WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Велична й трагічна історія пісні-гімну «ще не вмерла Україна» - Реферат

Велична й трагічна історія пісні-гімну «ще не вмерла Україна» - Реферат


Реферат на тему:
Велична й трагічна історія пісні-гімну "ще не вмерла Україна"
КОМПОЗИТОР МИХАЙЛО ВЕРБИЦЬКИЙ
Ще не вмерла Україна.
Ще не вмерла Україна,
И слава, и воля!
Ще намъ, браття-молодці,
Усміхнетця доля!
Згинуть наші вороги,
Якъ роса на сонці;
Запануємъ, браття, й ми
У своій сторонці.
Душу, тіло ми положим
За свою свободу
И покажемъ, що ми браття
Козацького роду.
Гей-гей, браття миле,
Нумо братися за діло!
Гей-гей пора встати,
Пора волю добувати!
Наливайко, Залізнякъ
И Тарасі Трясило
Кличуть насъ изъ-за могилъ
На святеє діло.
Изгадаймо славну смертъ
Лицарства-козацтва,
Щобъ не втратить марне намъ
Своего юнацтва.
Душу, тіло и д.
Ой Богдане, Богдане,
Славний нашъ гетьмане!
На-що віддавъ Україну
Москалямъ поганимъ?!
Щобъ вернути іі честь,
Ляжемъ головами,
Назовемся Украіни
Вірними синами!
Душу, тіло и д.
Наші бряття Славяне
Вже за зброю взялись;
Не діжде ніхто, щобъ ми
По-заду зістались.
Поєднаймось разомъ всі,
Братчики-Славяне:
Нехай гинуть вороги,
Най воля настане!
Душу тіло и д.
Тут подається репринтне відтворення першої публікації вірша П. Чубинського з львівського журналу "Мета", 1863, N 4, с. 271-272, що є літературною канонічною пам'яткою, яка лягла в основу пізніших модифікацій тексту.
Ще не вмерла Україна!
Щє не вмерла Україна і слава, і воля,
Ще нам, браття молодці, усміхнеться доля!
Згинуть наші вороги, як роса на сонці,
Запануєм, браття, ми у своїй сторонці!
Душу й тіло
Ми положим
За свою свободу
І покажем,
Що ми, браття,
Козацького роду!
Гей, гей, браття милі,
Нумо братися за діло!..
Гей, гей, пора встати,
Пора волю добувати!
Ой, Богдане, Богдане, славний наш гетьмане,
Нащо оддав Україну ворогам поганим?!
Щоб вернути її честь, ляжем головами,
Наречемся України вірними синами!
Душу й тіло... і т. д.
Спогадаймо тяжкий час, лихую годину
Й тих, що вміли умирать за нашу Вкраїну,
Спогадаймо славну смерть лицарства-козацтва!
Щоб не стратить марно нам свойого юнацтва!
Душу й тіло... і т. д.
Тут подається репринтне відтворення першої публікації вірша П.Чубинського в українському підцензурному виданні - антології "Українська Муза" за редакцією Олекси Коваленка. Київ, 1906 р., в якому в умовах царської цензури вірш подано не повністю.
Акціонерне товариство "Обереги" цією публікацією продовжує анонсувати майбутнє репринтне видання "Українська Муза", що є цінною історико-літературною пам'яткою української літератури і давно стала бібліографічною рідкістю. Майбутнє видання буде збагачене виявленими архівними матеріалами.
ВЕЛИЧНА Й ТРАГІЧНА ІСТОРІЯ ПІСНІ-ГІМНУ "ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА"
Пісня - душа народу, національні гімни - найвищий вияв його волелюбних прагнень, духовно-патріотичних устремлінь. Втративши свою державність, Україна кілька століть не мала і свого, національного гімну,, його заступали патріотичні пісні, часто регіонального характеру, що не охоплювали долі всього народу, розмежованого кордонами австро-угорської та російської монархій.
Волелюбний дух українського народу, його прагнення до незалежності ніколи не зникали. Вони жили в історичних піснях і думах, у творчості Тараса Шевченка, Івана Франка, Михайла Старицького, Лесі Українки, Миколи Вороного, Олександра Олеся та багатьох інших. Високими ідеалами соціального і національного визволення народу, його духовного відродження пройнята діяльність діячів "Руської трійці", зокрема Маркіяна Шашкевича, членів Кирило-Мефодіївського братства, "Старої громади", молодшого покоління борців за волю України - Миколи Міхновського, Івана Липи, Ольги Басараб, Олени Теліги та інших.
Яскравим виявом патріотично-національних почуттів українців єдиної нашої землі стала поява вірша поета і етнографа Павла Чубинського "Ще не вмерла Україна". Жодному іншому творові української літератури не судилася така велична і... трагічна доля.
Велична, бо в ньому втілена споконвічна мрія народу стати суверенним, здобути волю, виражена незламна віра у відродження України.
Трагічна, бо понад століття пісню-гімн переслідували, забороняли, вбивали, але - не вбили.
Вірш "Ще не вмерла Україна" постав на хвилі патріотичної поезії Шевченка з його могутньою вірою в те, що "не вмирає душа наша, не вмирає воля" - з одного боку, а з другого - на хвилі піднесення визвольних прагнень слов'янських народів - болгар, чехів, словаків, сербів, поляків. На Україні був поширений - насамперед серед патріотично настроєного польського населення - створений ще 1797 року польський гімн "Jeszcze Polska nie zginela" ("Ще не вмерла Польща"); популярними тут були і сербські патріотичні пісні, серед них "Гей, слов'яни", що власне, була національним гімном.
Саме цю пісню, за свідченням сучасників, співала київська молодь, зокрема члени "Київської громади", які симпатизували ідеї визволення слов'янських народів, їх духовному єднанню.
Початок 60-х років у Галичині і на Наддніпрянщині характеризується пожвавленням духовного життя, виникненням нових періодичних видань, у яких поступово домінуючими стають ідеї національного відродження України (журнали "Основа", "Мета", "Вечорниці" та ін.). У середовищі патріотичної київської "Старої громади", до якої входили такі визначні діячі, як Тадей Рильський, Володимир Антонович, Олександр Русов, Павло Чубинський та інші й виник дерзновенний як на ті часи задум створити високопатріотичний вірш, який би наснажував українців на боротьбу за волю, став національним гімном. Реалізувати цей задум випало поетові, вченому-етнографові, організаторові Південно-західного відділу Російського географічного товариства Чубинському. Спогади сучасників Чубинського незаперечно свідчать, що пісня виникла в Києві восени 1862 року під впливом згаданого вище сербського патріотичного гімну. Спочатку вона співалася на мотив цього гімну, а потім на мелодію Миколи Лисенка. Утвердилась же до тексту вольова музика Михайла Вербицького, яка супроводжує поетичний текст Чубинського вже понад століття.
Нелегким був життєвий і науково-творчий шлях

 
 

Цікаве

Загрузка...