WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература українська → Всеволод Нестайко – дитячий письменник - Реферат

Всеволод Нестайко – дитячий письменник - Реферат


Реферат на тему:
Всеволод Нестайко - дитячий письменник
ПЛАН
1. Біографічні відомості про В.З. Нестайка.
2. Твори письменника для дітей.
3. Повість-казка "В Країні сонячних Зайчиків".
1.БІОГРАФІЧНІ ВІДОМОСТІ ПРО В.З.НЕСТАЙКА
Більше сорока років працює в дитячій літературі Всеволод Нестайко - цікавий прозаїк, який добре знає тонку і жадібну до незвичайного душу юного читача, його смаки й уподобання і який вважає головним завданням дитячої літератури - пробудження. Виховання совісті.
Народився Всеволод Зіновійович Нестайко 30 січня 1930 року в м. Бердичеві на Житомирщині у сім'ї службовця. Про своє дитинство письменник розповідає: "...Я чомусь згадую самотність. Так уже склалося.
Тата свого я не пам'ятаю. Скільки не напружую пам'ять - згадую лише цукерки, якими він мене частував у той вечір. Коли прощався з нами... І ще згадую цирк і фокусницю Клео Доротті... Це було в Харкові. Мама повела мене й сестру в цирк, що трохи роздабити після того. як тато поїхав. Згодом виявилося, що поїхав назавжди. Він загинув у 1934 році за кордоном, виконуючи державне завдання. Він вільно володів п'ятьма мовами". (хлопчику було чотири роки, коли його батько, дипкур'єр, загинув).
Рятуючись від голоду, в 1993 році мама - вчителька з двома дітьми переїхала в Київ, де мешкала її сестра, і почала працювати в 56 школі. Саме з цих років Всеволоду і запам'яталась самотність: хворобливого хлопчика ("мабуть, немає такої дитячої хвороби, окрім рахіту, якою б не хворів у дитинстві") мама зачиняла дома, а сама бігла на роботу.
В 1941 році одинадцятирічний хлопчик звідав страшні будні війни, окупації, два довгих дитячих роки поневірянь, голоду, страху облав і неволі. Про це він розповідає: "Ми не змогли виїхати, бо я знову захворів. Мамине серце розривалося навпіл. У Москві ж була моя сестра, що вчилася там, в інституті. Два роки ми нічого про неї не знали. Навчання продовжував у підпільній школі, які організувала мама для дітей: "Щоб не дуже відстали, як прийдуть наші". Згадує письменник і націлений в нього чорний отвір дула німецького автомата на Куренівці, де на старому закинутому кладовищі з іншими хлопчиками рвав горіхи в ліщині. "Жартівливому бистроокому Павлуші куля пробила скроню - він саме повернувся до мене, хотів щось сказати. Тільки вбивши Павлушу, німець побачив, що то хлопець, дитина. І в мене вже не вистрелив. Ніколи було, поспішав..."
Після війни, проштудіювавши самостійно дев'ятий клас, склав екстерном екзамени і закінчив школу із срібною медаллю (була одна четвірка з фізики).
З 1947 року Всеволод Нестайко навчається на філологічному факультеті Київського університету.
У 1952 році, закінчивши вуз, починає працювати в журналі "барвінок". Пізніше він - редактор видавництва "Молодь", з 1957 року - редактор у видавництві "Веселка".
Ім'я Всеволода Нестайка не вперше з'являється на сторінках "Друга читача". Сорок років тому Всеволод Зіновійович і сам писав статті та рецензії для газети. Його ім'я не потребує зайвої реклами - книжки Нестайка видають і перевидають. У 2004 році на Львівському форумі видавців посіла перше місце книга "Тореадори з Васюківки" (видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА") в новій редакції. А в ще зовсім свіжому рейтингу "Книжки незалежного п'ятнадцятиріччя, які вплинули на український світ", "Тореадорів" визнано однією з семи найкращих книжок у номінації "Дитяче свято". Творчість Нестайка користується популярністю у широкої аудиторії незалежно від віку, статі та соціального статусу. Його Яву, Павлушу та село Васюківку знають навіть за межами України.
2. ТВОРИ ПИСЬМЕННИКА ДЛЯ ДІТЕЙ
Перше оповідання для дітей побачило світ у 1954 році в журналі "Барвінок", а перша збірка "Шурка і Шурко" вийшла 1956 року. Відтоді автор написав чимало цікавих і дотепних книжок для дітей. Серед них - особливо талановиті казки для дошкільнят: "В країні сонячних зайчиків" (1956), "Пригоди близняк-козенят" (1972), "Олексій, Веселесик і Жарт-птиця (1972).
Із особливим захопленням читають молодші школярів книги "Супутник "ЛІРА-3" (1960), "Одиниця з "обманом" (1976), "незвичайні пригоди в лісовій школі" (1081), "П'ятірка з хвостиком" (1985), а підлітки - "Надзвичайні пригоди Робінзона Крузо..." (1966, 68), "Пригоди Грицька Половинки" (1978), "Пригоди журавлика" (1979), "Тореадори з Васюківки" (1973, 1980), "Чудеса в Гарбузяках" (1984).
Розповідаючи про свою бажання стати дитячим письменником, Всеволод Нестайко зазначив: "Всі болі розтоптаного війною мого дитинства викликали жагуче бажання знову повернутися в те дитинство і спробувати пережити його по-іншому, по-новому, не так, як жилося, а так, як мріялося, - сонячно. Весело, цікаво, з пригодами не трагічними, а комічними, радісними, щасливими".
Ось звідкіля витоки такої неповторної Країни Дитинства, створеної Нестайком.
За повість-казку "Незвичайні пригоди у лісовій школі" письменник удостоєний літературної премії імені Лесі України 1982 року. Кінофільм, створений за повістю "Тореадори з Васюківки", здобув "Гран-Прі" на Міжнародного кінофестивалі у Мюнхені (1968), кінофільм "Одиниця з "обманом" (за однойменною повістю) отримав премію на Всесоюзному кінофестивалі в Києві (1984) і спеціальний приз на Міжнародному фестивалі у Га брово (1985). 1979 року книжка "Тореадори з Васюківки" внесена до Особливого Почесного списку Г.-Х. Андерсена як один із видатних творів сучасної літератури для дітей.
У 1988 році видавництво "Веселка" випустило в світ книжку В. Нестайка "Незнайомка з країни Сонячних Зайчиків", а в 1990 році - "Слідство триває" та "Таємничий голос за стіною"
Живе письменник у м. Києві.
Всеволод Нестайко! - і відразу є на обличчях переважної більшості дітей заквітнуть усмішки, а в очах їхніх мам і тат заграють веселі бісики. Та й чимало бабусь і дідусів це прізвище не залишить байдужими: вони тут же засвітяться сонечками, бо пригадається їм власне дитинство...
І немає в цьому анічогісінького дивного: адже дитячий письменник Всеволод Зіновійович Нестайко своїми веселими, дотепними, мудрими й непересічними повістями й казками радує, веселить і повчає, у найкращому розумінні цього слова, вже не одне покоління, бо за плечима в нього - десь під сотню виданих книжок, ціла авторська бібліотека! Та ще з десяток іскрометних пригодницько-фантастичних творів, нових казкових повістей чекають на робочому столі письменника на зустріч із малими читачиками.
Про твори та творчість Всеволода Нестайка можна було б, здається, говорити й говорити, але, пам'ятаючи про основну тематичну і змістову спрямованість пропонованого циклу - кращі казкові книги двадцятого століття, - у даному нарисі доводиться обмежитися розповіддю про створення популярної серед мільйонів малих читачів казкової повісті, точніше - казкової трилогії "В Країні Сонячних Зайчиків"...
3. ПОВІСТЬ - КАЗКА " В КРАЇНІ СОНЯЧНИХ ЗАЙЧИКІВ"
Повість-казка "В Країні Сонячних Зайчиків" була однією з перших книжок Всеволода Нестайка. "Пригадую, як удалекому 1959 році - а то був рік ^першої з'яви казки - ця книга потрапила мені до рук. Годі й говорити, що, розгорнувши першу ж таки сторінку, я відразу забув про все на світі: який там, вибачайте, до біса футбол, які там козаки-розбійники чи перегони на самокатах! Адже перед тобою - справжній скарб,

 
 

Цікаве

Загрузка...