WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → “Марія”Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната - Реферат

“Марія”Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната - Реферат

рішення?
- Чому Федір приховує свої стосунки з Клавою? Хто допомагає йому вийти із складної ситуації?
Підсумок учня
Важко молодій людині зорієнтуватися в житті. Неможливо пройти свою дорогу без помилок.
Сини Платона Ангела помиляються, роблять хибні кроки, але з допомогою батька знаходять у собі сили й мужність усе виправити.
У кожного з них є таємниця: Федір закоханий і зустрічається з одруженою жінкою, Павло потайки жениться, Павло підписує документ на будівництво будинку, у якому важко буде жити.
Сини намагаються наслідувати батька, та виявляється, що це не так просто. У Петра і будинок схожий на батьків, і пісню синові співає батькову. Та не перейняв він Платанової відповідальності за кожен крок, за кожен вчинок. Тому так безвідповідально ставиться до роботи, легко підписує дозвіл на будівництво.
Федір потайки одружується, бо знає, що батько не схвалить його рішення. Хлопець не погоджується з думкою батька щодо ранніх шлюбів, але доводить свою позицію не суперечками, а справами. Він показує, що може забезпечити сім'ю, незважаючи на юний вік.
Кожен із синів шукає власну дорогу. Але, будуючи своє життя, вони намагаються наслідувати батька. Як показує О. Коломієць, те, що змалку дітям закладено сім'єю, не може зникнути безслідно.
Платон привчив їх до праці, допомагав мудрими порадами, ажиття переконало братів, що батькова наука єдино правильна.
Завдання для другої групи
- Чому Таня мріє змінити професію? Що приваблює дівчину в професії стюардеси?
- Зі слів яких персонажів дізнаємось про характер Тані? Як сам автор ставиться до своєї героїні?
- Чому Ліда так дбає про свій зовнішній вигляд? Як ви оцінюєте бажання Ліди гарно виглядати для чоловіка?
- Як говорить Ліда про роль жінки в сім'ї? Чи погоджуєтесь ви з думкою, що бути гарною дружиною -- це професія?
- Чи можна стосунки Петра і Ліди назвати гармонійними? Чи змінюються вони, коли Петра звільнили з роботи?
- Чому Клава зустрічається з Федором? Чи кохає вона свого чоловіка?
- Чому руйнується сім'я Клави?
Підсумок учня (можливий варіант)
Таня, Ліда і Клава - молоді, красиві, добрі, привітні, працьовиті дівчата.
Таня дуже активна, жвава, з почуттям гумору, вона піджартовує з окремих батькових правил, вважає їх застарілими, "феодальними": "... а перед бенкетом - експропріація або, просто кажучи, грабунок серед білого дня".
Таня твердо стоїть на ногах, може забезпечити себе. Вона дотепна, романтична, життєрадісна. На здобутій професії не зупиняється, а мріє стати стюардесою.
Автор створив образ сильної дівчини, що має власну думку, чітку мету й уміє працювати для досягнення цілі.
Ліда дуже красива жінка. Вона модно одягається й старається завжди гарно виглядати для свого чоловіка. Ліда дбає про свою родину й вважає таку турботу основною своєю роботою. "Коли чоловік знає, що в нього в тилу, тобто вдома, усе гаразд, він і на роботі краще працює. Хоч би що там на роботі сталося, він певний: удома на нього чекають спокій, затишок і тепло. Я вивчила його звички, його смаки... Я йому все приготую, подам. Коли прийде роздратований, засмучений чи обурений, - усе ж буває на роботі, - треба вміти повернути йому спокій. Холод з душі прогнати".
Ліді подобається стиль життя Ангелів, де "спокій і якесь особливе відчуття безпеки". Таку атмосферу намагається створити й у себе вдома.
Вона дуже любить чоловіка, навіть тоді, коли Петра звільняють з роботи, не кидає його, а щоб допомогти, планує йти на роботу.
Клава - красива жінка, нещаслива в шлюбі. Колись вона любила свого чоловіка, та це кохання швидко помирає. Маляр день за днем псував стосунки у сім'ї. За постійні п'янки Клава не тільки розлюбила чоловіка, а й зненавиділа його. З допомогою Платона вона знайшла мужність розповісти чоловікові про своє кохання до Федора. Клава розлучається з Малярем і починає нове життя.
Завдання для третьої групи
- Чому Крячко так часто приходить у гості до Ангелів?
- Як ставиться Крячко до Платона?
- З якою метою Крячко розповідає Платону про стосунки його сина і Клави?
- Як говорить Платон про життя Крячка?
- На кого Крячко перекладає відповідальність за виховання дітей? Чи погоджуєтесь ви з цим?
- Чому Іван не працює? Чи має рацію Платон, що називає його злодієм?
- Кого можна звинувачувати в тому, що Іван опинився в колонії?
- У чому проблема таких людей, як Крячки?
- Чи можна назвати Маляра обдарованою людиною?
- Як ставиться Маляр до своєї роботи?
- Чому, на вашу думку, Маляр втратив сім'ю? Як він ставився до дружини?
Підсумок учня
Антиподом Платона Ангела у творі виступає Крячко. Довгий час він був поруч з Платоном (воював, працював на заводі), та поглядів його не поділяв. Крячко вважав, що все за нього повинна вирішувати держава, і не потрібно так важко працювати, як Платон.
Хоча він постійно засуджує Платона, та, мабуть, таємно заздрить йому. Життя в Ангела цікавіше, він має чітку мету й вперто реалізує свої плани. Крячко ж звик, що все його життя планують інші, і відповідальність за своє життя покладає на державу. На неї ж звалює і свої помилки.
Не зумів Крячко виховати єдиного сина. Ангел дітей виховував особистим прикладом, а він про вихання сина не дбав. Тому й опинився Іван у колонії. Не звик він, як батько, відповідати за своє життя. Не привчив Крячко сина до праці, не прищепив почуття обов'язку. Тому й виріс Іван, як сказав Платон, "моральною калікою".
Маляр від природи обдарована людина. Та, як бачимо з твору, свої здібності використовує невдало. Усі зусилля він спрямовує на заробляння грошей, та, на відміну від Ангела, вони щастя не приносять. Маляр все частіше випиває. Невміння використовувати правильно гроші, постійні п'янки, егоїзм і цинізм знищують усе краще в цій людині. Тому й руйнується сім'я, йде дружина, відвертається люди.
Кожен із цієї групи персонажів по-своєму нещасливий. Вони допустили помилки, однак їх можна ще виправити.
Учитель. У п'єсі О. Коломієць торкнувся певних проблем. Визначте і запищіть їх у подану таблицю.
Чи актуальні дані проблеми зараз?
Проблематика:
Ранні шлюби
П'янки у родині
Місце жінки у сім'ї
Відповідальність керівника
за свої вчинки
Відповідальність батьків за вчинки дітей
III. Рефлексія
Учитель. Які ще слова після аналізу змісту твору можна дописати в асоціативну павутинку, складену на початку уроку? Що нового про сім'ю, родинне виховання ви дізналися?

 
 

Цікаве

Загрузка...