WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Олекса Довбуш в очах народу та Романа Федоріва - Курсова робота

Олекса Довбуш в очах народу та Романа Федоріва - Курсова робота


Курсова робота
Олекса Довбуш в очах народу та Романа Федоріва
Зміст
Вступ . 1-2
Розділ I. Стежками Олекси Довбуша. 3-11
( Огляд документів та історичних розвідок про
опришківського ватажка ).
Розділ II. Постать, оповита легендами. 12-19
( Формування образу Олекси Довбуша у народному уявленні ).
Розділ III. Олекса Довбуш очима Романа Федоріва. 20-31
( Постать героя повісті Романа Федоріва "Жбан вина" ).
Висновок. 32-33
Примітки. 34-35
Список використаної літератури. 36
Вступ
В історії України багато славних імен, героїчні подвиги яких вписані золотими літерами в історію народу. Серед них особливої уваги заслуговують Северин Наливайко, Максим Кривоніс, Данило Нечай, Іван Богун - плеяда прославлених українських героїв: легендарних полковників і сотників, славетних керівників гайдамацьких рухів (І.Гонти та М.Залізняка), безстрашних борців за селянську волю Устима Кармелюка та Лук'яна Кобилиці. Їх боротьба оспівана в багатющій народній творчості - українських думах, піснях, переказах, легендах.
Серед цих постатей, оповитих легендами і піснями, особливе місце займає опришок Олекса Довбуш. Карпатське опришківство залишило помітний слід в історії українського народу. Ще й досі на Прикарпатті, Закарпатті й Буковині знаходимо печери, скелі, річки, долини, які народ пов'язує з іменами борців проти кріпацтва, опришків, та їх прославлених ватажків.
Записи, викарбувані на багатьох стрімких скелях, каменях і столітніх деревах, як і найрізноманітніші легенди, зберігають пам'ять народу про національних героїв України --- Олексу Довбуша та його попередників і наступників.
Процес формування образу Олекси Довбуша в народній творчості і літературних творах став предметом цієї роботи.
Метою дослідження: показати бачення образу Олекси Довбуша в народній творчості, зокрема легендах, і в літературних творах, зокрема у повісті Р. Федоріва "Жбан вина".
Завдання дослідження:
- простежити життєвий шлях Олекси Довбуша на основі документів і фактів, описаних у працях істориків;
- показати своєрідність зображення героя у легендах краю;
- проаналізувати образ Олекси Довбуша у повісті Р. Федоріва "Жбан вина" і його зв'язок з народною творчістю;
- дослідити схожість і відмінність образу героя в легендах і літературних творах.
Методи дослідження: аналіз історичних джерел, наукових праць, народних легенд та повісті Р. Федоріва "Жбан вина"; зіставлення історичних відомостей про Олексу Довбуша з уявленнями народу про героя, зафіксованими у легендах, та образом, створеним Р. Федорівим у повісті "Жбан вина".
Структура роботи. Робота складається з вступу, трьох розділів, висновку, додатків та переліку використаної літератури.
Перший розділ ("Стежками Олекси Довбуша") вміщає історичні відомості про героя. Для висвітлення цієї теми була використана історична література, а саме "Історія Прикарпаття" та "Олекса Довбуш (1700 - 1745рр.)" В. Грабовецького.
У другому розділі ("Постать оповита легендами") автором відслідковується образ Олекси Довбуша, що формувався протягом десятиліть в народних легендах. Основна література, що була використана: "Змієві вали" С.В.Лишанича, "Легенди Карпат" Г.І.Ігнатовича, "Довбушеві гори" Р. Зубанича.
Третій розділ ("Олекса Довбуш очима Романа Федоріва") присв'ячений формуванню образу народного героя в романі "Жбан вина " Р. Федоріва і порівнянню "Олекси народного" з "Олексою авторським".
Серед додатків до роботи можна знайти історичні карти походів і поховань Олекси Довбуша, фотокопії будинків Дзвінчука, історичні документи : маніфест Довбуша та ксерокопію документа, що засвідчує звільнення Дзвінчука від повинностей перед паном. А також ксерокопію єдиного портрета Олекси Довбуша, виконаного невідомим художником.
Розділ I.Стежками Олекси Довбуша.
( Огляд документів та історичних розвідок про опришківського ватажка ).
Хто був недавно князем і владикою тих гір,
орлом того воздуха, оленем тих борів,
паном тих панів аж ген по Дністрові води?
Довбуш! Перед ким дрожали смілі і
сильні, корилися горді? Перед Довбушем!
Іван Франко
Олекса Довбуш (в судових актах названий Довбущуком) народився 1700 року в сім'ї убогого селянина - комірника в селі Печеніжині Коломийського повіту. Відомий історик Ю. Целевич досить чітко визначив соціальне походження Довбуша. "Батько Олекси - Василь Довбуш -- сидів у 1739р. з жінкою й дорослими дітьми у Печеніжині комірником у тамошнього газди Гаврила Твердюча і не мав зовсім нічого, крім овець. Ті вівці пас на полонинах Олекса Жолоб зі своїми вівцями і чередою громади Марківки"1
Аналогічне твердження знаходимо також у працях інших дослідників опришківського руху. Так, М. Білоус писав, що батько Олекси "був заробітником, сидівши в комірному, а називався Василь Довбуш"2 І. Сосенко вказував, що Олекса та Іван Довбуші пасли на полонинах батькові вівці разом з вівцями селян Марківки, а вівці були "цілим маєтком їх батька..."3.
Про бідняцьке походження Олекси Довбуша переконливо засвідчують історичні факти. Так, у Станіславі в 1739р. добре знайомий родини Довбушів пастух Олекса Жолоб на запитання суддів відповідав: "Старий Добош мешкає в мого господаря Твердюча в комірному"4. В судових актах записано, що 26 липня 1739р. перед Станіславською судовою лавою "був ставлений і питаний господар іменем Гаврило Твердю, у котрого в комірному мешкає Василь Добош"5.
Отже, Василь Довбуш належав до найбіднішої верстви сільського населення , комірників, які не мали навіть своєї хати і змушені були тіснитися в найнятій комірці. Єдиним засобом до існування, як засвідчують документи, були для родини Довбуша декілька овець, що паслися в череді Марковецької громади на гірських полонинах. Цю череду доглядав В.Добош, котрого селяни винаймали на рік. Таким пастухом влітку 1739р. був якийсь Олекса Жолоб. Йому на зміну виходив Василь Довбуш, котрий також наймався у громади за пастуха і часто перебував на полонинах. Коли суд запитав Олексу Жолоба, чиї він пасе вівці, той відповів: "Свої, братів старого Василя Довбуша, в одній череді всього села Марківки, а винаймали марківчани, щоб доглядав усіх овець"6. Коли ж судді запитали, чия була черга пасти і доїти тих овець, - відповідав: "Старого Василя Довбуша"7.
Отже, без сумніву, дитинство Олекса Довбуш провів у злиднях. Малим хлопчиком пас із батьком вівці.
З судових матеріалів відомо, що Олекса мав брата Івана, про якого йдеться пізніше, та дружину, що стала учасницею походів 1741-1743рр. Вона, правдоподібно, у 1741р. перебувала в опришківському загоні, тому що на судішляхта запитувала одного з побратимів Олекси, "де є жінка

 
 

Цікаве

Загрузка...