WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Дитяча література України: неоціненний вклад Костянтини Малицької; Біблія – джерело духовного і морального становлення особистості дитини - Реферат

Дитяча література України: неоціненний вклад Костянтини Малицької; Біблія – джерело духовного і морального становлення особистості дитини - Реферат


Реферат на тему:
Дитяча література України: неоціненний вклад Костянтини Малицької; Біблія - джерело духовного і морального становлення особистості дитини
1. Неоціненний вклад у дитячу літературу Костянтини Малицької
Галицька Костянтина Іванівна часто підписувала свої твори псевдонімами і криптонімами: Віра Лебедєва, Чайка Дністрова, Віра Кропивницька, Віра Луганська, Стефан Горський та інші.
Народилася письменниця 30 травня 1872 року в с. Кропивник (нині Калузького району Івано - Франківської області). Закінчила у 1891 році Львівську вчительську семінарію, після чого працювала в народних школах Галичини та Буковини.
Під час І світової війни (1915 рік) депортована російською військовою адміністрацією в Сибір. З 1919 року жила в Красноярську, де заснувала українську школу і стала навчати дітей рідної мови. У 1923 р. повернулася до Львова. Вчителювала, з 1944 року працювала бібліографом у Львівській науковій бібліотеці Академії наук України.
Перші твори Костянтини Малицької опубліковано 1896 р. в журналі для дітей "Дзвіночок". Вона - авторка збірок оповідань для дітей "Малі герої"(1899), п'єс "Під нову зорю" (1906, про революційні події в Росії 1905 р.) і "Вінок на могилу Тараса Шевченка" (1914), нарисів на педагогічні теми ("Мати", 1902; "З трагедії дитячих душ", 1907).
Письменниця писала вірші, для яких характерні патріотичні й ліричні мотиви, подекуди - дидактизм. Низку поезій присвятила М.Шашкевичу, Т.Шевченку, І. Франку, В.Стефанику. Авторка багатьох стрілецьких пісень ("У Січі, і Січі гуртуймось, брати"). Переклала "Казку про золоту рибку" О.Пушкіна, вірш "Три пальми" М.Лермонтова.
Цікавим є той факт, що свої вірші Костянтина Малицька адресувала насамперед шкільній молоді. Однак, серед різних громадських організацій українців Галичини й Буковини діяло гімнастично - протипожежне товариство "Січ", засноване 1900р. Кирилом Трильовським. Це товариство, гарячим прихильником якого була Костянтина Малицька, провадило велику культурно - просвітницьку працю серед народу. Активісти січового руху вдалися до дуже цікавого способу поширення своїх ідей. Січові поети - піснярі компонували тексти власних пісень на відомі й популярні серед народу мелодії. Часто ці тексти були не просто відмінними від прототипу, а підкреслено конфронтуючими з ними. Так поети новим словом прагнули формувати нову українську людину. Для січовиків створив кілька пісень й Іван Франко, зокрема пісню "Гей, Січ іде!".
Талановитою пісняркою виявила себе й Костянтина Малицька, яка більшість своїх пісень створила на основі інших, тоді популярних. Саме так постала й знаменита нині пісня "Чом, чом, чом, земле моя...", написана на мотив тогочасної народної пісні "Чом, чом, чом, дівчино, знов..." Вірш "Чом, чом, чом, о земле ти моя...", покладений на музику Денисом Січинським, став відомою піснею, яку багато хто вважає народною. Розпочинається пісня запитанням:
Чом, чом, чом, земле моя,
Так люба ти мені,
Так люба ти мені?
Із тексту пісні бачимо. Що ліричного героя "чарує краса", "манить спів" пташок, "вода річок"... Все навкруги прекрасне, неповторне, все живе, мінливе і чаруюче. Із відповіді випливає: любов дитини до рідної землі зумовлена тим, що колись, "з ранніх літ" вона побачила перший цвіт. Однак ідейний наголос звучить у таких рядках:
Тим, тим, тим, дитино, знай,
Що ті поля й ліси - твій рідний край!
Перу Костянтини Малицької належить також популярна пісня "Не миритись, милі браття", яку члени "Січі" співали, використовуючи різноманітні вправи:
Не миритись, милі браття,
А боротись нині нам,
Бо шаліє кат завзятий,
Смерть голосить русинам.
Зміст пісні вже сам по собі досить сміливий, тому стає цілком зрозумілим, коли знати, що вона написана, як контраргумент до пісні на слова Івана Гушалевича "Мир вам, браття!", яка починалася такою строфою:
Мир вам, браття, всім приносим!
Мир - то наших отців знак,
Мира з неба всі десь просим -
Чи багатий, чи бідняк.
Саме ця пісня протягом кількох десятиліть була для галицьких українців своєрідним національним гімном. У ц3ьому контексті мета січової поетеси стає зрозумілішою.
Серед інших січових пісень, створених Костянтиною Малицькою, чи не найкращою є пісня - заклик "В Січ" ставай!", що більше відома за її першими словами:
В кого стане сили і охоти,
В кого чесним жаром серце б'є,
До борьби за волю, до роботи
В "Січ" новітню з нами хай стає!
Костянтина Малицька - мужня і сильна духом жінка. Вона має свої усталені погляди щодо мети людського існування:
Сильні тілом, завзятущі духом,
Викуємо плем'я молоде,
Що не впаде під катів обухом
І на зраді не піде.
Пророчими виявилися слова К.Малицької:
Розіб'є кайдани, відворожить тьму,
Верне Україні свободу!
Власне в цих словах поетеса зуміла сформулювати своє життєве кредо вихователя, вчителя, письменника, громадського ат культурного діяча. Ім'я Костянтини Малицької довший час залишалося під забороною. І лише із прийняттям Україною незалежності її твори стали доступними для масового читача. Слово поетеси дихає животворним духом нації, має цілющу силу випромінювати, пробуджувати, зміцнювати в людині людину, її духовні начала.
2. Біблія - джерело духовного і морального становлення особистості дитини
Біблія - це книга книг, високохудожня літературна, філософська та релігійна книга. Біблія - це книга, яку читають люди різного віку і різних професій. І кожен відкриває для себе мудрість та невичерпність пізнання. Святе Письмо має величезний вплив на становлення особистості дитини. Лише за допомог Біблії можна прищепити дитині любов до Бога, до ближнього свого, навчити справжнім цінностям життя.
Біблія складається із 66 окремих книг. Починається вона з книги Буття, а завершується Апокаліпсисом. Всі ці книги прийнято ділити на Старий Завіт(39 книг) і Новий Завіт (27 книг). У Старому Завіті йде розповідь про події до народження Ісуса Христа, а Новий Завіт власне і розпочинається із народження і діяння Месії.
Директор і головний бібліотекар Британського музею Ф.Г. Кеньон з цього приводу пише: "Не залишається жодних сумнівів у тому, що писання дійшло до нас не спотвореним. Як достовірність, так і композиційну цілісність книг Нового Завіту можна вважати остаточно доведеною", - і далі: "Християнин може взяти в руки Біблію, не сумніваючись у тому, що перед ним записане Слово Боже, яке протягом століть без істотних змін переходило від покоління до покоління". Важливо, що у Біблії піднято сотні тем, актуальних для людства у всі часи.
Біблія - книга великої мудрості, важливого філософського змісту. ЇЇ основне завдання - настановити людей на правильну дорогу, допомогти їм усвідомити цінність кожної людської душі. Це дуже велика і важлива справа. Український мудрець, філософ, дослідник Біблії Григорій Сковорода писав: "Коли велика справа - панувати над тілами, тог ще більша - керувати душами".
Через свійнизький рівень людство далеко не завжди могло розібратися в істинності сказаного в Біблії. Але прогрес рухається, ці дослідники несподівано переконуються, що ця книга має ще не одну таємницю. Чим більші здобутки науки, тим більше вчених визнають Біблію за книгу глибоких знань, у якій багато чого передбачено. Це визнання співзвучне словам Григорія Сковороди: "невже ти не чув, що сини віку мудріші від синів дня?". Іншими словами, науковці ХХ-ХХІ століть володіють набагато більшою кількістю знань, ніж науковці всіх попередніх століть. Біблія, до того ж, розрахована на кожну епоху так, що люди

 
 

Цікаве

Загрузка...