживань. Така ж велика виховна роль і батька, який не повинен бути холодним та байдужим до дитини. Важливе значення у вихованні дітей має моральна атмосфера, яка панує в родині. Шкідливий вплив на дитину справляють сварки батьків, вияви незадоволення життям, пригнічений нас-трій. І навпаки, добрі стосунки між батьками, їхні життєрадісність і бадьорість, віра в майбутнє благодійно впливають на малого, зміцнюють у нього любов до рідних. На думку Г.Ващенка, родина - це мала Батьківщина, на ґрунті якої будується велика Батьківщина.
В основі концепції дошкільного виховання, висунутій педагогом, лежать ставлення до малої дитини як до найвищої цінності; захист прав особистості на свободу, щастя, всебічний розвиток і прояв своїх здібностей. Глибоко розуміючи психологічні особливості дітей раннього віку, Г.Ващенко зазначає, що раннє дитинство є одним із найщасливіших періодів у житті людини: "Дитина відвертими, нічим не затуманеними очима дивиться на світ Божий. Все притягує її увагу: і сонячне проміння, що грає на стіні, і барвисті квіти, і котик, що грається на підлозі. Все це стає для неї джерелом чистої незаплямованої радості, яку вона часто виявляє в дзвінкому сміхові. Всі ці переживання глибоко западають у душу дитини, стають

 
 

Цікаве

Загрузка...