WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → “Марія”Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната - Реферат

“Марія”Уласа Самчука. Образи твору, вмотивованість вчинків Марії, Корнія, Гната - Реферат

наголошує, що кожна людина при бажанні і наполегливій праці може вибороти право на гідне життя.
На жаль, його життя закінчується трагічно. Письменник описав, як страшні дії людей нової влади ламають долі тисячі таких селян, як Корній.
Завдання для третьої групи
- Яким господарем був Гнат?
- Ким була для Гната Марія?
- Яким чоловіком був Гнат? Чи намагався зберегти свою сім'ю?
- У чому проявилась самопожертва Гната?
- Що навернуло Гната до Бога?
-Чому, коли Гнат повертається в село, до його хати часто приходять люди?
- Чи сподобався вам персонаж? Чим?
Підсумок учня
Гнат - гарний господар, працьовитий, терплячий. За характером добрий і милосердний. Вирізняється силою духу.
Покохавши на все життя Марію, він витривалістю та впертістю, терпінням та добротою завойовує її прихильність. Розуміє, чому Марія виходить за нього, тому на весіллі прагне розвіяти її сум, прогнати жаль.
Не оздоблюється Гнат за гіркі слова докору після смерті їх дітей, захищає від людського поговору, коли Марія починає гуляти.
Довгий час він живе коханням, простим щастям бути біля коханої людини, а коли Марія іде від нього, добровільно прирікає себе на самотність.
Розраду від нерозділеного кохання Гнат знаходить у Біблії. Віра рятує його від розпачу. У монастирі, серед церковних книг, шукає він відповіді на свої питання.
Коли Гнат повертається в село, біля нього починають збиратися люди. Кожен приходив із своїми думками й болями послухати Божого слова. А воно було особливо необхідне для селян в ті скрутні дні.
Гнат умів розрадити людей, допомагав повернути віру в себе, не зневірюватись. Автор створив чудовий образ духовно багатої людини, яка, переживши не одне власне горе, не зламалася, не озлобилась, а вірою вилікувала власну душу та за допомогою Божого слова зцілювала душі людей, повертала надію.
"Повстаньте і повірте в себе, - говорив їм. - Повірте у вашу силу, у вашу землю. Душі ваші сплять, думи повільні і не хочуть напружуватись... Бог любить тих, хто бачить в собі частину його самого, його безсмертного, його розумного, його всемогутнього. Яке маєте право, ви, діти найкращої з країн, не чути себе такими?".
Завдання для четвертої групи
Порівняйте образ Максима та Лавріна.
Ставлення до Максим Лаврін
Праці
Батьків
Релігії
Освіти
Батьківщини
Підсумок учня .
Два сини Марії відрізняються вже з дитинства - працьовитий, спраглий до знань Лаврін і лінивий розбишака Максим.
Лаврін відстоює необхідність незалежності України. За свої погляди, коли до влади приходять більшовики, потрапляє на Соловки.
Створивши цей образ, письменник показав людину нового покоління, що дбає не тільки про інтереси родини, села, а й добро для своєї країни. Вперше у творі звучать слова про те, що вільне, щасливе життя людей можливе тільки у вільній, незалежній країні.
На противагу образу Лавріна створений образ Максима.
У пошуках легкого хліба, залишає Максим батьківський дім і іде до міста лакеєм у дворянський клуб, згодом пристає до більшовиків. Йому подобається влада, що дозволяє безкарно в ім'я революції вбивати людей, грабувати, забирати чуже майно. Створивши цей образ, письменник показав, які люди приєднувалися до більшовиків, ставали обличчям нової влади.
Описуючи Максима, автор показав процес деградації людини та причини, що привели до цієї деградації.
Випереджувальні завдання:
поясніть ілюстрації, які ви підготували до уроку;
поясніть ікебану. Який образ чи образи ви втілили у ній?
III. Рефлексія
Учитель. Проаналізувавши систему образів-персонажів твору, заповнимо подану таблицю.
Персонаж Символізує
Марія
Корній
Гнат
Лаврін
Максим
Учитель. Чи вдалося Уласу Самчуку за допомогою художніх образів відтворити атмосферу того періоду?
Яку думку хотів донести автор до читачів, створивши ці персонажі?
Урок 50
Тема. Олексій Коломієць. Розповідь письменника. "Дикий Ангел". Болючі проблеми сучасності, відтворені у п'єсі.
Мета: на прикладі головних персонажів показати стосунки у сім'ї, прищеплювати учням любов до рідних, повагу до родинних цінностей, визначити тематику, проблематику твору; розвивати критичне мислення, уміння аналізувати; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: схеми, таблиці, додаткова література, портрет письменника, ілюстрації до твору.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Випереджувальні завдання:
намалювати портрети дійових осіб, які вам сподобались;
знайти історії відомих людей, у яких погляди на життя і підхід до виховання дітей такі, як у головного героя твору О. Коломійця "Дикий Ангел".
Хід уроку
І. Актуалізація Асоціативна павутинка Учитель. Аналізувати на уроці будемо твір про сім'ю. Які асоціації зі словом сім'я у вас виникають?
Учитель. Роботу з асоціативною павутинкою продовжимо після аналізу змісту твору.
II. Усвідомлення змісту. Повідомлення теми, мети уроку
Учитель. Сьогодні аналізуємо п'єсу О, Коломійця "Дикий Ангел".
П'єса - це драматичний твір, призначений для вистави.
П'єсу "Дикий Ангел" О. Коломієць написав 1978 p., поставив ЇЇ режисер В.Оглоблін. За цей твір драматург, постановник і провідні актори нагороджені Ленінською премією - найвищою в СРСР
У виконанні акторів різних театрів п'єса йшла на багатьох сценах. Дивились "Дикого Ангела" й зарубіжні пошановувачі театрального мистецтва. Ставили драму навіть у Японії.
У творі О. Коломієць звернувся до теми родини. Аналізуючи п'єсу, побачимо, як автор говорить про сім'ю, родинні цінності, з'ясуємо, які проблеми він побачив і які шляхи вирішення їх показав.
Робота з текстом
Учитель. У центрі твору родина Ангелів.
Автор створив оригінальні образи і, розповідаючи історію того чи іншого персонажа, показав різні проблеми, що виникають в родині. Аналізуючи образи, ми їх визначимо.
Центральний персонаж твору - Платон Ангел.
Робота в групах
Учнів об'єднуємо в групи. Кожна група працює з однією з запропонованих схем. Відповідаючи, бажано використовувати максимум цитат із твору.
Завдання для першої групи
Риси характеру Ангела Вчинки, де ці риси проявились
Підсумок учня
Платон Ангел працьовитий, відповідальний, чесний, справедливий, самокритичний, суворий, ощадливий, співчутливий, скромний...
Він з дитинства звик до роботи, до неї змалку привчив і дітей. "Петро розказував: ніколи не бачив, щоб батько відпочивав... Усе щось

 
 

Цікаве

Загрузка...