WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Дитяча література України: неоціненний вклад Костянтини Малицької; Біблія – джерело духовного і морального становлення особистості дитини - Реферат

Дитяча література України: неоціненний вклад Костянтини Малицької; Біблія – джерело духовного і морального становлення особистості дитини - Реферат

черпають з неї стільки, скільки можуть збагнути й осягнути, а до того ж, як твердив той же наш філософ Григорій Сковорода, "не все те недійсне, що недосяжне дитячому розумові", - а ми й досі не можемо сказати, що розум нашої цивілізації сягнув дуже великих висот.
У той же час у цілому світі Біблія користувалася і користується великою популярністю. До кінця 80-х років Святе Письмо вже було перекладене більше, ніж 1660 мовами та діалектами. Біблію визнають й інші релігії. Факт авторитету Біблії залишається незаперечним. У тоталітарні часи Біблія була забороненою. Можливо, саме тому Радянську державу називають імперією зла, монстром. Молодь виховувалася на прикладі бездуховності, аморальності. Можливо, саме тому сьогодні так важко відновити духовні культурні надбання, найважливіше місце серед яких займає Біблійне вчення.
На прикладі Біблії виховувалось не одне покоління дітей. Розповіді із книги книг несуть насамперед важливе виховне значення, навчають мудрості, любові, людяності, добра. Уже із книги Буття дитина черпає знання про те, що не все відбувається саме по собі, а все створене Богом, який все бачить і все знає. Не сховатися від пильного Божого ока Адамові та Єві, котрі вчинили первородний гріх, за який понесли покарання. Але ми бачимо, що Творець любить людей, адже не смертю їх покарав, а навіть вигнавши з Едему, кинув їх не на лід, пісок, безплідне каміння, а дав родючу землю, всіх птахів, звірів та рослин, що жили і росли в раю, за винятком дерева знань і дерева вічного життя, споживати плоди яких Єва та Адам не мали права, бо ще не були настільки досконалими, щоб вільно користуватися усіма знаннями і жити вічно. Бог пообіцяв вигнанцям рятунок і прихід Спасителя, який у майбутньому порятує весь їхній рід.
Важливе виховне навантаження має притча "Каїн та Авель". Випробовуючи людину на людяність, Бог відмовляється від жертви Каїна. Помітивши його гнів, Творець дає добру пораду, однак озлоблений Каїн за ревнощами й заздрощами не здатний нічого чути. Каїн страждає від усвідомлення того, що Авель миліший Богові, і вирішує вбити брата. Але хіба він міг цим вчинком прихилити Боже серце? Мабуть, ні. Однак навіть після скоєного злочину Каїном Бог не покидає цього грішника, старається знайти в ньому хоч якісь добрі риси, сліди страждання, мук совісті, каяття. Ось чому він питає Каїна: "Де Авель, твій брат?" Зухвала відповідь вражає: "Чи я сторож брата свого?" Бог не покарав смертю Каїна, а подарував йому довге життя. Бачимо, що Всевишній намагається врятувати будь - яку душу, дати їй можливість виправдатися, покаятися.
Перше випробування людини на гуманність, людяність виявилося невдалим. Каїн також не витримав випробувань. Друге випробування, подане у Біблії, набагато складніше. У притчі "Бог випробовує Авраама" перед Авраамом постає набагато тяжча проблема: Бог вимагає принести в жертву єдиного. Давно сподіваного сина. Однак, як бачимо, Господь не хотів смерті Ісаака, а хотів лише перевірити, чи справді Авраам найбільше любить Бога. І Авраам виправдав сподівання Всевишнього. Натомість Творець не допустив смерті єдиного сина його Ісаака.
Цікавий матеріал для виховання дитини дає і Новий Завіт. Вже саме життя Ісуса Христа на землі, Його діяння є повчальними. Чимало цікавого матеріалу черпаємо із притч Нового Завіту, зокрема "Притчі про сіяча", "Притчі про багату вечерю", "Притчі про загублену вівцю й загублену драхму", "Притчі про блудного сина", "Притчі про митника й фарисея". Однак одним із головних розділів Біблії є "Страждання й смерть Ісуса Христа". Бачимо, що Бог із великої любові до людей віддав свого єдинородного сина на муки, щоб спокутувати гріхи людства.
У духовному розвитку особистості школяра Біблія відіграє важливе виховне та освітнє значення. Зміст духовних цінностей викладено у Книзі Життя, в Біблії, що є словом самого Бога для людини. Це християнські чесноти: покора, щедрість, цнотливість, доброзичливість, поміркованість, лагідність, працьовитість.
Головні якості духовної людини в Біблії названі плодами Святого Духа: любов, радість, спокій, терплячість, доброта, милосердя, віра, стриманість. Єдиним мірилом моральності й духовності людини є закон Божий, що знайшов своє втілення в десяти заповідях. Перші чотири з них указують нам на наші обов'язки щодо Бога. Решта шість заповідей вчать нас любові до свого ближнього:
- Шануй батька свого і матір свою.
- Не вбивай.
- Не чини перелюбу.
- Не кради.
- Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.
- Не зажадай нічого того, що є в ближнього твого.
До духовних цінностей, які має засвоїти дитина і про які йдеться в Біблії, можна віднести "Справи милосердя для душі ближнього" (навернути грішника, навернути нерозумного, подати добру пораду тому, хто сумнівається, втішити того, хто сумує, терпляче зносити кривду, прощати кривду винуватцям нашим, молитися за своїх рідних, знайомих та "Справи милосердя для тіла ближнього" (нагодувати голодного, напоїти спраглого, вдягнути того, хто має потребу в одязі, прийняти в дім подорожнього, відвідати хворого).
Формувати духовні цінності, спираючись на Слово Боже, бажано починати з першого року життя дитини, використовуючи вроджений, за С. Русовою, "інстинкт релігії", духовно - релігійну сутність дитини, що з віком зникає, якщо її вчасно не підтримати й не розвинути.
Однак в сучасних умовах, коли освіта має світський характер, зміст Біблії досить важко донести до дітей. Уроки християнської етики, на жаль не є обов'язковими серед переліку шкільних предметів. Та й самі батьки за щоденними клопотами більше уваги приділяють матеріальним цінностям, ніж духовним, забуваючи, що саме сімейний осередок духовності є найважливішим. Дитяча Біблія повинна стати настольною книгою батьків. Доступні біблійні тексти та сюжети, яскраві ілюстрації не можуть не зацікавити дитину, не викликати в неї нескінченних запитань, відповіді на які можна знайти в Книзі Життя. Практика родинного виховання показує, що малят досить рано починає цікавити походження Землі, зоряного неба, Сонця, Місяця, всього того живого і неживого, що є на нашій планеті. Задовольнити дитячу допитливість зможе тільки Біблія.
Кожна матір зобов'язана навчити дитину звертатися до Бога у молитві з наймолодшого віку. Дитина повинна знати, що молитва - це наша розмова з Богом, нашим небесним Отцем. У молитвах ми прославляємо Бога як нашого Творця, дякуємо за все, щовін нам дає, просимо тогою чого потребуємо. Прикладом такої молитви є "Отче наш".
Також дітям треба пояснювати, що молитися треба часто, бо ми повинні постійно спілкуватися з Богом чи то з проханням, чи з подякою.
Роль Біблії у духовному і моральному становленні особистості дитини є надзвичайно важливою ланкою виховання, формування світоглядних орієнтирів, життєвих цінностей.
Використана література:
1. Антолоігя українського оповідання. - К.: Держ. вид-во худ. літ-ри, 1960. - т.1-4.
2. Біблія у духовному розвитку особистості //Дошкільне виховання. - 1998. -№8. -с.6-7.
3. Гавдьо О. Біблія, її роль у духовному житті людини // Укр. мова та літ. - 2005. - №17. -с.8-16.
4. Задорожний В. З когорти завзятущих духом (Костянтина Галицька) // Дивослово. - 2005. - №10. -с.64-65.
5. Задорожний В. "Чом, чом, чом, земле моя...": від сучасних варіантів до першоджерел // Дивослово. -2005. -№12. -с.63-66.
6. Кіліченко Л.М. Українська дитяча література. - К.: Вища школа, 1988. -165с.
7. Осьмак С. Світоч любові й милосердя: (За змістом Нового Заповіту) // Зар. літ. в навч. закл. - 2003. - №9. - с.21-24.

 
 

Цікаве

Загрузка...